W ramach organizowanego od 2016 plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku wskazywane są słowa, określenia lub wyrażenia, które wśród młodych Polaków cieszą się największą popularnością. Dotychczasowymi laureatami konkursu były: sztos, XD, dzban i alternatywka. W grudniu poznamy Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Zanim jednak to nastąpi, organizatorzy zapraszają internautów do składania propozycji wyrażeń, które zasługują na wzięcie udziału w konkursie.
Pierwszy etap plebiscytu, czyli właśnie zbieranie słów konkursowych, rozpoczął się 12 października i potrwa do 7 listopada. W tym celu uruchomiony został specjalny formularz. Każdy może zgłosić własne propozycje, przy czym organizatorzy proszą o dołączanie wyjaśnień ich znaczeń oraz przykładów użycia. Należy pamiętać, że z konkursu wyłączone są słowa obraźliwe, szerzące mowę nienawiści, godzące w dobre imię konkretnych osób czy szkodliwe społecznie. Warto zapoznać się z regulaminem: https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Regulamin;202302.html.
Kapituła konkursu po przeanalizowaniu zgłoszeń poda 15 listopada listę dwudziestu najczęściej wskazywanych przez internautów słów. Wtedy też pojawi się kolejny formularz. Tym razem będziemy głosować już na konkretne propozycje z listy finalistów. Ten etap zakończy się 30 listopada. Na początku grudnia kapituła ogłosi zwycięskie słowo.
Propozycje młodzieżowych słów z ich objaśnieniami można zgłaszać za pośrednictwem formularza na stronie: https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Plebiscyt-PWN-Mlodziezowe-Slowo-Roku;202298.html. Na autorów najciekawszych zgłoszeń czekają nagrody książkowe od PWN.
Organizatorami plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku są Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski.