Francis Scott Fitzgerald nie doczekał się uznania za Wielkiego Gatsby’ego. Dopiero trzynaście lat po śmierci pisarza powieść zaczęła cieszyć się popularnością, dziś uważana jest za jedną z najważniejszych książek XX wieku. Centralną postacią klasyka jest tytułowy Gatsby, którego poznajemy i obserwujemy oczami Nicka Carrawaya. O przeszłości tego ostatniego bardzo mało wiadomo. Wkrótce jednak będziemy mogli poznać jego historię.
W Wielkim Gatsbym Francis Scott Fitzgerald nie rozpisywał się zanadto na temat dotychczasowych przeżyć Nicka Carrawaya. Czytelnik mógł się dowiedzieć właściwie tylko, że Nick służył podczas pierwszej wojny światowej, po wojnie zaś przeprowadził się do miasteczka West Egg. Teraz jednak za sprawą Michaela Farrisa Smitha narrator Wielkiego Gatsby’ego wyjdzie z cienia i rzuci nieco światła na swoją przeszłość.
Powieściowy prequel Wielkiego Gatsby’ego mógł zostać napisany przez Michaela Farrisa Smitha dzięki temu, że 1 stycznia 2021 powieść Fitzgeralda trafi w końcu do domeny publicznej. Oznacza to, że w przyszłym roku każdy będzie miał prawo do zaadaptowania powieści na dowolną formę bez zabiegania o czyjąkolwiek zgodę. Zawiera się w tym również wykorzystywanie postaci opisanych w Wielkim Gatsbym i swobodne ich przedstawianie.
Michael Farris Smith przyznał, że postać Nicka Carrawaya zawsze go fascynowała i od dłuższego czasu marzył o opisaniu jego historii.
Kiedy czytałem Gatsby’ego kilka lat temu, Nick pozostał w mojej wyobraźni. Tak mało zdradza nam faktów ze swojej przeszłości, że nie mogłem się powstrzymać od stworzenia jej w swojej głowie. Wiedziałem, że muszę przelać te myśli na papier, powiedział Michael Farris Smith.
W powieści zatytułowanej Nick będziemy mogli przeczytać o jego służbie na wojnie, podróży w poszukiwaniu odkupienia, która zaprowadzi go do Paryża, gdzie uwikła się w skazany od samego początku na porażkę romans, by następnie trafić do podszytego rozpustą i przemocą Nowego Orleanu.
Książka w Stanach Zjednoczonych ukaże się 5 stycznia, w Wielkiej Brytanii – 25 lutego.
źródło the guardian
Przygotował Oskar Grzelak