Od wydania ostatniej książki Olgi Tokarczuk minęły dwa lata. W sierpniu 2018 ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego zbiorek złożony z dwóch opowiadań: Profesor Andrews w Warszawie i Wyspa. Oba teksty już wcześniej mogły być znane czytelnikom, bo pierwotnie weszły w skład nominowanego do Nagrody Literackiej Nike zbioru Gra na wielu bębenkach z 2001. Zapowiedziana została w końcu nowa książka polskiej noblistki. Ta ukazać się ma w listopadzie.
Rzeczona książka nosi tytuł Czuły narrator, co bezpośrednio odwołuje się do wykładu, który Olga Tokarczuk wygłosiła w siedzibie Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie po odebraniu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, wskazuje również na charakter nowej publikacji. Każdy, kto liczył na powieść lub chociażby zbiór świeżych opowiadań, zapewne poczuje się zawiedziony. Wydawnictwo Literackie zaprezentuje czytelnikom tym razem kolekcję dwunastu esejów i wykładów Olgi Tokarczuk. Zebrane w książce teksty mają pozwolić nam zajrzeć za kulisy twórczości noblistki.
Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria «czułości» i koncepcja «czułego narratora» to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając – ku dobremu – tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?, napisał Ryszard Nycz, powszechnie szanowany teoretyk i historyk literatury.
Czuły narrator Olgi Tokarczuk ukaże się 12 listopada.
Przygotował Oskar Grzelak