Jego powieści sprzedały się w ponad 130 mln egzemplarzy. Zostały przetłumaczone na 60 języków i ukazały się w 105 krajach. On sam nie schodził z list bestsellerów przed 40 lat.
O śmierci pisarza poinformowała jego żona.
- Z ciężkim sercem chcę podzielić się z Wami smutną informacją, że mój mąż Clive odszedł w poniedziałek. Było przywilejem i wielkim zaszczytem dzielić z nim życie. Chciałabym podziękować Wam, jego fanom i przyjaciołom, za wszelkie wsparcie, za wszystkie dobre chwile oraz za wszystkie przygody, które z nim dzieliliście. BYł najmilszym i najbardziej łagodnym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek poznałam. Zawsze go kochałam i zawsze będę go kochać. Wiem, że jego przygoda będzie trwać – napisała na oficjalnym profilu autora na Facebooku.
Clive Cussler przyszedł na świat 15 lipca 1931 w Aurorze, w stanie Illinois. Dorastał w Kalifornii. W czasie wojny koreańskiej w latach pięćdziesiątych służył jako mechanik i inżynier pokładowy Military Air Transport Service, czyli w Wojskowych Służbach Transportu Powietrznego. By zaciągnąć się do US Air Force, przerwał naukę w Pasadena City College. Po zakończeniu kariery wojskowej zajął się reklamą. Produkowane przez niego reklamy telewizyjne i radiowe zyskały uznanie m.in. na festiwalu w Cannes.
Pisaniem zajął się w 1965 roku, a w 1973 roku debiutował “Aferą śródziemnomorską”, czyli pierwszą powieścią, której bohaterem był Dirk Pitt. Łącznie poświęcił mu 25 książek, współautorem kilku z nich był jego syn – Dirk Cussler.
W 1996 roku wydał pierwszą książkę niebeletrystyczną, którą byli “Podwodni Łowcy”. Rada wydziału SUNY Maritime College, czyli Kolegium Morskiego State University of New York, była zachwycona tą pozycją do tego stopnia, że nagrodziła autora tytułem doktora. Był to pierwszy przypadek w historii tej uczelni, kiedy tytuł ten został nadany za publikację książki popularnonaukowej, a nie rozprawy doktorskiej.
Clive Cussler założył NUMA – National Underwater and Marine Agency, czyli Narodową Agencję Badań Podwodnych i Morskich – placówkę zajmującą się badaniem morza i historii marynistyki. Do tej pory NUMA odnalazła 60 mających historyczne znaczenie wraków, które następnie przekazała uniwersytetom lub państwom związanym ze znaleziskami, zrzekając się do nich praw.
Do jego najpopularniejszych książek należą: “Afera śródziemnomorska”, “Wydobyć Titanica”, “Cyklop”, “Burza nad Hawaną”, “Tajemnica Faraona”, “Wir Pacyfiku”, “Operacja HF”, “Złoto Inków” czy “Sahara”. Clive Cussler zmarł 24 lutego 2020 roku.
źródło: profil autora/kulturaonet/bbc