Od kilku lat w Borowicach nieopodal Jeleniej Góry funkcjonuje wyjątkowe miejsce – powstała z miłości do Laponii fińska osada. Kalevala, będąca małą Finlandią w Polsce, oferuje swoim gościom niezapomniane doświadczenia: noclegi w tradycyjnych lapońskich namiotach, relaks w fińskiej saunie, skandynawską kuchnię, gry terenowe, edukacyjne wydarzenia i ścieżki dydaktyczne. Zapowiedziana niedawno została nowa atrakcja. Przy Kalevali powstanie oficjalna Dolina Muminków. Będzie to trzecie takie miejsce na świecie!
Muminki to trolle zamieszkujące jedną z dolin gdzieś w Finlandii powołane do życia przez pisarkę Tove Jansson w 1945 roku. Pierwsza książka była zaledwie preludium dla liczącego sobie dziewięć tomów cyklu wzbogaconego o dwadzieścia dwa komiksy również jej autorstwa, a następnie o kilkadziesiąt kolejnych stworzonych przez jej brata. Perypetie Muminków stały się międzynarodowym przebojem – powieści zostały przełożone na ponad trzydzieści języków, a na motywach cyklu powstało kilka seriali telewizyjnych i filmów pełnometrażowych.
Częścią muminkowej franczyzy są również Muzeum Muminków w Tampere w Finalndii, park rozrywki poświęcony sympatyczny trollom w Naantali (również w Finlandii) i podobny obiekt w Hanno na wybrzeżu jeziora Miyazawaka w Japonii. W 2021 roku by zobaczyć Dolinę Muminków będzie można pojechać w polskie Karkonosze.
Twórcy fińskiej osady w Borowicach mają już gotowy i co ważniejsze zatwierdzony projekt. A nawet jeden z budynków znanych z ilustracji zdobiących książki o Muminkach zdążył stanąć na terenie Kalevali.
Podobnych budynków ma być docelowo osiem. Nie tylko mają pięknie prezentować się na zdjęciach, ale mają być w pełni funkcjonalne, tak by goście mogli spędzić w nich noc.
Kalevala działa pod patronatem Ambasady Republiki Finlandii w Warszawie. Jest to na pewno bardzo duży atut, który zapewne otwiera niejedne drzwi w biurokratycznej maszynie. Pamiętać bowiem należy, że wszystko co związane z Muminkami chronione jest prawnie i nie można ot tak wykorzystywać wizerunku stworzonego przez Tove Jansson w celach zarobkowych.
Kalevala w Karkonoszach pełni funkcję reprezentatywną dla fińskiej myśli naukowej, architektonicznej i kulturowej. Działamy pod patronatem Ambasady Republiki Finlandii w Warszawie. Przez Premiera Finlandii zostaliśmy odznaczeni znakiem Suomi100 i w 2017 roku byliśmy oficjalnym miejscem obchodów 100 lecia niepodległości Finlandii. Kalevala należy także do Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, Towarzystwa Polska- Finlandia, Stowarzyszenia Interim Managers w Warszawie oraz do Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Ducha Gór, czytamy na stronie Kalevali.
źródło: http://kalevala.pl/o‑nas/
Przygotował Oskar Grzelak