Jedną z najstarszych nadal działających bibliotek na świecie jest Herzog August Bibliothek zlokalizowana w niemieckim Wolfenbüttel. Założona została w 1572 roku. Międzynarodowe znaczenie zapewnia jej ogromna kolekcja publikacji pochodzących z średniowiecza i renesansu. Spory wkład w budowanie monumentalnego księgozbioru miał książę August Młodszy. Jednej księgi, na której bardzo mu zależało nie udało się arystokracie pozyskać. Po niemal czterystu latach znalazła jednak ostatecznie drogę do niemieckiej biblioteki.
Philipp Hainhofer był niemieckim kupcem i dyplomatą. Podczas swoich rozlicznych podróży miał kontakt z wieloma znaczącymi w ówczesnym świecie postaciami. Hainhofer zwykł prosić dygnitarzy, z którymi się stykał o wpis do sztambucha. W ten sposób na przestrzeni pięćdziesięciu lat powstała niezwykła pozycja zawierająca około stu wpisów. Zgodnie z tradycją każdy z nich był dodatkowo wzbogacany ilustracją wykonywaną ręką podpisującego się lub przezeń zlecaną bardziej władnemu artyście.
W 1648, rok po śmierci Philippa Hainhofera, książę August Młodszy zapragnął wykupić sztambuch i włączyć go do księgozbioru Herzog August Bibliothek. Niestety jego starania spełzły wtedy na niczym. Album przechodził z rąk do rąk, cały czas pozostając poza domeną publiczną. Przez długi czas uważano, że bezpowrotnie zaginął, aż pojawił się na jednej z londyńskich aukcji w 1931. Jednak i tym razem spoczął w prywatnych rękach.
W zeszłym roku ponownie mógł trafić pod młotek. Dom aukcyjny Sotheby’s zreflektował się jednak i złożył bezpośrednią ofertę bibliotece w Wolfenbüttel. Po zebraniu niezbędnych środków władze biblioteczne odkupiły Das Große Stammbuch Hainhofera za prawie 3 miliony euro. Tym samym sztambuch po 372 latach trafił do kolekcji biblioteki, czyniąc zadość pragnieniu księcia Augusta.
Mimo że podobnych sztambuchów krąży po świecie około 25 tysięcy, to ten należący do Philippa Hainhofera uznawany jest za jeden z najbardziej imponujących. Złożyły w nim bowiem wpisy takie osobistości jak władca Florencji Kosma Medyceusz Starszy, cesarz rzymski Rudolf II Habsburg czy król Danii i Norwegii Chrystian IV Oldenburg.
źródło: guardian
Przygotował Oskar Grzelak