Roald Dahl w ciągu 74-letniego życia napisał dwie powieści dla dorosłych, kilkanaście książek dla dzieci, rozliczne opowiadania, tworzył też poezję, jest autorem sztuki teatralnej oraz kilku scenariuszy hollywoodzkich filmów. Największą sławę przyniosły mu tytuły skierowane do najmłodszych. Przywołajmy tu chociażby Charliego i fabrykę czekolady, BFG, Wiedźmy czy Matyldę. Większość jego dzieł odnajdzie w ciągu najbliższych lat drogę na małe ekrany. Netflix podpisał rekordową umowę ze spadkobiercami Roalda Dahla.
Przypominamy, że już wcześniej między Netflixem a Roald Dahl Story Company zawarta została umowa, na mocy której już teraz Taika Waititi realizuje serial powiązany z Charliem i fabryką czekolady. Dzięki bieżącemu porozumieniu Netflix ma prawa do realizowania filmowych i serialowych produkcji na podstawie 16 książek brytyjskiego pisarza.
Co ciekawe, umowa nie zabezpiecza tylko praw do ekranizacji powieści Roalda Dahla. W rzeczywistości doszło do przejęcia całej firmy Roald Dahl Story Company.
Naszą misją w Roald Dahl Story Company jest dzielenie się zawartym w powieściach przesłaniem o nadziei oraz o potędze i możliwościach młodych ludzi. Wierzymy, że, będąc częścią większej firmy, dostaniemy dodatkowe wsparcie do spełniania tej misji, powiedział Luke Kelly, wnuk Roalda Dahla.
Inwestycja w spuściznę po brytyjskim pisarzu może być bardzo dobrym ruchem dla Netflixa. Książki Roalda Dahla są popularne na całym świecie. Tłumaczone były na 63 języki, sprzedały się sumarycznie w ponad 300 milionach egzemplarzy. Szacunki wskazują, że wartość praw do 16 powieści Dahla wynosi nawet miliard dolarów.
Netflix planuje realizować nie tylko filmy i seriale, zarówno aktorskie jak i animowane, w światach Roalda Dahla, ale również chce inwestować w gry, wydawnictwa książkowe i różnego rodzaju wydarzenia. W ramach ostatniej umowy powstać ma też fundusz charytatywny, pomagający w ratowaniu zdrowia dzieci, ale również wspierający walkę z nienawiścią i rasizmem.
źródło guardian