W 1922 rzeźbiarz Zbigniew Pronaszka wykonał projekt pomnika Adama Mickiewicza. Dwunastometrowa statua przedstawiająca polskiego wieszcza miała zostać odlana z brązu lub betonu i ustawiona na wileńskim placu ratuszowym. Uznano wtedy jednak, że projekt jest zbyt nowoczesny i nie będzie pasował do miasta. Teraz, po niemal stu latach, pomnik Adama Mickiewicza według pomysłu Zbigniewa Pronaszki stanął w centrum Wilna.
Rzeźba co prawda nie ma dwunastu metrów, jak przed wiekiem zakładał autor projektu, ale sześć metrów wysokości to nadal imponujący wynik. Statua stanęła przed budynkiem wileńskiego ratusza 19 lipca jako część wystawy poświęconej niezrealizowanym projektom architektonicznym i pomnikom planowanym w Wilnie w XX wieku.
Wykonanie rzeźby sfinansowały Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Wilnie.
Cieszymy się, że kopia makiety kierownika pracowni malarstwa monumentalnego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, Zbigniewa Pronaszki, jest prezentowana w ramach nowo otwartej wystawy w muzeum m. Wilna, a Instytut Polski w Wilnie mógł przyczynić się do jej wykonania, oświadczył wileński IP.
Wystawa „Niezrealizowane wileńskie projekty XX wieku” prezentuje ponad sto projektów urbanistycznych i architektonicznych, z których żaden nie dostał szansy na odmienienie oblicza stolicy Litwy.
Pomnik Adama Mickiewicza przed wileńskim ratuszem prezentowany będzie do 9 stycznia.
źródło instytu ksiazki