Ostatnia głośna książka Olgi Tokarczuk, zbiór esejów zatytułowany Czuły narrator, ukazała się w zeszłym roku. W 2018 wydany został zbiór opowiadań z dwoma starszymi tekstami autorki: Profesorem Andrewsem w Warszawie oraz Wyspą. Ostatnia jej powieść zaś to Księgi Jakubowe z 2014. Podczas rozmowy na antenie Radia Nowy Świat Olga Tokarczuk wspomniała, że pracuje nad nową publikacją.
Wywiad z polską noblistką, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, przeprowadził Jerzy Sosnowski. Udało się to mimo niechęci autorki docenianych na arenie międzynarodowej Biegunów do tego typu wydarzeń.
Olga Tokarczuk niechętnie udziela wywiadów: mówi, że po premierze kolejnej książki są one naturalną częścią życia pisarza, ale pomiędzy publikacjami autor powinien mieć prawo do milczenia, napisało Radio Nowy Świat w zapowiedzi rozmowy.
Wywiad z Olgą Tokarczuk dotyczył przede wszystkim tematów związanych z rolą kobiet we współczesnym świecie, ich pozycji na rynku wydawniczym oraz ich utartego literackiego wizerunku. Noblistka zwracała uwagę, że cywilizacja, w której przyszło nam żyć nadal jest bardzo mocno patriarchalna, kobiety są w gorszej pozycji i niestety wciąż muszą walczyć o swoje. Według autorki dużą winę za to ponosi mizoginia w literaturze, zarówno tej klasycznej, jak i współczesnej.
Trudno o literacki przykład kobiety jako podmiotu etycznego, moralnego, jako postaci myślącej. Kobiety są często w literaturze nieszczęśliwie zakorzenione w określonych rolach społecznych – najczęściej jako przedmioty pożądania. Mizoginia, która panuje w literaturze, wciąż na nas wpływa i bardzo mocno kształtuje dziś kobiecą psychikę, mówiła Olga Tokarczuk.
Podczas rozmowy pisarka wspomniała, że pracuje nad nową książką. Jest duża szansa, że ta ukaże się jeszcze w tym roku. Olga Tokarczuk nie podała więcej szczegółów. Radio Nowy Świat z pełnym przekonaniem twierdzi za to, że będzie to powieść.
źródło nowyswiat