Rozwój Internetu i nowych technologii ułatwia życie praktycznie wszystkim ludziom, niestety również oszustom. Cyberprzestępstwa są dziś normą, zwłaszcza wyłudzenia pieniędzy są bardzo powszechne, a przy tym stosunkowo łatwe do przeprowadzenia – w teorii wystarczy e‑mailowy adres i nieuwaga odbiorcy. Branża literacka też jest narażona na tego typu przekręty.
Meksykańska pisarka Valeria Luiselli za wydaną w 2019 powieść Lost Children Archive została wyróżniona Nagrodą Rathbones Folio. Organizatorzy dostali wiadomość mailową od autorki z prośbą o przesłanie należnych jej 30 tysięcy funtów za pośrednictwem usługi PayPal. Nie widząc w tym nic dziwnego, ufni administratorzy nagrody przekazali pieniądze. Niestety okazało się, że mail wcale nie pochodził od Valerii Luiselli, a od oszusta, który pod pisarkę się podszył. Tożsamości sprawcy nie udało się ustalić, tak samo ślad po 30 tysiącach funtów zupełnie zaginął.
Stojące za nagrodą The Folio Society poinformowało, że Valeria Luiselli ostatecznie pieniądze z tytułu wyróżnienia otrzymała, choć stratę finansową organizatorzy musieli wyrównać w inny sposób.
Okazuje się, że przekrętów w świecie literackim jest więcej. Anonimowy przestępca w podobny sposób próbował oszukać kapitułę nagrody Baillie Gifford, podszywając się w listopadzie za Craiga Browna, któremu przyznano w 2020 wyróżnienie za książkę One Two Three Four: The Beatles in Time. W tym przypadku jednak administracja nagrody nie dała się nabrać, wyczuwając w mailach inny ton wypowiedzi niż ten z poprzednich korespondencji z autorem.
Cyberprzestępcy nie zawsze łaszą się na pieniądze. Czasem obiektem przekrętu są same dzieła literackie. Przykładowo, zanim ukazała się najnowsza powieść Margaret Atwood, zatytułowana Testamenty, hackerzy próbowali pozyskać fragmenty książki, podszywając się za agentów literackich.
Oczywiście przypadków cyberprzestępstw w branży literackiej i poza nią jest o wiele więcej. Problem może dotknąć również nas. Dbajmy o bezpieczeństwo w sieci. Nie klikajmy w podejrzane linki, czytajmy treści maili ze zrozumieniem, wszystkie informacje dokładnie sprawdzajmy i każdą próbę przekrętu od razu zgłaszajmy odpowiednim służbom. W ten sposób utrudnimy internetowym oszustom życie.
źródło: the guardian