Istotą powołanej do życia w 2006 Nagrody Literackiej Gdynia jest honorowanie wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców. Co roku wybierane są najlepsze książki wydane w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Pierwotnie nagroda przyznawana była w trzech kategoriach: proza, poezja i eseistyka, od 2014 wprowadzono czwartą – przekład literacki na język polski. 28 sierpnia podczas gali ogłoszeni zostali laureaci piętnastej edycji konkursu.
Głównym punktem programu trwającego nadal festiwalu Miasto Słowa było wyłonienie laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Uroczysta ceremonia odbyła się w piątek w Muzeum Emigracji w Gdyni. Nie trzeba było w niej uczestniczyć osobiście, była transmitowana na żywo w sieci oraz na dużym ekranie ustawionym w centrum miasta. W niedzielę natomiast odbędzie się finałowe spotkanie z laureatami.
W kategorii eseistyka zwyciężyła Urszula Zajączkowska. Nagrodę zapewnił skądinąd uznanej poetce pierwszy w jej karierze zbiór esejów Patyki, badyle. Spośród nominowanych poetów sędziowie zdecydowali się laurem wyróżnić Tomasza Bąka za antykapitalistyczny tom poetycki Bailout. Najlepszą powieścią zeszłego roku okazały się być Pustostany. Tym samym, Dorota Kotas otrzymała nagrodę za swój debiut literacki. W kategorii przekład na język polski uhonorowany został Piotr Sommer za tłumaczenie zbioru wierszy Co robisz na naszej ulicy autorstwa Charlesa Reznikoffa.
Laureatki i laureaci otrzymali pamiątkowe Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. złotych. Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczyła w tym roku Agata Bielik-Robson.
Przygotował Oskar Grzelak.
Autorka zdjęcia: Anna Rezulak.