Wprowadzenie w Polsce ustawy o stałej cenie książki, która uniemożliwiałaby księgarniom udzielania rabatów na nowości jest od kilku lat w kraju szeroko komentowane. Niedawno temat ponownie wrócił. Polska Izba Książki przekazała do konsultacji projekt tak zwanej Ustawy o ochronie rynku książki. Bardzo ważną jej częścią jest właśnie stała cena publikacji, która miałaby utrzymywać się na niezmienionym poziomie przez rok od wydania.
Regulacje zawarte w projekcie ustawy wzorowane są na sprawdzonych rozwiązaniach wprowadzonych w takich krajach jak Niemcy, Włochy, Francja czy Hiszpania, gdzie, jak zapewnia Polska Izba Książki, miały one rzeczywisty wpływ na zapewnienie właściwej ochrony podmiotom z branży literackiej, a nawet wpłynęły na wzrost popytu i sprzedaży książek.
Główną regulacją w projekcie ustawy jest nałożony na wydawców i importerów obowiązek ustalenia ceny danej książki przed wprowadzeniem jej do obrotu i nakaz sprzedawania danego tytułu przez rok od jego wydania właśnie w tej cenie. W celu uniknięcia wątpliwości na okładce książki będzie musiała być zawsze nadrukowana jej cena wyjściowa oraz data wydania. Dodatkowo każda publikacja będzie musiała być zarejestrowana w odpowiedniej instytucji wskazanej w rozporządzeniu przez ministra do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Polska Izba Książki proponuje kilka odstępstw od reguły. Na przykład stała cena książki może być pominięta przy numerowanych wydaniach kolekcjonerskich o nakładzie do 500 egzemplarzy oraz publikacjach uznawanych za dzieła rękodzielnicze o nakładzie nieprzekraczającym 100 egzemplarzy.
Możliwe będzie również obniżanie cen książek, ale w nieznacznym zakresie. Proponowana jest możliwość odstępstwa od ustalonej jednakowej ceny na poziomie 5%. Podczas targów książki zaś wystawcy będą mogli oferować maksymalnie rabaty o wartości 15%.
Kilka dni temu grupa wydawców zwróciła się do Polskiej Izby Książki z pytaniem, czy stała cena książki obowiązywać będzie również wydania cyfrowe. Zaniepokojeni wydawcy widzieli w tym ryzyko spadku zainteresowania ebookami i audiobookami. Szybko jednak nadeszła odpowiedź, że stała cena książki obowiązywać będzie tylko wydania papierowe.
Przy okazji listu otwartego wydawców wyszło, że nie wszyscy podchodzą entuzjastycznie do projektu.
Część wydawnictw z PDW optuje za Ustawą o książce, a druga część, jest jej przeciwna i nie zgadza się na wprowadzenie w życie projektowanych zapisów, także w zakresie książki cyfrowej, czytamy w liście otwartym Platformy Dystrybucyjnej Wydawnictw.
Do protestujących przeciwko ustawie dołączyła dziś księgarnia Bonito:
W imieniu firmy Bonito.pl składam oświadczenie, że nie popieramy przygotowanego przez Polska Izba Książki projektu ustawy zakazującej księgarniom udzielania czytelnikom dowolnych rabatów przy zakupie książek. Projekt ustawy przewiduje karę grzywny dla firm, które udzielałyby rabatów większych niż 5% od cen okładkowych (przez 12 miesięcy od daty wydania). Drogi czytelniku, jeśli zależy Ci na zakupach książek w możliwie jak najniższych cenach, to udostępnij ten post by wyrazić swój sprzeciw.
Szanowni Klienci,
w imieniu firmy Bonito.pl składam oświadczenie, że nie popieramy przygotowanego przez Polska Izba…
Opublikowany przez Bonito.pl Wtorek, 20 kwietnia 2021
źródło swiat czytnikow/ rynek ksiazki