Choć od premiery książki “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” minęło ponad 20 lat, okazuje się, że powieści o małym czarodzieju wciąż budzą kontrowersje. Przynajmniej w Polsce.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach postanowiła zorganizować warsztaty “Szkoła Magii” nawiązujące do serii książek J.K. Rowling. Miały one pobudzić wyobraźnię dzieci oraz zachęcić je do czytania.
- Jako matka uczennicy czwartej klasy jestem zbulwersowana tym, że bez mojej wiedzy moja córka brała udział w warsztatach o Harrym Potterze organizowanych w bibliotece przy ulicy Ściegiennego. Pomijam fakt, że nie jest to lektura w młodszych klasach, ale nawet gdybym została o tym poinformowana, jako katoliczka nie puściłabym dziecka na lekcję magii i okultyzmu, które są przeciwko pierwszemu przykazaniu – oznajmiła mieszkanka Kielc w rozmowie z serwisem Kielce.NaszeMiasto.pl.
Rodzice byli oburzeni zajęciami z latania na miotle oraz przyrządzania eliksiru szczęścia – uznali, że to powrót do średniowiecza.
Główna bibliotekarka Jadwiga Zielińska oraz pomysłodawczyni zajęć Katarzyna Czyż były zszokowane reakcją rodziców. Podkreśliły, że dzieci były zachwycone zajęciami, a książka “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” jest przecież lekturą szkolną. Co więcej – dobrze przez prowadzącą zajęcia znaną, ponieważ Katarzyna Czyż swoją pracę magisterską poświęciła fenomenowi książek o Harrym Potterze.
Problem z Harrym Potterem pojawił się ostatnio także na Śląsku, a dokładniej w Lisowie (gm. Herby). Książka została skreślona z listy lektur po tym, jak grupa rodziców wystosowała petycję do Katarzyny Adamik, dyrektorki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisowie.
W związku z naszymi przekonaniami religijnymi, wnosimy petycję o podjęcie działań w celu całkowitego zniesienia lektury “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling z zajęć lekcyjnych języka polskiego w naszej szkole. Jest to książka, która dokładnie opisuje praktyki okultystyczne, inicjacyjne, ezoteryczne, a nawet satanistyczne. Szkoła Hogwart, przedstawiona w książce jest zamkniętym światem przemocy i grozy, przekleństw i uroków. Świat ludzi jest poniżany, natomiast świat czarodziejów i czarownic jest gloryfikowany, przez co jest to zaproszenie młodego czytelnika nudnego świata ludzi do “ciekawego, pełnego przygód świata okultystycznego. My, jako katoliccy rodzice, nie możemy pozwolić, by treści wyżej wymienionej książki infekowały umysły i dusze naszych dzieci – napisali rodzice uczniów klas III, IV i V.
Dyrektorka przytoczyła szereg argumentów za omawianiem “Harrego Pottera”, powołując się m.in. na wypowiedzi przedstawicieli duchowieństwa oraz wyniki badań naukowych, ale ostatecznie zdecydowała się wycofać książkę z puli lektur.
Mimo tych argumentów, dyrektor Katarzyna Adamik podjęła decyzję o nie omawianiu książki ze względu na dobro dzieci.
- Grono Pedagogiczne ZSP w Lisowie wyraża ubolewanie, że Rodzice nie doceniają nauczycielskiej troski o wszechstronny rozwój uczniów. Naszym zdaniem uczniowie ZSP w Lisowie zostaną pozbawieni możliwości poznania książki znanej na całym świecie, a tym samym niejako wykluczeni z uczestniczenia w poznawaniu szeroko pojętej kultury – podkreśliła.
Niedawno pisaliśmy o tym, że książki o Harrym Potterze zostały wycofane z biblioteki szkolnej w w Nashville, w stanie Tennessee.
źródło: Kielce Nasze Miasto/Polska Times
Reklama