Przygody Kajka i Kokosza, dwóch słowiańskich wojów co rusz potykających się z niegodziwymi Zbójcerzami dziś śmiało określane są w Polsce mianem kultowych. Na przestrzeni lat podejmowane były różne próby przeniesienia komiksowej serii na ekrany, te jednak niemal za każdym razem nie wychodziły poza etap planów. W 2006 wyemitowany został krótkometrażowy film animowany, który spotkał się z negatywnym odbiorem fanów. Teraz Netflix ogłosił, że stworzy własny serial animowany opaty na słynnych komiksach Janusza Christy.
Pierwszy pasek z przygodami Kajka i Kokosza ukazał się w 1972 w gdańskim dzienniku „Wieczór Wybrzeża”. Kolejne perypetie mężnych wojów publikowane były w prasie aż do 1992. W międzyczasie zaczęły wychodzić również zbiorcze wydania albumowe. Te ukazywały się w latach 1985–2004. Później Egmont Polska rozpoczęło reedycję serii. Od 2016 wydawana jest oficjalna kontynuacja serii, tworzona już jednak przez innych autorów.
Netflix kupił prawa do adaptacji komiksowej serii od Fundacji Kreska, której prezesem jest wnuczka twórcy Kajka i Kokosza, Paulina Christa.
Ten wybór był dla nas oczywisty. Kajko i Kokosz to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netflix, Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świecie, powiedział Łukasz Kłuskiewicz, który odpowiada za pozyskiwanie treści w regionie Europy Środkowej.
Do pracy nad animowanym serialem zaproszeni zostali między innymi: Michał Śledziu Śledziński, Tomasz Leśniak, Marcin Wasilewski (GS Animation), Łukasz Kacprowicz (GS Animation), Robert Jaszczurowski (GS Animation), Marta Stróżycka i Aliaksandr Sasha Kanavalau w roli reżyserów oraz Maciej Kur i Rafał Skarżycki jako scenarzyści. Autorem projektów postaci jest Sławomir Kiełbus, mianowany przez samego Janusza Christę swoim następcą. Nie wiadomo, na ile wierna będzie adaptacja Netfliksa, ale twórcy obiecują podejść do materiału źródłowego z należnym szacunkiem.
Przy pracy nad komiksem jak i przy projektowaniu postaci do serialu nadrzędnym celem jest dla mnie zawsze odzwierciedlenie ducha twórczości Christy. Chyba nie jest to dla mnie trudne, bo przesiąkłem tym duchem już w dzieciństwie. Wychowałem się na tych komiksach. Rysując zachowuję szacunek dla oryginału, ale unikam ślepego naśladowania stylu, powiedział Sławomir Kiełbus.
Netlix planuje premierową emisję serialu w 2021.
Przygotował Oskar Grzelak