F. Scott Fitzgerald napisał zaledwie pięć powieści, ale spod jego pióra wyszły również niezliczone opowiadania, najpierw publikowane w czasopismach, np. w „Nassau Literary Magazine”, „The Saturday Evening Post” czy „ Esquire”, później wydawane w książkowych zbiorach. Jego twórczość zapewniła mu miano jednego z najlepszych amerykańskich pisarzy XX wieku i szanowanego kronikarza epoki jazzu. Niedawno mogliśmy obchodzić 125. rocznicę urodzin pisarza. Z tej okazji część jego manuskryptów została zdigitalizowana i udostępniona publicznie.
Odręcznie pisane teksty F. Scotta Fitzgeralda znajdowały się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Princeton, gdzie pisarz studiował w latach 1913–1917, zanim wstąpił do wojska. Tam też poznał pisarzy Edmunda Wilsona i Johna Peale’a Bishopa, którzy stali się jego bliskimi przyjaciółmi i surowymi recenzentami.
Kolekcja Fitzgeralda Biblioteki Uniwersytetu Princeton obejmuje między innymi manuskrypt Wielkiego Gatsby’ego, dwustronicowy tekst Ur-Gatsby, który został porzucony przez autora krótko po napisaniu czy dokumenty powiązane z powieścią Po tej stronie raju.
Manuskrypty F. Scotta Fitzgeralda zostały zeskanowane i w wersji cyfrowej udostępnione każdemu, kto chciałby je przejrzeć. Dokumenty można znaleźć tutaj:
http://pudl.princeton.edu/collections/pudl0044