W 2017 świat obiegła wieść, że na norweskiej wyspie Spitsbergen utworzone zostało Światowe Archiwum Arktyczne, w którym na super wytrzymałych nośnikach danych przechowywany będzie dorobek intelektualny ludzkości na wypadek globalnej zagłady, pokroju katastrofy nuklearnej. Od kilku lat gromadzone tam są skarby kultury, nauki czy przemysłu, w tym zdigitalizowane dzieła literackie. W kwietniu do zbiorów Biblioteki Końca Świata trafi cały dorobek twórczy Wisławy Szymborskiej.
Dzieła polskiej noblistki zapisane już zostały na specjalistycznej taśmie światłoczułej. Znalazły się tam wszystkie publikowane dotychczas teksty poetyckie, prozatorskie, felietony i listy Wisławy Szymborskiej. 8 kwietnia analogowy nośnik danych przekazany zostanie do Światowego Archiwum Arktycznego, gdzie spocznie w odpowiednio zabezpieczonym kontenerze w głęboko zakopanym pod ziemią stalowym skarbcu.
Wisława Szymborska nie jest jedyną polską noblistką, której twórczość znaleźć będzie można w Bibliotece Końca Świata. W październiku zeszłego roku do archiwum przekazana została rolka z 200 metrami taśmy światłoczułej, na której zapisano 4299 stron składających się na 14 książek Olgi Tokarczuk.
Analogowe nośniki danych, na których zapisywane są zbiory przeznaczone dla Światowego Archiwum Arktycznego są w stanie przetrwać przynajmniej 500 lat, a niektóre źródła podają, że nawet do 1000. W ciągu czterech lat pozyskano do tej niezwykłej skarbnicy ludzkiego dorobku między innymi dane z Europejskiej Agencji Kosmicznej, zbiory Muzeum Narodowego Norwegii i Biblioteki Watykańskiej, kody źródłowe z platformy GitHub czy dokumentację CERN.
źródło wydawnictwo znak
źródło zdjęcia Juan de Vojníkov Wikipedia