Na zagranicznych aukcjach od czasu do czasu można spotkać się z przedmiotami uznawanymi za dziedzictwo kulturowe Polski. Te trafiają najczęściej w ręce kolejnych prywatnych kolekcjonerów, zdarza się jednak też tak, że są po wykupieniu przekazywane krajowym instytucjom. W taki właśnie sposób do Biblioteki Narodowej we wrześniu i w październiku trafiło kilka listów i dokumentów o niemałej wartości historycznej.
Szczodrym gestem wykazała się Krystyna Piórkowska, mieszkająca w Nowym Jorku badaczka problematyki katyńskiej, której udało się na dwóch aukcjach wykupić szereg dokumentów, bezcennych z punktu widzenia historyków. Niemałą rolę odegrała również Fundacja Kościuszkowska, która od dawna angażuje się w akcję pozyskiwania i przekazywania odzyskanych dokumentów oraz dzieł sztuki do odpowiednich instytucji publicznych w Polsce.
Oprócz tego, że jestem prezesem Fundacji Kościuszkowskiej, zasiadam w Radzie Naukowej Biblioteki Narodowej. Jakiś czas temu na aukcji domu aukcyjnego Jackson w stanie Iowa pojawiła się kolekcja kilkunastu dokumentów, w tym list podpisany przez Tadeusza Kościuszkę. Wzbudziły one nasze zainteresowanie. W tym samym czasie o aukcji dowiedziała się pani Krystyna i tak postanowiliśmy działać wspólnie w tej sprawie i spróbować nabyć te dokumenty, wspomina Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej.
Co prawda listu Tadeusza Kościuszki nie udało się kupić, ale na tej samej aukcji Krystyna Piórkowska ze wsparciem fundacji pozyskała kilka innych cennych dokumentów. Do Biblioteki Narodowej przekazane zostały:
• przywilej króla Augusta II dany Leonardowi Szwykowskiemu staroście oniskiemu, Warszawa 3 III 1720,
• list przedsejmikowy króla Augusta II do Łukasza [Antoniego] Aleksandrowicza chorążego powiatu lidzkiego, Warszawa 23 VII 1722,
• przywilej króla Augusta II dla Adalberta Stanisława Chrościńskiego, sekretarza królewskiego, Kraków 4 X 1697,
• konsens króla Augusta II dany Hrehoremu [Józefowi] Kotowiczowi chorążemu grodzieńskiemu na cesję nadanych mu przez wcześniejszych królów polskich dóbr Ostrówek i Słojka w leśnictwie sokólskim, bmd.,
• przywilej króla Augusta II dla Hrehorego Józefa Kotowicza chorążego grodzieńskiego na wieś Ostrówkę w leśnictwie sokólskim po śmierci Jana Kotowicza podstarościego grodzieńskiego, bmd.,
• list Fryderyka Augusta księcia warszawskiego w sprawie zwolnienia ze służby pułkownika 7 regimentu piechoty Skórzewskiego i zastąpienia go na dowództwie pułkownikiem Zielińskim, 27 V 1808, zamieszczonego na karcie zawierającej list w języku francuskim króla Augusta III do marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego, Lipsk 29 X 1743.
Druga aukcja również przyniosła parę ciekawych eksponatów epistolograficznych. Znowuż za sprawą Krystyny Piórkowskiej i Fundacji Kościuszkowskiej Biblioteka Narodowa może pochwalić się posiadaniem w swoich zbiorach następujących dokumentów:
• list księcia Józefa Poniatowskiego do francuskiego ministra wojny (Henri Jacques Guillaume Clarke), Paryż 7 VII 1811, w sprawie oficera Hussarzewskiego służącego w Hiszpanii w Legii Nadwiślańskiej
• list księcia Adama Czartoryskiego do Thomasa Brogdena burmistrza miasta Lincoln w Anglii, Paryż 15 VI 1855
• list Herberta Hoovera do Ignacego Jana Paderewskiego, Paryż 15 IV 1919
• list Marii Skłodowskiej-Curie do Jana Moszczeńskiego, Paryż 24 X 1921.
Trudno przecenić wartość tych dokumentów, a szczególnie dwóch ostatnich listów. Ten autorstwa Herberta Hoovera wpisuje się idealnie w dzieje pełnych napięcia starań dyplomacji polskiej o zdobycie jak najsilniejszej pozycji w czasie paryskich negocjacji pokojowych, w tym i o przyszły kształt Polski. Słowa Hoovera ukazują jedną z kolejnych trudności, z którą delegacja polska w Paryżu i rząd polski w kraju musiały się zmierzyć. O liście tym pisała ostatnio „Rzeczpospolita”. Natomiast Maria Skłodowska-Curie odnosi się do swoich zamiarów utworzenia w Warszawie Instytutu Radowego, czytamy na stronie Biblioteki Narodowej.
Przygotował Oskar Grzelak
źródło: biblioteka narodowa