Na początku czerwca Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprezentowało propozycję zmian w spisie lektur szkolnych. Wiele utworów z dotychczasowej listy miałoby zniknąć, w ich miejsce pojawiłyby się treści bardziej wpasowujące się w ramy współczesnego polskiego szkolnictwa według wizji Przemysława Czarnka. Ministerstwo nie widzi na przykład w spisie lektur szkolnych miejsca dla pierwszego tomu uwielbianej przez dzieciaki serii powieściowej Rafała Kosika.
Wydana w 2004 książka Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi zapoczątkowała cykl, który dziś liczy już 15 tomów. Powieść została włączona do listy lektur szkolnych w 2017 i był to strzał w dziesiątkę, biorąc pod uwagę popularność serii, świadczącą o tym, że dzieci faktycznie takie książki lubią czytać. Po pięciu latach Ministerstwo Edukacji i Nauki stwierdziło jednak, że powieść nie jest odpowiednia dla uczniów – zastrzeżenia wzbudziła w resorcie warstwa składniowo-leksykalna języka oraz zawartość merytoryczna pozycji.
Dodam jeszcze, że staram się jak najbardziej poważnie traktować czytelnika. Tematyka jest dostosowana do jego wieku, ale nie infantylizuję języka. Dobieram temat, który będą potrafili zrozumieć. Chcę mówić im o rzeczach ważnych, ale wciąż pamiętam, że przede wszystkim książka musi im się podobać, stąd w moich powieściach dla dzieciaków szybka akcja i dużo humoru, Rafał Kosik tłumaczył fenomen swojej serii w wywiadzie dla WP.
W sprawie decyzji o usunięciu powieści ze spisu lektur szkolnych głos zabrało również wydawnictwo Powergraph, którego nakładem ukazują się kolejne tomy przygód Felixa, Neta i Niki. Oficyna kontrargumentuje zastrzeżenia ministerstwa co do zawartości merytorycznej książki:
Akcja Felixa, Neta i Niki oraz Gangu Niewidzialnych Ludzi rozgrywa się w Polsce, w rzeczywistości bliskiej dzieciakom. Pokazuje świat, w którym każde dziecko może znaleźć dla siebie miejsce w grupie, świat otwarty, w którym bohaterowie czerpią siłę z przyjaźni i mają oparcie w swoich wielopokoleniowych rodzinach – nie zawsze idealnych, ale zawsze wspierających. Rafał Kosik uczy, że wiedza przydaje się w życiu, a problemy najlepiej jest rozwiązywać rozumem. W powieści pojawiają się nawiązania do polskiej historii, a dyskretnie, w cieniu szybkiej akcji przekazywana jest spora dawka wiedzy i przesłanie, że warto w życiu postępować przyzwoicie.
Z inicjatywy fanów serii ruszyła internetowa petycja z prośbą o pozostawienie powieści Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi w kanonie lektur szkolnych.
To jedna z niewielu lektur, którą chce się czytać, jest napisana prostym, współczesnym językiem, trafiającym do odbiorców. Porusza tematy ważne dla młodych czytelników, którzy są w wieku bohaterów, czytają o ich problemach i radzeniu sobie z nimi, o przyjaźni, o tym, że rodzina jest bardzo ważna. Wielu czytelników właśnie z tej książki nauczyło się, że czytanie jest fajne, a lektury to nie tylko nudne wiersze czy książki historyczne, czytamy w petycji.
Pod apelem do Ministra Edukacji podpisać można się tutaj:
https://www.petycjeonline.com/prosimy_zostawcie_felixa_neta_i_nik_w_lekturach