Awaryjna Biblioteka Narodowa, czyli National Emergency Library, to nie tyle osobna organizacja, a nazwa dla tymczasowej formy działania ustanowionej w 1996 Internet Archive. 24 marca instytucja zajmująca się najpierw archiwizowaniem internetu, później również skanowaniem artykułów, czasopism, książek i udostępnianiem ich czytelnikom za darmo postanowiła zluzować niektóre z ograniczeń, jakim podlegało wypożyczanie treści zawartych w archiwum.
Cel był szczytny – pomóc ludziom w czasie pandemii, ułatwiając im dostęp do literatury. Akcja nie przypadła jednak do gustu ani pisarzom, ani księgarniom, ani wydawcom którzy widzieli w inicjatywie rażące naginanie praw autorskich.
Przed pandemią Internet Archive w sferze książkowej działał tak, że zeskanowane dzieła wydane przed 1923 każdy mógł dowolnie sobie ściągnąć i robić z nimi, co chciał, tytuły bardziej współczesne można było wypożyczać jak w bibliotece, co znaczy, że do publikacji przez kogoś wypożyczonej nikt inny w tym samym czasie dostępu nie miał. Co więcej niektóre z tych wersji cyfrowych były przeznaczone na użytek tylko dla osób, dla których czytanie druku jest problematyczne lub wręcz niemożliwe.
Jednak w ramach National Emergency Library archiwum zrezygnowało z kolejkowania wypożyczeń książek, co oznacza, że współczesne publikacje mogły być czytane zupełnie za darmo przez wszystkich w tym samym czasie. Mowa tu również o książkach, które nadal znajdują się w sprzedaży, wśród nich są międzynarodowe bestsellery J.K. Rowling, George’a R.R. Martina, Stephena Kinga czy Neila Gaimana. I właśnie to spowodowało wielkie obruszenie wśród działających na rynku książki podmiotów.
Według pierwotnych założeń National Emergency Library miała funkcjonować albo do 30 czerwca, albo do czasu rozluźnienia ograniczeń w Stanach Zjednoczonych. Kilka dni temu Internet Archive ogłosiło jednak, że działalność awaryjnej biblioteki będzie zmuszone zamknąć już 16 czerwca. Powodem jest pozew przeciwko instytucji złożony do sądu przez cztery komercyjne wydawnictwa. Internet Archive wraca więc to wcześniejszej formuły udostępniania książek, ma również nadzieję na ugodowe zamknięcie sprawy.
źródło: nytimes
Przygotował Oskar Grzelak