Ostatnio aż dwa wydarzenia sprawiły, że brytyjska rodzina królewska jest w centrum zainteresowania ludzi na całym świecie. Pierwsze dotyczy segmentu rozrywki: sezon 4. „The Crown” został wyemitowany 3 miesiące temu. Pewnie nie tylko my, ale też wielu z Was czuje pustkę po obejrzeniu ostatniego odcinka. Chcielibyście zajrzeć raz jeszcze za kulisy medialnego splendoru królewskiego i zobaczyć, jak wygląda życie w jego cieniu? Ten artykuł jest dla Was.
Drugim wydarzeniem jest głośny wywiad, jakiego udzielili Harry i Meghan Oprze Winfrey, a który pokazał rodzinę królewską od strony, z której chyba jednak woleliśmy jej nie znać. Bo jak można w dzisiejszych czasach czuć sympatię do ludzi, którzy zdają się ignorować takie kwestie, jak zdrowie psychiczne lub pozwalają sobie na wypowiedzi sugerujące ich rasistowskie uprzedzenia?
„Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”
W tym miesiącu miała miejsce premiera powyższej książki, która jest rozchwytywana nie tylko z powodu popularności serialu „The Crown”, ale także wspomnianego wywiadu. Miliony ludzi zszokowały informacje nt. rodziny królewskiej, których, zdawałoby się, nikt się nie spodziewał.
Czy aby na pewno?
Z kart książki „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”, tak samo jak z serialu, możemy dowiedzieć się wielu szokujących informacji nt. rodziny królewskiej (i to ze szczegółami), która próbowała je ukrywać za bramami Pałacu Buckingham. Po poznaniu wielu tych szczegółów, konkluzje z głośnego wywiadu nie szokują już tak bardzo… Niestety.
Książka Marka Rybarczyka to ciekawy przegląd m.in. skandali, które już wcześniej dotknęły rodzinę królewską. Czy w ich kontekście można nadal zakrywać usta w niemym szoku na słowa wypowiadane m.in. przez Meghan? Czy raczej widzimy tu smutną konsekwencję powtarzających się historii?
Marek Rybarczyk
„Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”
śp. księżna Diana
Jednym z najbardziej dramatycznych (a z pewnością w swej tragedii najbardziej medialnych) wydarzeń związanych z teraźniejszą rodziną królewską była śmierć księżnej Diany i szokujący dla wielu wywiad, jakiego udzieliła przed swoją śmiercią. W czasie jego oglądania mało osób wiedziało, że księżna, matka księcia Harry’ego, pracowała potajemnie z pisarzem A. Mortonem nad swoją biografią. Niektórzy recenzenci zarzucali książce, że jest w niej zbyt dużo powtórzeń, i jest w tym trochę racji. Ale mimo to zdecydowanie warto ją przeczytać.
Andrew Morton
„Diana. Moja historia”
(ex)Książę Harry
Obecnie jest to najbardziej medialna postać rodziny królewskiej, która, co jest paradoksem, od swojej rodziny się odcina. Nic więc dziwnego, jego pełna niedopowiedzeń historia jest mocno poruszająca i była taka jeszcze zanim udzielił on wywiadu u Oprah Winfrey. Osierocony przez matkę, która przeżywała podobne problemy, jak po latach jego żona, zbuntowany za młodu, pełniący wojskową służbę w czasie misji w Afganistanie, podczas której musiał swoje ręce ubrudzić krwią – w jego przypadku książęce życie nie wydaje się aż tak beztroskie i sielankowe. Zapewne też z tego powodu pokochała go opinia publiczna i nawet jego wywiad, mogący zostać odebrany jako atak na rodzinę królewską, raczej nie zaszkodzi jego wizerunkowi.
Biografia księcia autorstwa Katie Nicholl idealnie portretuje jego życie aż do momentu jego głośnego ślubu z Meghan.
Katie Nicholl
„Harry. Biografia”
Książę Karol
W Internecie nie brakuje komentarzy, sugerujących, że rasistowski komentarz dot. dziecka Harry’ego i Meghan, został wypowiedziany przez księcia Karola (formalnie następcę brytyjskiego tronu), choć nie zostało to przez nikogo bezsprzecznie potwierdzone. Kim naprawdę jest ten człowiek? By odpowiedzieć sobie na to pytanie warto sięgnąć po jego biografię autorstwa Catherine Mayer. Choć pozycja ta miejscami wydaje się zbyt bardzo wybielać tytułowego bohatera, i bywa dość ciężka w odbiorze, i tak jest dobrym kompendium wiedzy na jego temat.
Catherine Mayer
„Książę Karol. Serce króla”
Królowa
Jednym z niebywałych walorów serialu „The Crown” jest ukazanie, jak Elżbieta II z dynastii Windsorów zmuszona była przejść przemianę z cichej i przez wielu uznawanej za nieśmiałą księżnej do osoby, która z dumą, najdłużej w historii Wielkiej Brytanii, zasiada na brytyjskim tronie. Jej biografia autorstwa Paoli Calvetti jest co prawda bardziej zachowawcza niż książka Marka Rybarczyka, ale nie mniej interesująca.
Paola Calvetti
„Elżbieta II. Portret królowej”
Jeśli zaś interesuje Was książka, która nie tylko sportretuje brytyjską monarchinię, ale także pokaże szeroki kontekst w jakim przyszło jej panować (w tym zakulisową politykę, charakter rządów, z którym władczyni musiała kooperować), godną polecenia jest pozycja pt. „Prawdziwa królowa” Andrew Marra.
Andrew Marr
„Prawdziwa królowa”
Królewski związek
Jeśli wolelibyście dowiedzieć się więcej na temat nie tylko samej królowej, ale jej związku z księciem Filipem, idealną pozycją wydaje się książka Ingrid Seward. Warto dodać, że autorka jest osobą, mającą od lat dostęp do prywatnych kręgów brytyjskiej monarchii.
Ingrid Seward
„Mój mąż i ja”
Przewodnik po serialu „The Crown”
Na sam koniec polecamy dwie, najbardziej oczywiste, pozycje. Wydawnictwo Kobiece wydało w naszym kraju dwa tomy oficjalnego przewodnika po serialu autorstwa Roberta Laceya. Nie było lepszej osoby do napisania tego dzieła, ponieważ autor był oficjalnym konsultantem Netflixa w procesie tworzenia produkcji. Oba tomy doskonale ją uzupełniają.
Robert Lacey
„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu”
Jedno możemy powiedzieć na pewno: prawdziwe współczesne losy brytyjskiej dynastii Windsorów nie są tak różowe i wzniosłe, jak chciano by je przedstawiać w mediach. By jednak zrozumieć prawdziwe oblicze brytyjskiego tronu, trzeba zajrzeć głębiej niż w hejterskie komentarze w Internecie. Dobra literatura faktu to umożliwia – i mamy głęboką nadzieję, że po nią sięgniecie.
Przygotował Mikołaj Kołyszko