Wydawnictwo Literackie autorami stoi! Swoje książki wydawali tam między innymi Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Antoni Kępiński, Witold Gombrowicz czy Stanisław Lem. Wydawnictwo Literackie to jedno z najciekawszych i najważniejszych polskich wydawnictw, pod którego szyldem nadal ukazują się książki cenionych i uznanych pisarzy, jak i młodych czy debiutujących autorów. Warto też zwrócić uwagę na znakomite nazwiska literatury światowej, których twórczość polskiemu czytelnikowi przybliżył WL – Philip Roth, Jonathan Littell i Martín Caparrós to zaledwie wierzchołek góry lodowej.
29 sierpnia w księgarni internetowej Woblink.com będziecie mieli szansę nadrobić czytelnicze zakupy, bowiem wszystkie ebooki Wydawnictwa Literackiego będą przecenione o 50%!
Olga Tokarczuk
Jedną z najważniejszych autorek wydających swoje książki w Wydawnictwie Literackim jest Olga Tokarczuk, dwukrotna laureatka Nagrody Nike, a także prestiżowej międzynarodowej nagrody Bookera. Tokarczuk debiutowała w wieku 17 lat w czasopiśmie harcerskim „Na przełaj” jako autorka opowiadań. Jej pierwsza samodzielna publikacja ukazała się równo 30 lat temu, w 1989 roku. Mimo że Tokarczuk jest prozaiczką, to jej debiutem był tom poetycki. Tokarczuk uważa prozę za najdoskonalszą formę artystyczną, szczególnie upodobała sobie opowiadania, ale ma na swoim koncie również przeszło 900-stronicowe „Księgi Jakubowe”.
Oprócz tego pisarka stworzyła libretto do opery „ahat ilī – Siostra bogów” oraz scenariusz filmu „Pokot”, który powstał na podstawie jej powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Jedną z najważniejszych powieści Tokarczuk są „Bieguni”, powieść nagrodzona Nike i wspomnianym Bookerem. Jest to zbiór kilkunastu pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści o podróżnikach. Podróż jest tutaj metaforą życia, nieustannego ruchu i płynności czasu.
Dorota Masłowska
Dorota Masłowska debiutowała książką pod tytułem „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, która ostatecznie sprzedała się w nakładzie przeszło 100 tysięcy egzemplarzy. Na podstawie powieści powstał film Xawerego Żuławskiego z głośną rolą Borysa Szyca, za którą aktor otrzymał Orła za najlepszą rolę męską.
Jedną z najpopularniejszych książek autorki jest „Paw królowej” – powieść rymowana, przypominająca swoją strukturą utwór hip-hopowy, przez co została nazwana nawet powieścią hip-hopową. Fabuła przedstawia losy czterech współczesnych warszawiaków, których historie w pewnym momencie się przecinają. Za tę powieść Masłowska otrzymała Nagrodę Literacką Nike.
Masłowska słynie z miłości do kiczu. Sama podkreśla, że uwielbia „wszelkie formy śmietnika i rzygu kulturowego”. O swoich fascynacjach od kilku lat pisze dla Dwutygodnika. W swoich felietonach wspomina o serialach, paradokumentach, muzyce pop, kinie klasy B. W 2016 roku ukazał się zbiór jej tekstów pt. „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”.
W sierpniu 2019 roku ujawniono, że Warner Bros planuje pierwszą polską produkcję filmową. Będzie to ekranizacja najnowszej powieści Doroty Masłowskiej pt. „Inni ludzie”.
Szczepan Twardoch
Szczepan Twardoch jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy. Zaczynał od pisania fantastyki, ale od kilku lat konsekwentnie rozwija swój warsztat. Jego pierwsza niefantastyczna powieść – „Wieczny Grunwald” – była swego rodzaju przełomem. Po jej publikacji premiera każdej następnej książki Twardocha stawała się wydarzeniem literackim. Pierwszą książką Twardocha wydaną przez krakowski WL była „Morfina”, opowieść o Konstantym Willemannie, warszawiaku, synu niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki, który po wybuchu II wojny światowej nie chce być ani Polakiem, ani Niemcem. Książka przyniosła autorowi Paszport „Polityki”.
Następnie w 2014 roku ukazał się „Drach”, mroczna opowieść o Śląsku, w której różne plany czasowe nakładają się na siebie, biegną równolegle, a ich wspólnym mianownikiem wydaje się być cierpienie i śmierć. Dwie ostatnie książki Twardocha to powrót do Warszawy czasów przed wybuchem II wojny światowej i po nim. „Król” i „Królestwo” to dwie uzupełniające się książki o Jakubie Szapiro, żydowskim bokserze, który trząsł przestępczym światem Warszawy aż do momentu ataku III Rzeszy na Polskę. W „Królu”, czekającym na premierę serialowej adaptacji w Canal+ Polska, Twardoch opisuje przedwojenne napięcia między socjalistami a narodowcami oraz nasilające się nastroje nacjonalistyczne i antysemickie. Jego książki stają się zapalnikami do dyskusji o relacjach polsko-żydowskich oraz Śląsku.
Jerzy Pilch
Tego pisarza nie trzeba nikomu przedstawiać. Jerzy Pilch to jeden z najważniejszych polskich pisarzy, którego konsekwentna, autobiograficzna ścieżka literacka wydaje się być niepodrabialna i unikatowa. W swoich książkach opisuje przede wszystkim romanse, nieszczęśliwe miłości, walkę z nałogiem alkoholowym, a wszystko doprawione protestanckim światopoglądem i ogromną miłością do piłki nożnej, a szczególnie do Cracovii. W powieściach i znakomitych opowiadaniach Pilcha rzeczywistość miesza się z delirycznymi wizjami i tworami niesamowitej wyobraźni i erudycji.
Pilch jest laureatem trzech najważniejszych polskich nagród w dziedzinie literatury: Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) za „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, Paszportu „Polityki” (1998) za „Bezpowrotnie utraconą leworęczność” oraz Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. Ta ostatnia doczekała się ekranizacji autorstwa Wojciecha Smarzowskiego, z Robertem Więckiewiczem, Jackiem Braciakiem i Arkadiuszem Jakubikiem w obsadzie.
Cormac McCarthy
Cormac McCarthy należy do grona pisarzy regularnie wymienianych w gronie kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Co roku bukmacherzy dają mu duże szanse na najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie. Powszechnie McCarthy’ego nazywa się literackim spadkobiercą Faulknera i, obok takich twórców jak Thomas Pynchon, Don DeLillo i Philip Roth, zalicza do grona najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. W jego książkach rzadko można spotkać pozytywne tony – większość jego powieści to surowe, realistyczne przedstawienia okrucieństwa i ciemnych stron ludzkiej duszy. Częstym motywem powracającym w jego książkach jest podróż. McCarthy to autor powieści, które świetnie nadają się do ekranizacji. Filmowych adaptacji doczekały się między innymi „Droga”, „Trylogia Pogranicza” czy „To nie jest kraj dla starych ludzi”. Ostatni z wymienionych filmów zdobył aż cztery Oscary i to w bardzo prestiżowych kategoriach: za najlepszy film, scenariusz adaptowany, reżyserię oraz drugoplanową rolę męską. Postaci wykreowane przez McCarthy’ego muszą mierzyć się ze złem i okrucieństwem, jakie niesie ze sobą życie. Konfrontują się ze śmiercią, cierpieniem, tęsknotą, samotnością, a przede wszystkim ze sobą.
Orhan Pamuk
Wśród żyjących laureatów literackiej Nagrody Nobla znajdują się tacy, których Nobel wyciągnął na wyżyny popularności, a także tacy, których przyćmił i niewiele zmienił w ich karierze. Do tej drugiej grupy na pewno nie należy turecki pisarz Orhan Pamuk. Nierozerwalnie związany z rodzinnym Stambułem pisarz tworzy powieści melancholijne, zawierające wiele wątków autobiograficznych. Stałym elementem jego książek jest zderzenie kultur, świata Zachodu i Wschodu. Jego ukochany Stambuł występuje w książkach jako symbol tego zderzenia – jest bowiem miastem leżącym na dwóch kontynentach, będącym ważnym miejscem zarówno dla chrześcijan, jak i muzułmanów, gdzie ściera się świat świecki z religijnym. Pamuk oprócz pisania często bierze udział w dyskusjach dotyczących kondycji współczesnego świata i sytuacji politycznej w Turcji. Pisarz ma bardzo liberalne poglądy i negatywny stosunek do fundamentalizmu islamskiego, krytykuje rząd i popiera wejście Turcji do Unii Europejskiej. Przez to jego literatura nie jest najlepiej odbierana w ojczyźnie. Jego najbardziej znanymi dziełami są „Stambuł”, „Nazywam się czerwień” i „Śnieg”. Ponadto na uwagę zasługuje powieść „Muzeum niewinności”, która wykracza poza literaturę. W Stambule bowiem powstało tytułowe muzeum, w którym zgromadzone są pamiątki związane z bohaterami powieści, przez co książka jest łącznikiem między światem fikcji a światem realnym.
W „stajni” Wydawnictwa Literackiego znajduje się wiele więcej znakomitych i cenionych pisarzy – zarówno literatury pięknej, jak i gatunkowej. Wystarczy wspomnieć o najmłodszej laureatce Nagrody Bookera w historii, Eleanor Catton, australijskim mistrzu Richardzie Flanaganie, buntowniku z północy, Larsie Saabye Christensenie, bestsellerowej autorce powieści obyczajowych Katarzynie Grocholi czy Karlu Ove Knausgårdzie, autorze cyklu „Moja walka”, i wielu, wielu innych.
Pamiętajcie, tylko 29 sierpnia w księgarni internetowej Woblink.com możecie kupić WSZYSTKIE e‑booki Wydawnictwa Literackiego za 50% ceny. Nie zwlekajcie zatem i skorzystajcie z tej wyjątkowej promocji.
Artykuł sponsorowany