Wirtualne Targi Książki rozpoczną się 14 października i potrwają aż do 25 października. Ponieważ pandemia mocno ograniczyła życie kulturalne, są one odpowiedzią na potrzeby czytelniczej społeczności. Pierwsza edycja Wirtualnych Targów Książki odbyła się w maju i okazała się ogromnym sukcesem. Stąd pomysł zorganizowania kolejnej edycji.
Organizatorem Wirtualnych Targów Książki jest Empik. Wydarzenie potrwa 12 dni, a w jego ramach zorganizowanych zostanie ponad 50 wydarzeń online. Empik ma nadzieję, że udział w nich weźmie przynajmmniej milion osób (w czasie wiosennej edycji przed monitorami zgromadziło się 640 tysięcy uczestników).
Udział w Wirtualnych Targach Książki jest darmowy. W czasie wydarzeń będzie można skorzystać z licznych promocji, kupić książki z autografami czy wziąć udział w premierach książek. Wydarzenia będą się odbywać na facebookowym oraz instragramowym kanale Empiku.
Poniżej prezentujemy pełen program wydarzenia. Wśród gości: Anna Kańtoch, Elżbieta Cherezińska, Wojciech Chmielarz, Regina Brett, Jeffrey Archer, Adam Wajrak czy Katarzyna Berenika Miszczuk.
SPOTKANIA, KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ NA INSTAGRAMIE
Anna Kańtoch – SPOTKANIE
14 października, godz. 19:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Anną Kańtoch z okazji premiery książki „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy). Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Pierwszy tom trylogii jednej z najbardziej zdolnych pisarek kryminalnych i fantastycznych, uznawanej za królową budowania napięcia.
Krystyna, emerytowana policjantka, jako młoda dziewczyna straciła w tajemniczych okolicznościach brata. W 1963 roku piątka studentów, dwie dziewczyny i trzech chłopaków, wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, jeden – brat Krystyny – zaginął bez wieści. Wrócił tylko Jacek.
Teraz, po ponad pięćdziesięciu latach, Krystyna niespodziewanie spotyka go w osiedlowym sklepie w katowickim Nikiszowcu. Okazuje się, że Jacek od jakiegoś czasu pod zmienionym nazwiskiem mieszka w tej samej dzielnicy. Krystyna postanawia zmusić go do zdradzenia, co wydarzyło się w górach, a może nawet dokonać zemsty – w tym celu późnym wieczorem wybiera się do jego domu z nożem w plecaku. Gdy jednak wchodzi do willi, zastaje Jacka zamordowanego. Świadoma faktu, że jeśli jej obecność na miejscu zbrodni wyjdzie na jaw, zostanie pierwszą podejrzaną, zaczyna wykorzystywać kontakty z przeszłości i prowadzić prywatne śledztwo… Krystyna nie była dobrą matką – za bardzo pochłaniała ją praca – ale teraz ma dobre relacje z wnuczką i nie chce ich stracić. Niestety, okazuje się, że dziewczyna może mieć coś wspólnego z tajemniczą śmiercią Jacka…
Tatiana Mindewicz-Puacz – SPOTKANIE
15 października, godz. 19:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Tatianą Mindewicz-Puacz z okazji premiery książki „eMPower Bank. 10 kroków, które dają moc” (Wydawnictwo Agora). ). Spotkanie poprowadzi Paulina Drażba-Kamińska. Spotkanie poprowadzi Paulina Drażba-Kamińska. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Tatiana Mindewicz-Puacz od wielu lat inspiruje i wspiera ludzi w dążeniach do poprawy jakości życia. Pomaga osiągać cele osobiste oraz zawodowe, zachęca, by traktować porażki jako cenne źródło informacji. Dobrze wie, jak ważne przy wprowadzaniu życiowych zmian jest traktowanie siebie z szacunkiem i myślenie o sobie dobrze. Nie nafaszerowana sztucznymi frazesami zarozumiałość, tylko ugruntowane poczucie własnej wartości. Świadomość, że każdy z nas ma wszystko co potrzebne, żeby marzyć i te marzenia spełniać, żeby radzić sobie z trudnościami i po swojemu przeżyć życie. Autorka podkreśla, że zmiana myślenia, która prowadzi do większej radości życia to proces. Sama przeszła tę długą i niełatwą drogę. Teraz chce się podzielić tym, co jej zdaniem wzmacnia najbardziej. 10 kroków, które dają moc to zbiór motywujących cytatów, rekomendacji i afirmacji. Jednocześnie miejsce na własne przemyślenia i notatki, które w opinii Tatiany bardzo pomagają w pracy nad sobą.
Agnieszka Pocztarska – SPOTKANIE
16 października, godz. 19:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Pocztarską z okazji premiery książki „Slow Beauty. Recepta na piękno” (Wydawnictwo Znak). Spotkanie poprowadzi Paulina Drażba-Kamińska. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
„Czytasz etykietę kosmetyku i od nadmiaru składników kręci ci się w głowie? Słyszałaś, że nawet zdrowe jedzenie może szkodzić, ale nie wiesz, jak wybrać te naprawdę dobroczynne produkty? Starasz się dbać o siebie, ale wciąż nie czujesz, że promieniejesz? Też tak miałam. Gubiłam się w gąszczu porad dotyczących pielęgnacji. Sądziłam, że dbam o siebie, a tak naprawdę ignorowałam prawdziwe potrzeby swojego ciała. Wreszcie powiedziałam: dość. Przecież wiedza o właściwej pielęgnacji i naturalnym pięknie nie może być przed nami ukryta! Po latach pracy z ekspertami oraz z myślą o każdej z nas opracowałam filozofię pielęgnacji SLOW BEAUTY. Napisałam tę książkę, bo chcę pomóc ci dostrzec to, co w tobie najpiękniejsze – twoje wnętrze. Chcę, żebyś dbała o swoje naturalne piękno – świadomie, w zgodzie z samą sobą. Chcę, żebyś pokochała siebie.”- zachęca autorka
Elena Kostioukovitch – SPOTKANIE
17 października, godz. 13:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Eleną Kostioukovitch z okazji premiery książki „Sekrety włoskiej kuchni. Dlaczego Włosi lubią rozmawiać o jedzeniu?” (Wydawnictwo Albatros). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Borowiecka. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Doskonała lektura dla tych, którzy chcą nauczyć się czerpać radość z życia. Książka ta jest barwną mozaiką, która pozwala zrozumieć ducha skąpanej w słońcu Italii, kraju, w którym kuchnię podniesiono do rangi sztuki, gdzie kultura jedzenia stanowi fundament cywilizacji. Poznajcie Włochy właśnie od kuchni – od Alp po Sycylię – ich historię, potrawy, zwyczaje, tradycje, przyjemności życia… Smakować w tej książce można wszystko – omówione szczegółowo dania, opisane z pietyzmem miejsca i historie, ale również doskonały styl autorki, doprawiony szczyptą humoru.
To wspaniałe źródło wiedzy o Włoszech, opatrzone pięknymi zdjęciami, napisane z wrażliwością i znawstwem przez przyjaciółkę Umberta Eco, która również jest tłumaczką jego książek. Uhonorowane prestiżową nagrodą Premio Bancarella della Cucina!
Choć Włochy nieodparcie kojarzą się z pizzą i spaghetti, autorka, wybitna tłumaczka, eseistka i miłośniczka kultury włoskiej, przedstawia zupełnie inne oblicze tego kraju. Elena Kostioukovitch zabiera nas w podróż przez dziewiętnaście głównych regionów Włoch – od Friuli i Górnej Adygi na północy, po Kalabrię i Sycylię na południu – podczas której poznajemy nie tylko kulinarne specjalności poszczególnych regionów, ale też ich kulturę i obyczaje. Niezwykle ciekawe są „intermezza” w tej podróży z jednego miejsca do drugiego – rozdziały poświęcone pizzy, risotto, diecie śródziemnomorskiej, a także tematom, które na pozór z kuchnią niewiele mają wspólnego: szczęściu, miłości, kulturze włoskich Żydów, demokracji czy totalitaryzmowi. Przenikliwe obserwacje i wspomnienia autorki mieszają się z radami dla podróżników, odwołaniami do literatury i dzieł sztuki.
Kinga Sawczuk – SPOTKANIE – #sieczyta
17 października , godz. 15:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Kingą Sawczuk z okazji premiery książki „Kinga Sawczuk. Kompleksiara. Jak zaistnieć w necie i być sobą??” (Wydawnictwo YA!). Spotkanie poprowadzi Radosław Kapias (Warjat Radek). W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Nastolatka, która zdobyła blisko 5 milionów fanów na TikToku, tytuł „ulubionej polskiej influencerki” i zadebiutowała w kinowym hicie #Jestem M. Misfit. Kim jest dziewczyna, która w wieku 16 lat była już jedną z najpopularniejszych polskich nastolatek? Kinga Sawczuk furorę zrobiła dzięki filmikom publikowanym na platformie TikTok (dawniej Musical.ly), gdzie występowała pod pseudonimem Kompleksiara. W książce Jak zaistnieć w necie i być sobą? opowiada o swoich początkach, ujawnia nieznane fakty z życia i podnosi na duchu inne nastolatki pokazując, jak udało się kompleksy zmienić w siłę.
W książce Jak zaistnieć w necie i być sobą? Kinga po raz pierwszy opowiada swoją historię. Przywołując historie z życia, pokazuje, jak postępować w zgodzie ze sobą i nie przejmować się hejterami. Dzieli się radami dotyczącymi odnajdywania własnego stylu, odkrywania swoich talentów, relacji z przyjaciółmi czy budowania wizerunku w social mediach. To książka pełna inspiracji i pozytywnej energii, która ma szansę stać się obowiązkową pozycją każdej nastolatki.
Eryk Wałkowicz (ErVegan) – PREMIERA
17 października, godz. 17:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Erykiem Wałkowiczem z okazji premiery książki „Roślinny comfort food dla każdego”” (Wydawnictwo Flow Books). Rozmowę poprowadzi Katarzyna Burzyńska-Sychowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Marzysz o chwili wytchnienia, chcesz poczuć się komfortowo, bezpiecznie i sprawić sobie przyjemność? Z przepisami Eryka erVegana na doskonałe comfort food to możliwe! Dzięki tej książce ugotujesz przepyszne potrawy, które poprawią ci nastrój, wrócisz wspomnieniami do czasów, czy pierwszej miłości, przygotujesz wyjątkową kolację dla przyjaciół, a przede wszystkim gotując, sprawisz przyjemność sobie! Zdecydowanie zasługujesz na jedzenie, którego smak cię otuli. Nie musisz poświęcać wiele czasu i szukać trudno dostępnych składników, żeby przygotować doskonałe: kluski, pierogi i inne mączne specjały jak z babcinej kuchni, tofu generała Tso, które przeniesie cię do egzotycznej Azji, ciasteczka z czekoladą, uwodzące smakiem i dostarczające wielu cennych składników odżywczych.
Spełnij swoje zachcianki i daj się rozpieścić! Teraz w prostej wersji roślinnej.
Anita Głowińska – PREMIERA – Przecinek i Kropka
18 października, godz. 11:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Anitą Głowińską z okazji premiery książki „Plac zabaw. Akademia Kici Koci” (Wydawnictwo Media Rodzina). Spotkanie poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Anita Głowińska to autorka książek dla dzieci z serii „Kicia Kocia” oraz „Kicia Kocia i Nunuś”. Książeczki te skierowane są do kilkuletnich maluchów i przedszkolaków, poznających dopiero świat. Autorka, oprócz opisywania przygód stworzonej bohaterki, zajmuje się również tworzeniem ilustracji do swoich książek.
Trzeci tytuł w najnowszej serii Akademia Kici Koci z rezolutną kotką w roli głównej. Po “Kolorach” i “Pojazdach”, w których Kicia Kocia i Nunuś uczą maluchy nazw szczegółów z bliskiego otoczenia, przyszedł czas na nowość! Tym razem bohaterowie uczą języka angielskiego. Proste i łatwo przyswajalne zwroty wiążą się z pobytem bohaterów na placu zabaw.
Bartek Kieżun – PRZEDPREMIERA
18 października, godz. 13:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Bartkiem Kieżunem z okazji premiery książki „Stambuł do zjedzenia” (Wydawnictwo Buchmann!). Spotkanie poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. Spotkanie poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Kolejna książka bestsellerowego autora („Italia do zjedzenia”, „Portugalia do zjedzenia”). Tym razem coś dla miłośników Stambułu i Turcji. Bartek Kieżun dociera na styk kontynentów, by przywieźć stamtąd opowieści o Orient Expressie, cesarzu Konstantynie i intrygujących restauracjach, o których wiedzą tylko wybrani. W jego książce „Stambuł do zjedzenia” tytułowe miasto to pełne smaków kulinarne królestwo. A, że już od dawna wiadomo, że najlepsze wyprawy to te bez mapy w ręce, dlatego Bartek w Stambule, czasem kierowany intuicją, czasem zapachem, a czasem poleceniami znajomych, dociera do zakamarków nieznanych turystom i historii zapomnianych nawet przez mieszkańców Stambułu. I właśnie dzięki temu powstała książka kucharska pełna opowieści o wielkiej historii, pachnąca olejkiem różanym, karmelem i miodem, wyjątkowa jak turecki dywan.
Beth Reekles – SPOTKANIE – #sieczyta
18 października, godz. 15:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Beth Reekles z okazji premiery książki „Na odległość. The Kissing Booth. Tom 2” (Wydawnictwo Insignis). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Borowiecka. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Jej najgłośniejszą powieścią jest The Kissing Booth, którą w wieku piętnastu lat (w roku 2010) rozdział po rozdziale zamieszczała na platformie Wattpad, wywołując burzę w sieci. Pierwszą częścią zyskała milion czytelników, a w kulminacyjnym momencie ich liczba wzrosła do 19 milionów! Skrzynkę e‑mailową Beth zapełniały prośby o szybszą publikację następnych rozdziałów – czytelnicy z całego świata czekali na każde kolejne słowo. Była nominowana do wielu nagród, a w 2013 roku magazyn „Time” uznał ją za jedną z szesnastu najbardziej wpływowych nastolatek.
Kontynuacja zekranizowanej przez Netflix bestsellerowej powieści „The Kissing Booth”. Kiedy Noah wyjeżdża na studia, jego relacja z Elle wkracza w nową fazę – związku na odległość. Jak potoczą się ich losy?
Karolina Sulej – PREMIERA
18 października, godz. 17:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Karoliną Sulej z okazji premiery książki „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” (Wydawnictwo Czerwone i Czarne). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Borowiecka. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem autorka dociera do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie.
Adam Wajrak – SPOTKANIE – Przecinek i Kropka
19 października, godz. 19:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Adamem Wajrakiem z okazji premiery książki „Kuna za kaloryferem” (Wydawnictwo Agora). Rozmowę poprowadzi Justyna Suchecka. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Ukochany pan od przyrody i nieustraszona specjalistka od padliny oraz ich niesforne zwierzęta.
Dowcipna i pełna ciepła opowieść o ratowaniu zwierząt, na które inaczej czekałaby śmierć. Wszystko zaczęło się od wrony o imieniu Kra – pisklaka znalezionego przez Adama Wajraka na warszawskim Żoliborzu. Potem Adam i Nuria Selva Fernandez przygarnęli jeszcze wiele innych zwierząt gdy zamieszkali w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej. W ich domu schronienie i opiekę znalazły wyrzucone z gniazda bociany (Kuternoga oraz szalony Declan), osierocone borsuki, małe wydry (w tym wydra Julek, która została holenderskim skarbem narodowym), kuny, nietoperze, jerzyki, srokosze czy gromada sów – wielbicielek dnia. A Nuria i Adam z naukowczyni i dziennikarza zamienili się w pełnoetatowych opiekunów tej wspaniałej menażerii.
Swoje perypetie opisali czule i z humorem w kultowej książce “Kuna za kaloryferem”. Po latach wznawiają ją w nowej oprawie graficznej, z mnóstwem pięknych zdjęć własnego autorstwa, a przede wszystkim uzupełnioną o dalsze losy podopiecznych.
Michał Korkosz – PRZEDPREMIERA
20 października, godz. 19:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Michałem Korkoszem z okazji premiery książki „Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami” (Wydawnictwo Otwarte). Spotkanie poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. Spotkanie poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Znane i lubiane potrawy mają niezwykłą moc. Sprawiają, że czujesz się błogo i szczęśliwie. We mnie takie uczucia budzą dania polskiej kuchni, na których się wychowałem i które nigdy mi się nie nudzą. I choć polska kuchnia ma wiele odsłon, przedstawię ci tę wegetariańską. Bo właśnie ona jest wyjątkowo rozkoszna.
Rozgość się. Wspólnie gotujmy i smakujmy mniej lub bardziej znane dania. Znajdziesz tu przepis na pyszne gołąbki, które zawsze wychodzą. I na kiszone rzodkiewki ożenione z gruszką w lekkiej sałatce ziemniaczanej. Będziesz korzystać ze znanych składników, ale odkryjesz ich nowe zastosowania, które cię zachwycą – na samo wspomnienie o paście z korzenia pietruszki i orzechów włoskich będziesz się oblizywał, a dzięki nieoczywistej kajmakowej owsiance na kwaśnej śmietanie cały dzień będzie udany.
Znajdziesz tu dopieszczone przepisy, które nie będą dla ciebie wyzwaniem i spowodują, że w twoim życiu pojawi się więcej przyjemności. Aromatyczne śniadania zwabią cię rano do kuchni – nawet jeśli jesteś największym śpiochem. Obiady spowodują, że się uśmiechniesz (tak działa połączenie szparagów, cydru i koziego sera). Wieczory wypełnią ci cynamon, migdały i słodka róża. A karpatka z cytrynowo-waniliowym kremem i chrupiącą maślaną skorupką przyśni ci się w nocy…
Agnieszka Lingas-Łoniewska – PRZEDPREMIERA
21 października, godz. 19:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską z okazji premiery książki „Molly” (Wydawnictwo Burda). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Borowiecka. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Zapnijcie pasy. Agnieszka Lingas-Łoniewska zafunduje wam emocjonalną przejażdżkę, jakiej jeszcze nie znacie!
Powiedzieć, że Molly – Melania Tarczyńska – przeszła w życiu piekło, to nie powiedzieć nic. Osierocona przez matkę, została zupełnie sama, gdy jej ojciec wylądował w więzieniu za finansowe defraudacje. Latami tułała się po domach dziecka i rodzinach zastępczych.
Teraz, gdy jest dorosła, chce się już tylko bawić. Niszczyć ludzi i świat. Imprezy, adrenalina, pedał gazu pod nogą, szalona jazda prosto w noc. Przy swoim boku ma Robsona – najlepszego kumpla jeszcze z bidula, najbliższą osobę na ziemi. Kiedyś była w nim zakochana, ale choć ją wtedy zdradził – jej rana w sercu się zabliźniła, a ich przyjaźń przetrwała. Jest pewna, że niczego więcej jej w życiu nie trzeba. Do czasu, gdy w klubie spotyka Wiktora Tuli, którego pamięta z dzieciństwa. Syn dawnego wspólnika jej ojca dziś jest spadkobiercą rodzinnej fortuny, statecznym panem prezesem. Spokojnym i opanowanym… dopóki ona nie pojawia się w jego życiu. Molly wnosi w jego poukładane życie nieznane emocje i szaleństwo. Wiktor daje jej poczucie bezpieczeństwa, którego nigdy nie zaznała. Jednak po wszystkim, co przeszła, tak bardzo boi się mu zaufać. Pochodzą z dwóch różnych światów. Drobna złodziejka i szanowany biznesmen. Trudno o bardziej elektryzujące połączenie. Nic dziwnego, że wszyscy próbują stanąć im na drodze. Wiktor jest pewien – w walce o swoją Molly stawi czoła choćby i całemu światu. Tylko czy ona mu zaufa? Tym bardziej że pomiędzy nimi są jeszcze niewyjaśnione tajemnice z przeszłości…
Tomasz Michniewicz – PRZEDPREMIERA
22 października, godz. 19:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Michniewiczem z okazji premiery książki „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata” (Wydawnictwo Otwarte). Spotkanie poprowadzi Adam Szaja. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Znajomy negocjator policyjny powiedział mi kiedyś: „Obserwuj ludzi, gdy wszystko wokół się wali. W chwilach kryzysu dużo można zobaczyć”. Gdy więc wybuchła pandemia, obserwowałem uważnie. I robiłem notatki. Sytuacja globalnego zagrożenia odsłoniła wiele chorób współistniejących, które trapią naszą cywilizację: ignorancję, komunikacyjny chaos, destrukcyjną siłę fake newsów, nieprzygotowanie rządów i nas samych na kryzys, irracjonalne reakcje stadne, władzę w rękach nieodpowiedzialnych ludzi… Jak to wszystko się dla nas skończy?
Ta książka to zapis rozmów ze specjalistami, którzy ze swoich obserwacji wyciągają wnioski na przyszłość. Psycholog konfliktu szkolący siły specjalne, politolożka, klimatolog, analityk spraw międzynarodowych, profesor ekonomii, socjolożka, preppers i inni eksperci w swoich dziedzinach pokazują, w jak fatalnej sytuacji się znaleźliśmy. „Kryzys to zbyt straszna rzecz, żeby go zmarnować”, jak mawiał Paul Romer, noblista z ekonomii. Czy wyciągniemy wnioski na przyszłość? Wygląda na to, że na razie zajęci bieżącymi problemami patrzymy pod nogi, zupełnie nie widząc, że pędzimy na ścianę.
Leszek Herman – PREMIERA
23 października, godz. 19:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Hermanem z okazji premiery książki „Zbawiciel” (Wydawnictwo Muza). Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Co łączy obraz Leonarda da Vinci z atakami bombowymi w Szczecinie? Jakie sekrety skrywają miejskie piwnice? Kim jest i czego chce tajemniczy terrorysta podpisujący się jako Heiland der Welt?
Jest lipiec. Na Łasztowni – wielkiej wyspie położonej naprzeciwko Starego Miasta w Szczecinie — rozpoczynają się prace przy odbudowie zniszczonych w czasie wojny renesansowych spichlerzy. Prace idą zgodnie z planem, aż do chwili kiedy pracownicy natrafiają na dziwne, zalane betonem piwnice…
Kilka dni później, w katedrze, podczas koncertu muzyki organowej ma miejsce dziwne wydarzenie. Przymocowany pod sklepieniem ładunek rozrywa umieszczoną tam torbę pełną kolorowych płatków kwiatów. Media traktują to wydarzenie jako żart albo happening jakiejś proekologicznej grupy. Szczególnie ta druga teoria zyskuje zwolenników, kiedy trzy dni później media otrzymują wiadomość. W mailu znajdują się groźby pod adresem deweloperów oraz dziwny szyfr. List kończy się słowami: „Macie dwa dni, a potem czternaście”. Podpis pod listem brzmi: Heiland der Welt.
Tymczasem w redakcji „Dziennika Szczecińskiego” dochodzi do rozłamu na tle oceny ostatnich wydarzeń. Faworyzowana przez nową redaktorkę naczelną dziennikarka Urszula bagatelizuje sytuację. Paulina i Piotr postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i przeprowadzić własne śledztwo. W rozwiązaniu tajemniczego szyfru pomaga im przyjaciel – architekt Igor. Kiedy tydzień później dochodzi do następnego ataku, okazuje się, że sytuacja jest poważniejsza, niż mogli przypuszczać…
Misternie skonstruowana fabuła, nietuzinkowi bohaterowie oraz zagadkowa misja z barwną historią miasta w tle.
Beata Pawlikowska – SPOTKANIE
24 października, godz. 13:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Beatą Pawlikowską z okazji premiery książki „Kalendarz książkowy 2021, Rok dobrych myśli, Beata Pawlikowska” (Wydawnictwo Edipresse ). Spotkanie poprowadzi Paulina Drażba-Kamińska. Spotkanie poprowadzi Paulina Drażba-Kamińska. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
365 dni i 365 motywujących tekstów, które nastroją cię optymistycznie na każdy nowy dzień, zmotywują do działania, zwiększa efektywność, pomogą zaprzyjaźnić się ze sobą, zachęcą do spojrzenia na życie bardziej pozytywnie, podsuną inną perspektywę spojrzenia, przypomną o tym, że największą wartością w życiu są szczęśliwe drobiazgi codzienności. Kolorowy kalendarz z autorskimi tekstami i rysunkami, przepisami kulinarnymi oraz multimedialnymi linkami do źródeł zewnętrznych.
Martyna Skura – PREMIERA
24 października, godz. 15:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Martyną Skurą z okazji premiery książki „Podróże na własnej skórze” (Wydawnictwo Wielka Litera). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Burzyńska-Sychowicz.W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Martyna Skura, zamiast kupować stół do nowego mieszkania w kredycie, spakowała swoje życie w 20 kilogramów bagażu i wyjechała do Gruzji, by pracować na rzecz kobiet i ich praw. Potem ruszyła dalej – do Chin, Tajlandii, Tanzanii, Meksyku, na Fidżi i Malediwy. W ciągu 9 lat odwiedziła 49 krajów. Była wolontariuszką w Gruzji, pracownikiem społecznym w Tajlandii w wiosce zniszczonej przez tsunami, instruktorką nurkowania w Meksyku i na Malediwach. Doświadczyła podróży w taki sposób, w jaki turyści jeżdżący na wakacje nigdy nie będą mieli możliwości.
To osobisty reportaż, który przedstawia inną, czasem ciemniejszą, czasem jaśniejszą stronę podróżowania i mieszkania za granicą. Opowiada o bezpieczeństwie, kobiecości, życiu w obcej kulturze, domu w podróży, który próbujemy zbudować, zdrowiu i jego zagrożeniach, zmieniających się relacjach z przyjaciółmi i rodziną, i o powrotach, które zawsze dyktowane są miłością.
Katarzyna Berenika ‑Miszczuk – PRZEDPREMIERA
24 października, godz. 17:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Berenika-Miszczuk z okazji premiery książki „Ja, ocalona” (Wydawnictwo W.A.B. ). W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Była diablica i niedoszła anielica Wiktoria Biankowska powraca!
Minęło dziesięć lat odkąd udało jej się wydostać z Tartaru i ocalić zaświaty, a także swoją miłość przed zniszczeniem. Wszystko powinno być pięknie, ale… jej związek się rozpada, a świat zmierza jak zwykle w stronę nieuchronnego końca. Wiktorii w żadnym razie to nie dziwi. Z diabłami przecież nigdy nie można się nudzić!
Lucyfer zmaga się z depresją, jednak zamiast przyjąć pomoc od życzliwych mu osób postanawia przyspieszyć Apokalipsę. Azazel niebawem ma wyjść z anielskiego więzienia, do którego trafił podczas próby wciśnięcia guzika WIELKIEEEGO KATAKLIZMU. Beleth tuła się po świecie usiłując odnaleźć mitycznego ifrita, który zaginął przed wiekami. Z kolei Wiktoria zostaje zatrudniona przy produkcji anielskiego programu Top Angel. Do gry dołącza cherubin Uzjel, skazany na wieki odosobnienia Metatron oraz cała gama znanych i mniej znanych postaci historycznych.
Czy świat czeka zagłada? Czy Wiktoria pogodzi się z Belethem? I co się stało z kotem Behemotem? Jak ułożył sobie życie Piotr? Żeby się tego dowiedzieć, przeczytajcie koniecznie finałowy, oczekiwany przez czytelników przez niemalże dziesięć lat, tom cyklu diabelsko-anielskiego.
Adam Szulc – SPOTKANIE
25 października, godz. 15:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Adamem Szulcem z okazji premiery książki „Następny proszę! Fryzjer męski” (Wydawnictwo Zysk i S‑ka ). ). Spotkanie poprowadzi Adam Szaja. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Nowa książka najpopularniejszego barbera w Polsce.
W pierwszej części znajdziemy w niej barwny życiorys autora – fryzjera i muzyka, perfekcyjnie władającego brzytwą i werblem. A dalej potężny rozdział o amerykańskich barber shopach – ich powstaniu, rozkwicie, przyczynach upadku i powolnym renesansie. Opowieść ma mocny rys historyczny. Dalej: życiorysy emerytowanych (choć często wciąż pracujących) fryzjerów męskich z dziewięciu krajów z całego świata – Polski, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Niemiec, Turcji, Anglii i innych. Poruszające historie barberów o miłości do zawodu, o tym jak było, o tym co sprawia, że ta robota to całe życie, a całe życie to ta robota…. W tym rozmowa, jaką przeprowadził ze 108-letnim maestro Antonio Mancinellim, uznanym przez księgę Guinessa na najstarszego barbera.
Znakomity jest także rozdział o pop kulturze przenikającej się z fryzjerstwem męskim – polityka, filmy, idole. A w drugiej części kolejna dawka kilkudziesięciu opisanych fryzur – ich historia, pochodzenie, zastosowanie – niektóre naprawdę zadziwiają!
Książka fascynująco ilustrowana. Fryzjerski komiks!
Marcel Moss – PRZEDPREMIERA
25 października, godz. 17:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Marcelem Mossem z okazji premiery książki „Nie krzycz” (Wydawnictwo Filia). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Borowiecka.W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Marcel Moss to pseudonim tajemniczego autora profilu Zwierzenie. Jego debiutancka książka – „Nie odpisuj” – jeszcze przed premierą podbiła listy bestsellerów i sprowokowała czytelników i internautów do gorących dyskusji na ważne tematy społeczne, takie jak przemoc fizyczna i psychiczna, „hejt” w Internecie czy samotność i anonimowość w sieci.
Nowy thriller psychologiczny autora bestsellerowych „Nie odpisuj” i „Nie wiesz wszystkiego”.
Jesteśmy tak przyzwyczajeni do hejtu, że nikt się nie przejmuje ofiarami agresji. Tymczasem one istnieją. Z zagryzionymi do krwi wargami i przekrwionymi od płaczu oczami godzinami wpatrują się w przepełnione jadem komentarze. (…) i pragną tylko jednego. Zemsty na tych, którzy próbowali wgnieść ich w ziemię.
Pogrążona w długach Anita zarabia na życie jako anonimowa hejterka. Kobieta za pieniądze wypisuje obraźliwe komentarze pod adresem znanych osób. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie zhejtowania jednego z polityków. Krótko potem na jej prywatną skrzynkę zaczynają przychodzić agresywne maile. To jednak początek koszmaru. Kto i dlaczego się na nią uwziął? Gnębiony przez żonę Michał zaczyna wierzyć, że już nigdy się od niej nie uwolni. Wkrótce mężczyzna otrzymuje nieoczekiwaną pomoc i staje przed szansą wyrównania rachunków z demoniczną Agatą. Nie wie jednak, że godząc się na walkę z żoną, staje się częścią perfidnej gry, która ostatecznie prowadzi do tragedii.
W dzisiejszym świecie nie liczy się prawda. Liczy się to, kto najgłośniej krzyczy.
Agnieszka Maciąg – PRZEDPREMIERA
25 października, godz. 19:00
Instagram.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Maciąg z okazji premiery książki „Twoja wewnętrzna moc” (Wydawnictwo Otwarte). Spotkanie poprowadzi Paulina Drażba-Kamińska. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Instagram.com/empikcom.
Agnieszka Maciąg jest autorką kilkunastu bestsellerowych książek. Słynna seria Smaków w 2019 roku została uhonorowana nagrodą Herbapol Esencja Natury w kategorii „Natura i smak”. Jej blog odwiedza miesięcznie ponad trzysta tysięcy osób. Czytelniczki doceniają, że skutecznie motywuje je do zmiany stylu życia i promuje zdrowe nawyki.
„Życie nieustannie się zmienia i przynosi mnóstwo nieoczekiwanych wydarzeń. We współczesnym świecie wszystko jest niepewne i nie zawsze idzie zgodnie z twoim planem. To, że pada deszcz, nie oznacza, że musisz zmoknąć! Pragnę wyposażyć cię w parasol twojej własnej mocy, która będzie chroniła cię przed wszelkimi nawałnicami zewnętrznego świata. Pragnę, byś zrozumiała i uwierzyła, że jesteś wielką twórczynią swojego życia. Pragnę, byś była zdrowa, spokojna, silna i szczęśliwa – niezależnie od tego, co przyniesie los. Teraz bardziej niż kiedykolwiek przedtem potrzebna ci jest twoja wewnętrzna moc. W tej książce opowiem ci o sztuce odnajdywania skarbów ukrytych pod maską wyzwań, lęków, strat, trudów, cierpienia, a czasem bólu. Pokażę ci, jak możesz to wszystko przemienić w bezcenny dar – swoją wewnętrzną moc. Nic na tym świecie nie dzieje się bez powodu. Wszystko ma przyczynę, cel i głębszy sens. Przechodzimy teraz czas globalnych przemian. Wierzę, że dzieją się po to, aby nam pomóc. Pokażę ci, jak wykorzystać te zmiany, by spełnić swoje marzenia o lepszym, piękniejszym i bardziej spełnionym życiu. Chociaż nieustannie wzrastamy, jestem przekonana, że nie odkryłyśmy jeszcze pełni naszego potencjału. Przeczuwam, że możliwości każdej z nas wykraczają daleko poza nasze wyobrażenia. Otwierajmy się więc na nowe – codziennie. Przemieniajmy się, aby odkryć naszą wewnętrzną moc. Z radością i bez lęku ruszajmy w nową podróż!” – zachęca autorka.
SPOTKANIA, KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ NA FACEBOOKU
Wojciech Chmielarz – PREMIERA
14 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Chmielarzem z okazji premiery książki „Prosta sprawa” (Wydawnictwo Marginesy). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Młody mężczyzna pewnego dnia przyjeżdża do Jeleniej Góry, gdzie zamierza odwiedzić swojego przyjaciela Prostego i spłacić dawno zaciągnięty dług. Kiedy jednak dociera na miejsce, zastaje zdemolowane mieszkanie. Puste, bez Prostego. Pojawiają się za to dwaj umięśnieni bandyci, którzy zaczynają zadawać dziwne pytania. A że zachowują się nieuprzejmie, wkrótce w ruch idą pięści, leje się krew. I tak mężczyzna zostaje przypadkowo wplątany w niebezpieczną grę. Nie zna jej zasad ani uczestników, ale wkrótce dowiaduje się, że stawka jest znacznie wyższa, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Kluczem do wszystkiego okazuje się Prosty, którego chcą dorwać i jeleniogórscy gangsterzy, i czeska mafia. W środku tego chaosu pojawia się także mafia romska, którym co rusz ktoś wstępuje na odcisk. Żeby dotrzeć do Prostego i dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi, bohater będzie musiał im wszystkim stawić czoła. A pomoże mu w tym pewna analityczka z ABW.
“Prosta sprawa” to pełna akcji powieść sensacyjna, której fabuła dzieje się w malowniczych Karkonoszach. Napisana w czasie lockdownu, początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora cieszyła się wielkim powodzeniem. Teraz ukazuje się drukiem w poprawionej i rozszerzonej wersji.
Janusz Schwertner, Witold Bereś – SPOTKANIE – Apostrof
14 października, godz. 20:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z autorami książki „Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci” (Wydawnictwo Wielka Litera). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Zaczęło się od reportażu „Miłość w czasach zarazy” w Onecie, w którym Janusz Schwertner opisał jeden z dramatycznych przypadków niedostosowania psycho-płciowego młodych ludzi. Oto nastoletnia Wiktoria poczuła się chłopakiem, została Wiktorem, ale szczucie środowiska i represyjność systemu zadziałały – Wiktor skoczył pod pociąg metra. Jego przyjaciel Kacper, mający podobne problemy, na szczęście został uratowany, choć z trudem przetrwał pobyt na oddziale dziecięcej psychiatrii.
Gdy podsumować tego typu wypadki, okaże się, że Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem samobójstw dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia. Zabijają się, bo sobie nie dają rady, a wokół są otoczeni morzem niechęci i nietolerancji wobec Innych. A gdy do tego dodać niewydolność służby zdrowia, tępą opresyjność szkoły, pokrzykiwania polityków i kościelne szczucie, to w efekcie co dziesięć lat znika małe miasteczko, pełne wrażliwych, ciekawych i inteligentnych młodych ludzi, przed którymi całe życie.
Kto jest temu winien? Państwo? A może my wszyscy?
Rafał Pacześ – PREMIERA
15 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Rafałem Paczasiem z okazji premiery książki „Grube wióry” (Wydawnictwo Agora). W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Rafał Pacześ żyje z rozśmieszania ludzi. Jego występy na youtubie mają 50 milionów wyświetleń co czyni go najpopularniejszym polskim standuperem. Jako jedyny polski komik zapełnił katowicki Spodek! ASz Dzienik napisał o nim, że „umiłował sobie paździerze polskiej codzienności i piętnuje je ze swoistym brutalnym wdziękiem” a jego twórczość to „solidna dawka lekarstwa na naszą kochaną polską codzienność”. Ale debiutancka powieść Rafała Paczesia to znacznie więcej niż beka z polskiej rzeczywistości.
„Grube wióry” to opowieść o kasacyjnym piciu, złych kobietach, jeszcze gorszych mężczyznach, tchórzliwych szefach i tragicznym losie przedstawicieli handlowych oraz skundlonych yorków. Ale Pacześ napisał przede wszystkim brawurową, niebezpiecznie zabawną i bezwzględnie szczerą powieść o współczesnych mężczyznach. O tym, jak trudno jest im dojrzeć i przezwyciężyć autodestrukcyjny pęd, ale i o tym, że potrafią głęboko kochać a najlepsze lekcje w życiu dają im prawdziwi przyjaciele.
Michał Nogaś – PREMIERA – Apostrof
15 października, godz. 20:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Michałem Nogasiem z okazji premiery książki „Z niejednej półki. Wywiady” (Wydawnictwo Agora). Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Michał Nogaś od wielu lat rozmawia z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych książkach, pyta o inspiracje i źródła, z których czerpią. Zachęca do rozmów o polityce i współczesności. „Z niejednej półki” to zbiór najciekawszych wywiadów z najważniejszymi autorami z całego świata oraz reportaż z pewnego śledztwa. Alice Munro po otrzymaniu Nagrody Nobla wycofała się z życia publicznego i nie udziela wywiadów. Autorka kultowych opowiadań mieszka w niewielkim, ale uroczym mieście nad jeziorem Ontario. Michał Nogaś specjalnie dla Państwa postanowił podążyć tropem pisarki. Gdy już tracił nadzieję na spotkanie z Noblistką, spotkał ją po prostu w kawiarni. Jak się dalej potoczyła ta historia?
W książce znajdą się również nigdy niepublikowane wywiady z Olgą Tokarczuk czy Dorotą Masłowską, nowe rozmowy z Mariuszem Szczygłem, który zdradza jakie książki ratują mu życie, pierwszy wspólny wywiad Agnety Pleijel i Macieja Zaremby Bielawskiego, opowieść Małgorzaty Rejmer o albańskich kobietach i rozmowę z Jerzym Pilchem o tym, jak napisać dobry felieton.
Wojciech Mann – PREMIERA
16 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Mannem z okazji premiery książki „Głos. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską” (Wydawnictwo Znak). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Mistrz dystansu do świata i siebie w jedynej takiej rozmowie.
Znaki firmowe: głos, wygląd, poczucie humoru.
Nie można go pomylić z nikim innym, jest niepowtarzalny.
Uwielbiany przez słuchaczy i telewidzów. Wywołuje kontrowersje i potrafi włożyć kij w mrowisko.
Radiowiec, osobowość telewizyjna, tłumacz, pisarz, rockman.
Syn, mąż, ojciec.
Po prostu Mann, Wojciech Mann.
Długo dał się namawiać na tę rozmowę, a kiedy wreszcie się zgodził, nikt nie spodziewał się, że w trakcie prac nad książką w jego życiu nastąpi rewolucja i po 55 latach pracy opuści ukochaną radiową Trójkę, by zacząć kolejną przygodę – w Radio Nowy Świat. “Głos” to osobista, szczera i bezkompromisowa opowieść o tym, jak zachować niezależność i pozostać sobą w każdych okolicznościach, bez zadęcia, z przymrużeniem oka i na luzie.
Chigozie Obioma – SPOTKANIE- Apostrof
16 października, godz. 20:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Chigozie Obioma autorem książki „Orkiestra bezbronnych” (Wydawnictwo Albatros). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Narratorem powieści, której akcja rozpoczyna się na przedmieściach jednego z dużych nigeryjskich miast, jest Chi – opiekuńczy duch. Losy młodego Chinonso i pięknej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się między nimi uczucie równie silne, co niemożliwe. Ndali, pochodząca z bogatego rodu, nie może spędzić reszty życia na farmie wśród kur – na to zresztą nigdy nie zgodzi się jej rodzina. Chinonso sprzedaje więc wszystko, co posiada, i opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że został podstępnie oszukany przez nigeryjskiego pośrednika – nie czeka na niego miejsce na uczelni. Nie ma też domu, do którego mógłby wrócić, a od ukochanej Ndali dzielą go setki kilometrów… Czy uda mu się odnaleźć swoje miejsce i szczęście u boku kobiety, która jest tą jedyną?
Chigozie Obioma, pisząc w tradycyjnym stylu literackim ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji – współczesną wersję “Odysei” Homera. Książka znalazła się na krótkiej liście powieści nominowanych do nagrody “Bookera” za 2019 rok.
Justyna Bednarek, Daniel de Latour – PREMIERA – Przecinek i Kropka
17 października, godz. 10:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Justyną Bednarek i Danielem de Latour z okazji premiery książki „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” (Wydawnictwo Poradnia K). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Detektyw Pinkerton powraca! Bohater znany z „Bandy Czarnej Frotté” ma odpowiedzialną funkcję – jest futerałem na telefon małej Be. Bardzo sobie ceni tę prestiżową posadę, ale czasami dokucza mu nuda… Pewnego razu dzieje się coś niespodziewanego – znika Zbigniew, gadatliwa papuga mieszkająca w antycznej klatce w salonie. Jedynym śladem jest małe zielone piórko na podłodze. Pinkerton z zapałem rozpoczyna śledztwo. Nic się przed nim nie ukryje! Dokąd prowadzi trop?
Kolejna odsłona niesamowitych przygód kultowych już Skarpetek Justyny Bednarek. Cykl książek o odważnych i ciekawych świata tekstylnych bohaterkach stał się prawdziwym fenomenem: pierwsza część zdobyła nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka i Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, a także trafiła na listę lektur szkolnych. Skarpetki podbiły już całą Europę – kochają je też czeskie, hiszpańskie, włoskie, greckie, rosyjskie i ukraińskie dzieci. A to jeszcze nie koniec!
Zofia Stanecka, Marianna Oklejak – PREMIERA – Przecinek i Kropka
17 października, godz. 12:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Zofią Stanecką i Marianną Oklejak z okazji premiery książki „Basia i chorowanie” (Wydawnictwo Harper Collins). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Cała rodzina Basi zachorowała. A najbardziej Basia – na tyle poważnie, że Tata zdecydował, aby zawieźć ją do szpitala. Ale nie taki wilk straszny, jak go malują! Pobyt w szpitalu jest całkiem znośny – szczególnie gdy w odwiedziny przychodzi stryj Grześ, a koleżanka ze szpitalnej sali okazuje się wielbicielką tych samych gier co Basia.
Magdalena Witkiewicz – PRZEDPREMIERA
17 października, godz. 14:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Witkiewicz autorką książki „Listy pełne marzeń” (Wydawnictwo Filia). Rozmowę poprowadzi Adam Szaja. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Magdalena Witkiewicz — Matka Polka Pisarka, towarzyszka życia Męża Bohatera oraz… czterech kotów, specjalistka od szczęśliwych zakończeń. Autorka takich hitów jak Szkoła żon, Pierwsza na liście czy Pracownia dobrych myśli. Jej powieść Czereśnie zawsze muszą być dwie zwyciężyła w plebiscycie portalu lubimyczytać.pl na najlepszą obyczajową książkę 2017 roku. Jeszcze się kiedyś spotkamy inspirowana była rodzinną historią autorki. Jej książki rekomendowane są w akcjach biblioterapii.
„Listy pełne marzeń” (Wydawnictwo Filia) ciepła opowieść o tym, że to nie tylko los sprawia, że przydarzają się nam dobre rzeczy, ale także, a może przede wszystkim, że mogą to sprawić dobrzy ludzie.
Maryla Jędrzejewska ma już siedemdziesiąt lat, ale dopiero teraz czerpie z życia pełnymi garściami. Można by się zastanowić, jak można czerpać z życia, gdy się siedzi tylko w domu, a wychodzi jedynie po jedzenie dla kota i dla siebie. I to dokładnie w tej kolejności. Ale Maryla ma wreszcie w życiu cel. Wieczorami siada przy swoim sekretarzyku, za każdym razem wahając się, czy otworzyć kolejny list. Wie, że przepadłby, gdyby go wrzuciła do wysyłanych listów na poczcie. Może nawet dotarłby do Mikołaja, który gdzieś tam, w Laponii, zarabia na byciu świętym. Ale jedno jest pewne…
To ona mogła spełniać marzenia. Ten fałszywy biznesmen z Laponii z pewnością by tego nie zrobił…
Jeffrey Archer– PREMIERA
17 października , godz. 16:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Jeffreyem Archerem z okazji premiery książki „Nic bez ryzyka” (Wydawnictwo Rebis). Rozmowę poprowadzi Adam Szaja. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
William Warwick zawsze chciał być policjantem. Po ukończeniu uniwersytetu wbrew oczekiwaniom ojca, cenionego adwokata, wybiera zawód, który w pełni go ukształtuje. Zaczyna od służby w rewirze pod czujnym okiem konstabla Freda Yatesa, a potem trafia do Scotland Yardu, gdzie bierze udział w swoim pierwszym poważnym śledztwie w sprawie kradzieży bezcennego płótna Rembrandta z Fitzmolean i przy tej okazji zakochuje się w Beth, asystentce w dziale badań muzeum, która skrywa mroczną tajemnicę. Czy William poradzi sobie z nowymi wyzwaniami? Odpowiedź znajduje się na kartach tej błyskotliwej, wartko się toczącej i podszytej doskonałym dowcipem powieści.
Jak pamiętają wszyscy wielbiciele “Kronik Cliftonów”, postać Williama Warwicka stworzył Harry Clifton – teraz Jeffrey Archer pozwala mu żyć własnym życiem, otwierając tym samym nowy cykl, w którym nie zabraknie fascynujących śledztw, niespodziewanych zwrotów akcji, spektakularnych zwycięstw i prawdziwych dramatów.
Wojciech Jagielski – SPOTKANIE- Apostrof
17 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Jagielskim autorem książki „Strona świata. Reporter o świecie, który gwałtownie się zmienia” (Wydawnictwo Znak). Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Opowieść o miejscach, od których zależy więcej, niż nam się wydaje. Strefy chaosu i punkty zapalne. Kraje niespełnionych marzeń i wielkich obietnic. W polskich mediach niewiele się o nich mówi, ale to właśnie tam dokonuje się zmiana, która wpłynie na naszą europejską rzeczywistość. Reportaże Wojciecha Jagielskiego zmuszają do porzucenia bezpiecznych stereotypów.
“Strona świata” jest wyborem najciekawszych, aktualnych tekstów Wojciecha Jagielskiego z ostatnich lat, publikowanych na łamach “Tygodnika Powszechnego”.
Mistrz reportażu, opowiadając o Bliskim Wschodzie, Afryce, Indiach i krajach Kaukazu, łączy niezwykłą wiedzę, dogłębną znajomość miejsc i charakterystyczny dla siebie styl. Z opowieści zwykłych ludzi i biografii władców tworzy barwny i spójny obraz współczesnego świata. Pozwala nam poznać i zrozumieć miejsca, w których rozstrzyga się kształt przyszłości.
Marcin Kostrzyński – SPOTKANIE – Przecinek i Kropka
18 października, godz. 10:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim autorem książki „Puszcza” (Wydawnictwo Zielona Sowa). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Witajcie w puszczy! W prastarym, niezwykłym lesie, gdzie przyroda wiedzie prawdziwie dzikie życie, niezmącone ludzką ręką. Tu spotkasz zachwycające rośliny i zwierzęta, których nierzadko próżno już wypatrywać w innych kompleksach leśnych. Posłuchaj, o czym szumią drzewa w puszczy, poznaj codzienne sprawy jej małych i dużych mieszkańców, odkryj ich tajemnice.
„Puszcza” to połączenie wciągającej opowieści zapalonego przyrodnika, zaskakujących faktów o życiu wyjątkowych roślin i zwierząt oraz mnóstwa ciekawostek dotyczących tego unikatowego miejsca. W książce znajdują się również przepiękne, realistyczne ilustracje autorstwa Justyny Hołubowskiej-Chrząszczak.
Marta Karwowska, Katarzyną Rygiel, Pola Król, Mia Goti – SPOTKANIE – Przecinek i Kropka
18 października, godz. 12:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Martą Karwowską i Katarzyną Rygiel autorkami książki „Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2” (Wydawnictwo Agora). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. Gośćmi specjalnymi spotkania będą aktorki: Pola Król (filmowa Julka) i Mia Goti (filmowa Fela). W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Wernisaż w poznańskim Muzeum Narodowym ma być wielkim wydarzeniem, a jest… wielkim wybuchem. Na oczach publiczności eksploduje cenny obraz Moneta.. Tak się składa, że są przy tym Julka, Olek i pies Pulpet, trójka detektywów znanych z książki i filmu “Tarapaty”. Oczywiście natychmiast zabierają się za rozwiązanie zagadki. W śledztwie towarzyszy im piękna i odważna Fela. Dzieciaki zabierają się za poszukiwanie pewnej tajemniczej Lucyny. Lata temu rzuciła na muzeum klątwę i wszystko wskazuje na to, że jest zamieszana w sprawę..
Jest taki rodzaj tarapatów, na które się czeka. To przygoda, pościg, ucieczka i kryminalna zagadka. Dodajmy zawiedzioną przyjaźń i koleżeńskie intrygi – i mamy przepis na prawdziwe kłopoty!
Książka powstała na podstawie scenariusza filmu „Tarapaty 2”. W rolach głównych Pola Król, Mia Goti, Kuba Janota – Bzowski a także Zbigniew Zamachowski, Joanna Szczepkowska, Sandra Korzeniak i Tomek Ziętek.
Przemek Staroń – PREMIERA – #sieczyta
18 października, godz. 14:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Przemkiem Staroniem z okazji premiery książki „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” (Wydawnictwo Agora). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Bycie nastolatkiem to chyba najtrudniejszy okres w życiu. Na każdym kroku pytania i wyzwania. Świat i to, co się w nim teraz dzieje, nie ułatwia sprawy. Szkoła tym bardziej nie staje na wysokości zadania i nie daje młodym ludziom wsparcia.
Przemek Staroń, nauczyciel etyki i filozofii w II LO w Sopocie, Nauczyciel Roku 2018, psycholog z Uniwersytetu SWPS, nominowany do ”nauczycielskiego Nobla”, czyli Global Teacher Prize, fan Harry’ego Pottera i klocków Lego postanowił coś z tym zrobić. Zebrał od młodych ludzi, w tym swoich uczniów i uczennic, pytania i lęki, z jakimi się borykają. Na przykład o to, czy warto się zakochiwać, co jest w życiu ważne, dlaczego wygląd ma takie duże znaczenie, skąd brać siłę do pokonywania trudności, jak znieść porażkę. Następnie sięgając po historie z literatury, filmu, a nawet gier pokazał, jak można sobie z tymi małymi i dużymi wyzwaniami poradzić. Podparł się przy tym wiedzą psychologiczną, której podstawy wykłada w wyjątkowo prosty i zrozumiały sposób. Wplata je w opowieści o znakomicie znanych czytelnikom bohaterach m.in. serii o Harrym Potterze, “Gwiezdnych Wojen”, „Stranger Things”, „Małego Księcia”, Muminków, Avengersów, „Władcy Pierścieni”. Są tu też poruszające historie z jego własnego życia.
„Szkoła bohaterek i bohaterów” to skrzyżowanie powieści przygodowej z poradnikiem i pamiętnikiem. Bawi, wciąga, inspiruje do myślenia. A przede wszystkim dostarcza młodym czytelnikom i czytelniczkom konkretnych narzędzi radzenia sobie z trudnościami. Zresztą i tym starszym się one przydadzą.
Jakub Szamałek – PREMIERA
18 października, godz. 16:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Jakubem Szamałkiem z okazji premiery książki „Gdziekolwiek spojrzysz. Ukryta sieć” (Wydawnictwo W.A.B.). Rozmowę poprowadzi Adam Szaja. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Rok 2020. Dziennikarka Julita Wójcicka kontynuuje śledztwo rozpoczęte przez Emila Chorczyńskiego. W Żelaznej Górze dochodzi do katastrofalnego wycieku na terenie kopalni miedzi. W ręce analityków złośliwego oprogramowania trafia tajemniczy wirus. Dziennikarka odkrywa tymczasem, że przestępcy, których nieustannie śledzi, zainteresowali się nagle… zbiorami bibliotecznymi. Te wszystkie wątki zazębiają się ze sobą, a mianownikiem, który je łączy, jest sztuczna inteligencja.
Zyta Rudzka – PREMIERA – Apostrof
18 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Zytą Rudzką z okazji premiery książki „Tkanki miękkie” (Wydawnictwo W.A.B.). Rozmowę poprowadzi Natalia Szostak. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Nowa powieść autorki głośnej i znakomicie przyjętej przez krytykę “Krótkiej wymiany ognia”.
Leczenie jak kochanie, to nie są sterylne czynności. Upadek Don Juana i bezkompromisowa rozprawa z mitem uwodziciela. “Tkanki miękkie” to nieoczywista opowieść o zwierzęcym przywiązaniu między ojcem a synem. A także o tym momencie życia, gdy ze wszystkich ważnych uczuć pozostaje obowiązek miłości wobec rodzica.
Joanna Gierak-Onoszko – SPOTKANIE – Apostrof
18 października, godz. 20:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z laureatką Literackiej Nagrody Nike czytelników Joanną Gierak-Onoszko autorką książki „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie). W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Reportaż Joanny Gierak-Onoszko jest opowieścią o maltretowaniu i wykorzystywaniu tysięcy ludzi. Być może fakty te zburzą Twój model myślenia o tym kraju jako idyllicznym państwie, w którym wszystkim żyje się znakomicie. Dopiero kiedy nie sięgniesz po książkę, okaże się z pewnością, że do tej pory niewiele wiedziałeś o ludziach, którzy zamieszkiwali te tereny przed epoką „białego człowieka”.
Książka poza Nike czytelników otrzymała Nagrodę Magellana w kategorii książka reportażowa, znalazła się w finale nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody Conrada, była nominowana do nagrody im. Witolda Gombrowicza oraz do Odkryć Roku Empiku w kategorii literatura.
Regina Brett– SPOTKANIE
19 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Reginą Brett autorką książki „Trudna miłość. Mama i ja” (Wydawnictwo Insignis). Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Wzruszająca opowieść Reginy Brett o miłości do swojej mamy, która nie potrafiła kochać własnej córki. Przejmujące wspomnienia pisarki z dzieciństwa, ale i z dorosłości, kiedy podjęła próbę prawdziwego poznania i pokochania chorej na alzheimera matki.
W mocnych, a zarazem uzdrawiających słowach Regina Brett portretuje trudną relację rodzic–dziecko. Sięga zarówno do pięknych, jak i trudnych chwil, kreśląc niezapomnianą historię bólu, przebaczenia, a wreszcie – wszechogarniającej miłości. Swoją książkę dedykuje wszystkim czytelnikom, zwracając się do nich z przesłaniem, aby zawsze starali się kochać tkwiące w nich dziecko.
„To ja mam być dla siebie dobrą mamą. To ja mam kochać siebie bezwarunkowo, zarówno zranioną, jak i szczęśliwą czy poszukującą swojej drogi. Nie muszę niczego w sobie zmieniać. Wystarczy, że pokocham siebie taką, jaką jestem. Mocniej, niż kochała mnie mama.”
Anna Sakowicz – SPOTKANIE
19 października , godz. 20:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Anną Sakowicz autorką książki „Czas grzechu. Jaśminowa Saga. Tom 1” (Wydawnictwo Poradnia K). Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
“Jaśminowa Saga” to epicka opowieść o kilku pokoleniach, rozgrywająca się na tle ważnych wydarzeń, w jednym miejscu, w trzech różnych rzeczywistościach: w Danzig, w Wolnym Mieście Gdańsku i w Gdańsku. Pierwszy tom rozpoczyna się w 1916 roku śmiercią szesnastoletniego Pawła Jaśmińskiego, syna introligatora Antoniego i jego żony Elżbiety. Burzliwa historia Jaśmińskich rozgrywa się w mieście, w którym początek ma druga wojna światowa i w którym nie zawsze dobrze jest być Polakiem; w czasach, kiedy kobiety walczą o prawa wyborcze i kiedy Europą próbuje zawładnąć ideologia faszystowska. Dramat rodziny Jaśmińskich, zwyczajnych gdańszczan, to porywająca opowieść o rodzinnych tajemnicach, o miłości i kobietach, o śmierci, a także o historii niezwykłego miasta.
Magdalena Wolińska-Riedi – PREMIERA
20 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi z okazji premiery książki „Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” (Wydawnictwo Znak). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Nowa książka autorki bestsellerowej “Kobiety w Watykanie”. Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie 20 lat. Teraz rozmawia z innymi świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu, którzy jeszcze nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach. I choć o jej rozmówcach nie słyszał właściwie nikt, przez dziesiątki lat żyli i pracowali w świecie, do którego dostęp mają tylko nieliczni. Odkrywają tajemnice tego zamkniętego miejsca, dzielą się związanymi z nim niezwykłymi historiami, a także swoimi osobistymi spotkaniami z Janem Pawłem II. Rozmowy przeplatane są również wyjątkowymi wspomnieniami autorki.
Wioletta Grzegorzewska – SPOTKANIE – Apostrof
20 października, godz. 20:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Wiolettą Grzegorzewską autorką książki „Dodatkowa dusza” (Wydawnictwo Literackie). Rozmowę poprowadzi Natalia Szostak. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Ojciec i syn. Miłość w najcięższych czasach. Oparta na faktach poruszająca historia walki o przetrwanie. II wojna światowa. Z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki ucieka mężczyzna. Za wszelką cenę pragnie wrócić do Warszawy, by odnaleźć i uratować syna. Julian Brzeziński, który przed wojną był przedsiębiorcą, musi zmierzyć się z dramatyczną sytuacją, w jakiej się znalazł. Nowa tożsamość, ukrywanie się przed dawnymi sąsiadami, którzy mogliby go rozpoznać, ale też obawy o syna Marcina angażującego się w działalność konspiracyjną, mimo że ma zaledwie trzynaście lat… Okupowana stolica, ciągły i wszechobecny strach oraz ogromna determinacja, by przeżyć.
„Dodatkowa dusza” to powieść oparta na prawdziwych, dramatycznych losach ojca i syna, w której czuła więź i bezinteresowne poświęcenie stanowią najwyższe wartości. To też bogato nakreślony portret Warszawy ogarniętej wojennym chaosem.
“Przyjrzałam się portretowi Marcina i nie mogłam zapomnieć Jego szlachetnej i smutnej twarzy. Wydrukowałam sobie Jego zdjęcie i przez kilka dni przyglądałam się mu w osłupieniu, jakby ten trzynastoletni chłopiec o ciemnych oczach był mi kimś bliskim i znanym od dawna. Pomyślałam, że historia Juliana i Marcina musi wypłynąć na światło dzienne i domaga się opowiedzenia”, mówi autorka.
Wojciech Miłoszewski – SPOTKANIE
21 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Wojtkiem Miłoszewskim autorem książki „Bez reszty” (Wydawnictwo W.A.B.). Rozmowę poprowadzi Adam Szaja. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Kontynuacja bestsellerowego “Kastora”. Początek lat dziewięćdziesiątych. Ludzie Krakowa są podzieleni. Jedni biednieją w oszałamiającym tempie, a inni zastraszająco szybko się bogacą. W mieście pojawia się nowy gang, który toruje sobie ścieżki potworną brutalnością. Przestępczość zorganizowana oraz handel amfetaminą to nowość dla policji, która dopiero co porzuciła starą, milicyjną nazwę. Komisarz Kastor Grudziński musi sobie poradzić ze zmianami w komendzie wojewódzkiej, ale przede wszystkim przekonać swoich przełożonych, że potrzebne są nowe metody działania. Sposoby, z których korzystali do tej pory, nie wystarczą, aby rozbić zorganizowaną przestępczość. Zadania nie ułatwia mu nowa sprawa, która wiąże się z zabójstwami dzieci na terenie Krakowa.
Katarzyna Kobylarczyk – SPOTKANIE – Apostrof
21 października, godz. 20:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk autorką książki „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy” (Wydawnictwo Mando). Rozmowę poprowadzi Natalia Szostak. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Nazywano ją „perłą pięciolatki” i „młodszą siostrą Magnitogorska” – nawet propaganda lat 50. nie miała wątpliwości, że Nowa Huta jest kobietą. Dlaczego więc jej symbolem został półnagi murarz, mężczyzna? Gdzie podziały się nowohuckie murarki i architektki, przodowniczki pracy i artystki, działaczki i opozycjonistki? Zaglądamy na budowę najmłodszego polskiego miasta, do nowohuckich hoteli robotniczych i na stołówki, do pracowni architektonicznych i izby porodowej. Jesteśmy świadkami bicia rekordów i antyreżimowych demonstracji.
Poznajemy dziewczyny: te, które kładły cegły, i te, które rzucały petardy. Zofia Włodek jest pierwszą murarką Nowej Huty, przodowniczką pracy, gwiazdą propagandy, a potem… przepada bez śladu. Marta Ingarden projektuje nowe miasto na desce kreślarskiej, ale nie poświęca mu ani słowa. Jadwiga Beaupré uczy nowohucianki rodzić bez bólu w jednej z pierwszych polskich szkół rodzenia. Krystyna Skuszanka tworzy dla robotników teatr, gdzie „proletariatu nie karmi się szmirą”. Wiesława Ciesielska słyszy, jak ubek mówi do jej męża, działacza „Solidarności”: „z wami to jeszcze można jakoś wytrzymać, gorzej z waszymi żonami!”. Zofia Fugiel ma w latach 80. osiemnaście rewizji mieszkania, dziś nie potrafi uwięzić nawet kanarka w klatce.
Katarzyna Kobylarczyk – autorka kilku reporterskich książek (Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie czy Strup. Hiszpania rozdrapuje rany, za którą otrzymała Nagrodę im. R. Kapuścińskiego), dziennikarka (publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Dzienniku Polskim”). Laureatka nagrody krakowskiego środowiska dziennikarzy „Zielona Gruszka” oraz nagrody „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji”. Pochodzi z Nowej Huty i do dziś tam mieszka.
Anita Werner, Michał Kołodziejczyk – PREMIERA
22 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem z okazji premiery książki „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka” (Wydawnictwo SQN). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge . W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Można nie kochać futbolu, ale warto wiedzieć, jak wpływa na ludzi. Można nie być kibicem, ale warto zobaczyć, jak kibicowanie daje ludziom głos. Czasem to głos rozpaczy, bólu, złości, a czasem politycznej przynależności, akceptacji albo zwykłego szczęścia.
Przez wiele miesięcy w sześciu różnych krajach na własnej skórze sprawdzaliśmy, jak to działa: jak piłka nożna wpływa na miejsca i ludzi od lat żyjących w konflikcie, jak te konflikty widać w drużynach i na trybunach. Dotarliśmy tam, gdzie normalnie trudno jest dotrzeć, pytaliśmy o to, o czym często normalnie się nie mówi. Rozmawialiśmy z czołowymi piłkarzami, wpływowymi politykami, z chodzącymi legendami, których nazwiska to marka.
Barbara Kurdej-Szatan, Adam Woronowicz, Krzysztof Czeczot – PREMIERA – Apostrof
22 października, godz. 20:00
Facebook.com/Empikcom
Empik oraz Empik Go zapraszają na spotkanie z okazji premiery Oryginalnego Serialu Audio Osorno Media i Empik Go „Lalka” Bolesława Prusa. Naszymi gośćmi będą Krzysztof Czeczot (reżyser i narrator w jednym), Adam Woronowicz (Stanisław Wokulski) i Barbara Kurdej-Szatan (Kazimiera Wąsowska). W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony kultowej „Lalki” Bolesława Prusa, która zadebiutowała na początku października w formie serialu audio. W rolach głównych pojawili się Julia Wieniawa, Adam Woronowicz, Wiktor Zborowski, Barbara Kurdej-Szatan czy Maciej Musiał. Premiera serialu miała miejsce 6 października w aplikacji Empik Go i na www.lekturalalka.pl
Marcin Batylda – PREMIERA
23 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Batyldą z okazji premiery książki „Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077” (Wydawnictwo Znak). Rozmowę poprowadzi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Dark Horse Books oraz CD PROJEKT RED, twórcy komputerowej serii Wiedźmin, przedstawiają “Cyberpunka 2077” – obszerne studium wiedzy o uniwersum Cyberpunka 2077.
“Cyberpunk 2077” to bogato ilustrowany przewodnik, który przeniesie cię do futurystycznej, tętniącej życiem metropolii Night City – centrum akcji nowej gry CD PROJEKT RED.
Ta starannie przygotowana pozycja zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o historii, postaciach i świecie długo oczekiwanej gry. Wkrocz w rok 2077, do świata, gdzie przemoc, ucisk i cybernetyczne wszczepy są nie tylko codziennością, lecz także koniecznymi środkami do osiągnięcia celu. Odkrywaj poszczególne dzielnice, gangi i historię Night City. Dowiedz się wszystkiego o technologiach jutra, poznając cyberwszczepy, broń i pojazdy “Cyberpunka 2077”.
Jacek Komuda – PREMIERA
23 października, godz. 20:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Jackiem Komudą z okazji premiery książki „Wizna” (Wydawnictwo Fabryka Słów). W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Niemiecki korpus pancerny generała Heinza Guderiana uderza z całą mocą, usiłując zamknąć kleszcze wokół wycofujących się spod Warszawy polskich armii. Zakładano, że jego sukces przyniesie klęskę stronie polskiej po zaledwie dziesięciu dniach oporu.
Jednak na drodze pancernych zagonów staje polska załoga odcinka Wizna. Dwie kompanie piechoty ukryte w kilku betonowych schronach nad Narwią wsparte sześcioma działami. Mniej niż 700 żołnierzy przeciwko 40 tysiącom. Tak rozpoczyna się desperacka walka kapitana Władysława Raginisa. Bój do ostatniej krwi, naboju i samobójczej śmierci dowódcy, który przysiągł, że żywy swej pozycji nie opuści. Dziś epizod ten znany jest jako legendarna obrona Wizny.
Martin Widmark – SPOTKANIE – Przecinek i Kropka
24 października, godz. 12:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Martinem Widmarkiem autorem książki „Nelly Rapp i kapitan Sinobrody” (Wydawnictwo Mamania). Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Nelly i Valle są w szkole żeglarskiej i oprócz nauki podnoszenia żagli i rzucania cumy przed nimi jeszcze inne zadanie, w sam raz dla upiornych agentów! Plotka głosi, że w 1697 r. sam kapitan Sinobrody osiadł tutaj na mieliźnie. Podobno można zobaczyć statek widmo wyłaniający się co jakiś czas z morskich głębin! Stary rybak Enoch twierdzi, że widział statek na własne oczy, a na nim pirata wchodzącego na pokład i wykrzykującego przekleństwa… Czy to może być prawda? Najnowsza książka o przygodach Nelly Rapp i jej przyjaciela Vallego zawiera wszystko, co uwielbiamy u Martina Widmarka – wartką akcję, pochwałę wyobraźni i mnóstwo humoru.
Wojciech Drewniak – PREMIERA – #sieczyta
24 października, godz. 14:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Drewniakiem z okazji premiery książki „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak). Rozmowę poprowadzi Adam Szaja. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
I śmieszno, i straszno, czyli PRL bez cenzury. Książka zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego czytania… chociaż pewnie będziesz żałować.
“Historia bez Cenzury” powraca! Jeśli myślicie, że rozładowana bateria w smartfonie to problem, przeczytajcie, jak hardcore’owo mieli Wasi rodzice!
Komuniści mówili im, co mają robić i myśleć. Co więc robili? No właśnie, i tak nie było nic do roboty. Na wakacje nie wyjedziesz, jeśli tata nie wylosował talonu, by móc kupić malucha. W domu nuda – dwa kanały w telewizji i na każdym kłamią. Czasem bajka – o misiach, zającach, Rumcajsach, no błagam! Na ulicach agenci SB i milicja z pałami. Kolejki po wszystko, a w sklepach pusto. To o co chodzi?! Czemu tak wiele osób wspomina Polskę Ludową z łezką w oku?!
Nancy Springer – SPOTKANIE – Przecinek i Kropka
24 października, godz. 16:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Nancy Springer autorką książki „Sprawa zaginionego markiza. Enola Holmes. Tom 1” (Wydawnictwo Poradnia K). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Dziewiętnastowieczna Anglia. W dniu swoich urodzin Enola Holmes odkrywa, że jej matka nagle znika, pozostawiając córce zestaw dziwacznych fantów i serię zagadek. Beztroskie dzieciństwo dorastającej dziewczyny nagle się kończy, a obowiązek opieki nad nią spada na dwóch starszych braci – Sherlocka i Mycrofta, którzy za wszelką cenę chcą niesforną siostrę wpakować w gorset
i wysłać na pensję z internatem. I tu się zaczyna…
Enola buntuje się i ucieka do Londynu, by odnaleźć matkę. Wkrótce przekona się, jak wygląda życie samotnej kobiety w wielkim i niebezpiecznym mieście, do perfekcji opanuje sztukę ukrywania się przed najlepszym detektywem w historii i połową Scotland Yardu – i wreszcie – uwikłana w sprawę porwania młodego markiza – rozwiąże swoją pierwszą zagadkę kryminalną…
Już we wrześniu na Netflix zadebiutuje adaptacja filmowa powieści Nancy Springer w gwiazdorskiej obsadzie: w tytułowej roli Enoli Holmes – Millie Bobby Brown (serial” Stranger Things”).
Lisa Gardner – PREMIERA
24 października, godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Lisą Gardner autorką książki „Powiem tylko raz” (Wydawnictwo Albatros). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Trzy kobiety: policjantka, domniemana morderczyni i dawna ofiara, która teraz pomaga ścigać oprawców. Dwie traumatyczne historie, które łączą się, kiedy w pewnym domu zostają znalezione zwłoki. I rodzinny sekret, skryty głęboko pod warstwami półprawd i kłamstw.
Szesnaście lat wcześniej Evie Carter przyznała się do przypadkowego zastrzelenia ojca. Teraz policja zastaje ją nad ciałem męża. Z pistoletem w dłoni. I zadaje pytanie, czy taki sam wypadek może zdarzyć się tej samej osobie dwa razy… Zdjęcie zastrzelonego męża Evie obiega media. Wtedy rozpoznaje go pewna kobieta, Flora – ale nie widzi w nim ofiary, lecz jednego z oprawców, którzy bezpowrotnie zniszczyli jej życie. I łączy go z grupą gwałcicieli i morderców, którzy porywali młode kobiety. Los sześciu z nich pozostaje nieznany. Losy Evie i Flory łączy detektyw D.D. Warren. Ona jedna wierzy w niewinność Evie. I tylko ona może dojść do prawdy o jej mężu i losie sześciu zaginonych dziewczyn.
Krzysztof Wiśniewski, Błażej Staryszak – SPOTKANIE – Przecinek i Kropka
25 października , godz. 12:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Wiśniewskim i Błażejem Staryszakiem autorami książki „Tata nie ma siły” (Wydawnictwo Buchmann). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Mama, która daje dziecku cukierki, żeby przestało płakać w sklepie, albo włącza bajkę na telefonie, żeby mogła popracować, w oczach innych “nie radzi sobie z macierzyństwem”. Tata, postępując tak samo, jest bohaterem, zaangażowanym w wychowanie dziecka. W książce “Tata nie ma siły” Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski, związani z warszawskim Teatrem Improwizowanym Klancyk, obśmiewają podwójne standardy, według których ocenia się rodziców. Przyznają się do błędów, niepowodzeń i tego, że jako młodzi ojcowie totalnie nie wiedzieli, co robić. Ich “nieporadnik” stanowi zabawną, uroczą i szczerą opowieść o wspaniałej i męczącej przygodzie, jaką jest rodzicielstwo. Książkę ilustrował Michał Rzecznik, współautor “Naprawdę nieśmiesznych rysunków”.
Michał Rusinek – SPOTKANIE – Przecinek i Kropka
25 października, godz. 14:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Michałem Rusinkiem autorem książki „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych” (Wydawnictwo Znak). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Michał Rusinek na tropie językowych tajemnic! Słowa bywają nieposłuszne. Trudno ich upilnować – czasem mają szemraną przeszłość, przekraczają granice, a nawet zmieniają znaczenie! Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, pokazuje tym razem świat słów zapożyczonych. Odkryjecie sekrety wyrazów, których używamy codziennie, a o których tak mało wiemy!
Co wspólnego ma indyk z Indianami? Czy wiesz, że często na śniadanie zjadasz „złote jabłka”, a na obiad „kwiaty kapusty”? Czy traktory istniały w starożytności i co łączy jasiek z Jasiem? “Bierzcie lupę! Wyruszamy w świat tajemniczych historii słów!”
Marek Krajewski – PRZEDPREMIERA
25 października, godz. 16:00
Facebook.com/Empikcom
Zapraszamy na spotkanie z Markiem Krajewskim z okazji premiery książki „Moloch” (Wydawnictwo Znak). Rozmowę poprowadzi Adam Szaja. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
Najmroczniejsze śledztwo Mocka. Breslau, 1928, szpital psychiatryczny przy Kletschkau Strasse. Eberhard Mock staje twarzą w twarz ze swą dawną kochanką. Jej córka i syn zostali porwani, a ślad po nich zaginął. Od śmierci ukochanej Sophie nic nie wstrząsnęło Mockiem równie mocno jak to spotkanie. Hedwig postradała zmysły: o morderstwo dzieci oskarża własnego męża.
Krok po kroku Mock odkrywa upiorne powiązania między tajnym stowarzyszeniem okultystycznym a budowniczymi miasta przyszłości w centrum Wrocławia. Nawet nie domyśla się, jak potężne siły śledzą każdy jego krok.
Cmentarne czarne msze, wyuzdane praktyki seksualne i ludzie, którzy nie cofną się przed niczym. Tajne śledztwo zaprowadzi Mocka wprost przed przerażające oblicze prawdy. Czy istnieje granica, której Mock nie przekroczy?
Elżbieta Cherezińska – PRZEDPREMIERA
25 października , godz. 18:00
Facebook.com/Empikcom
Radek Rak – SPOTKANIE – Apostrof
25 października , godz. 20:00
Facebook.com/Empikcom
Na zakończenie targów zapraszamy na spotkanie z Radkiem Rakiem autorem książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Wydawnictwo Powergraph) tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.
“Baśń” jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.
Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.
„Baśń o wężowym sercu” została ciepło przyjęta przez czytelników, którzy zakochali się w jej eteryczności i historycznym bajaniu, w czym Radek Rak jest mistrzem. Ta powieść uwiodła też krytyków literackich i jury licznych konkursów, bo poza Nike, Raka nominowano do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i Śląkfy. Autor Baśni zdobył też statuetkę „Nowej Fantastyki” za Polską Książkę Roku.