John W. Campbell określany jest jedną z ważniejszych postaci w historii fantastyki naukowej. Jemu i jego pracy świat zawdzięcza bowiem rozkwit gatunku. Będąc redaktorem pisma „Astounding Science Fiction”, drukował pierwsze teksty Lestera Del Reya, Roberta A. Heinleina, Theodore’a Sturgeona czy Isaaca Asimova. Miał jednak też drugą, dziś niedopuszczalną stronę – był zagorzałym zwolennikiem segregacji rasowej, miał kontrowersyjne podejście do niewolnictwa, nie widział również w science fiction miejsca dla kobiet.
Rzeczywiście, jeśli spojrzeć w przeszłość fantastyka naukowa pisana była właściwie tylko przez białych mężczyzn. Dziś sprawa ma się oczywiście inaczej. Organizatorzy konkursu na najlepszego nowego pisarza science fiction co roku przyznawali nagrodę sygnowaną imieniem Johna W. Campbella. Nie dało się już jednak dłużej ignorować faktu, że współczesne środowisko pisarzy fantastyki naukowej nie bardzo koresponduje z wizją redaktora „Astounding Science Fiction”. Dlatego od przyszłego roku nagroda będzie nosić już inne miano.
Impulsem do zmiany było przemówienie Jeannette Ng, urodzonej w Hongkongu brytyjskiej pisarki, której w tym roku przyznano Nagrodę im. Johna W. Campbella dla najlepszego nowego pisarza s‑f.
John W. Campbell, patron tej nagrody, był faszystą. Jego redakcyjna kontrola sprawowana nad „Astounding Science Fiction” nadała ton fantastyce naukowej, który prześladuje gatunek do dziś. Czerstwy, sterylny, męski, biały, wynoszący na piedestał ambicje imperialistów, kolonistów, osadników i przemysłowców, krytykowała.
Nagroda od przyszłego roku będzie miała innego patrona. Padło na najdłużej ukazujący się magazyn literacki „Astounding Stories of Super-Science”, dziś wydawany jako „Analog Science Fiction and Fact”. To właśnie pod kierownictwem Johna W. Campbella pismo przeżywało w latach 40-tych i 50-tych najlepszy okres. Zmieniona więc została nazwa nagrody, nadal jednak gdzieś w tle znajduje się postać człowieka, któremu zasługi w kształtowaniu gatunku nie sposób odmówić.
Prowokujące artykuły i opinie Campbella na temat rasy, niewolnictwa i innych spraw często odzwierciedlały stanowiska, które wykraczały poza obyczajowość jego czasów, a dziś są sprzeczne z nowoczesnymi wartościami, w tym z tymi wyznawanymi przez wielu nominowanych, laureatów i wspierających nagrodę.
Wchodząc w 90-tą rocznicę powstania Analog, chcemy, aby nagroda była nadal tak samo ważna i wyróżniająca jak zawsze. Dlatego po wielu przemyśleniach zdecydowaliśmy się zmienić nazwę nagrody na Astounding Award dla najlepszego nowego pisarza, czytamy w oświadczeniu wydanym przez „Analog Science Fiction and Fact”.
Organizatorzy podkreślają, że zmienia się tylko nazwa. Formuła przyznawania nagrody pozostaje taka sama.
źródło nytimes.com/ theastoundinganalogcompanion.com
Przygotował Oskar Grzelak