Mamy dla was dwie wiadomości – dobrą i złą. Zła jest taka, że minęło już równo pół roku 2019, za sobą mamy też najdłuższy dzień roku. Dobra jest taka, że w tym czasie ukazało się wiele znakomitych książek. Zatem nie marnujmy już czasu i przypomnijmy sobie najciekawsze książki pierwszego półrocza.
Często kryminały wymienia się w kontekście książek, które warto zabrać w podróż i na wakacje. Nic zatem dziwnego, że w maju ukazało się kilka z nich. Pierwszym z nich jest „Dziewczyna o czterech palcach”, autorstwa Marka Krajewskiego. Mimo, iż jego najnowsza powieść nie jest typowym kryminałem, to postacią łączącą ją z gatunkiem jest powracający po latach Edward Popielski. W „Dziewczynie o czterech palcach”, bohater znany z takich książek, jak „Erynie” czy „Liczby Charona”, zostaje wciągnięty w międzynarodową szpiegowską intrygę.
Nie tylko Edward Popielski powrócił. W tym roku ukazał się także kolejny tom przygód Harry’ego Hole. „Nóż” to dwunasty tom serii, autorstwa norweskiego pisarza Jo Nesbø. Tym razem jego bohater, który znowu zaczął pić, budzi się pewnego dnia cały we krwi. Nie pamięta nic, co działo się dzień wcześniej. Czy tym razem poradzi sobie z rozwiązaniem kolejnej tajemniczej sprawy?
Cóż to byłoby za podsumowanie bez thrillera autorstwa Remigiusza Mroza. 15 maja ukazała się jego najnowsza książka „Listy zza grobu”, pierwszy tom nowego cyklu, którego głównym bohaterem jest patomorfolog Seweryn Zaorski. Mężczyzna wraca po dwudziestu latach do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie kupuje dom od Kai. W posiadłości znajduje listy, które prowadzą go do rozwiązania tajemnicy sprzed lat.
Jedną z najciekawszych polskich powieści tego roku bez wątpienia jest bardzo dobrze przyjęta książka Filipa Zawady – „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”. Jest to powieść napisana z perspektywy chłopca, który trafia do domu dziecka. Pełna ironii, dziecięcej fantazji i humoru książka, w której każdy odnajdzie chociaż okruszek własnego dzieciństwa.
W 2018 roku obchodziliśmy nie tylko 100 rocznicę niepodległości Polski, ale również 100 rocznicę przyznania kobietom praw wyborczych w naszym kraju. Dzięki temu kobiety mogły nie tylko głosować, ale również po raz pierwszy wystartować w wyborach. W marcu ukazała się arcyciekawa książka poświęcona ośmiu pierwszym kobietom, które dostały się do Sejmu. „Posełki” to bardzo ważna opowieść o bezpośredniej walce o równouprawnienie.
W wakacje warto też sięgnąć po inspirujące biografie, gdyż na rynku literackim pojawiło się w tym roku kilka ciekawych tytułów. Jedną z nich jest kolejna książka Anny Kamińskiej. Po „Simonie” i „Wandzie” przyszedł czas na „Halinę”, czyli opowieść o polskiej himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej. Polska zasłynęła tym, że jako pierwsza Europejka weszła na ośmiotysięcznik. W dobie zyskującej popularność literaturze górskiej, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich jej miłośników.
Inną książką non-fiction, wpisującą się w trendy, jest książka Artura Nowaka „Duchowni o duchownych”, w której zostały zrelacjonowane jego rozmowy z byłymi księżmi. Głównymi tematami dyskusji są kryzys kościoła i problem celibatu. Nowak był jednym z bohaterów głośnego filmu dokumentalnego braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” oraz autorem książki „Żeby nie było zgorszenia”, bezpośredniej inspiracji do powstania wspomnianego dokumentu.
Kolejna wartą uwagi biografią wydaną w 2019 roku jest nowa książka Waltera Isaacsona poświęcona Leonardo da Vinci. Na przeszło 800 stronach, oprócz arcyciekawej opowieści, znalazło się ponad 130 ilustracji – reprodukcji dzieł włoskiego mistrza, zdjęcia jego notatek oraz szkiców.
W maju, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się książka o najciemniejszych stronach internetu – nielegalnym rynku narkotyków i broni, stronom, na których można wynająć płatnego zabójcę oraz portalom z dziecięcą pornografią. Autorka książki Eileen Ormsby odsłania i demitologizuje tajemnice darknetu – miejsca, które w założeniu miało być ostoją wolności od wpływu władz i kontroli policji. Jak jest naprawdę? Przekonacie się z lektury.
Dla fanów fantastyki z tegorocznych premier szczególnie polecamy dwie książki autorstwa bestsellerowego chińskiego pisarza Cixin Liu. Pierwszą z nich, wydaną w styczniu, jest „Piorun kulisty” – tom zamykający kultową już trylogię „Problem trzech ciał”. Drugą zaś, „Era supernowej”, długo wyczekiwana książka o wyścigu z czasem. W powieści naukowcy odkrywają, że w ciągu roku zginą wszyscy ludzie powyżej 13 roku życia. Ludzkość ma niewiele czasu na przekazanie najmłodszym ziemianom całej światowej wiedzy. Niestety młodzi ludzie nie są zainteresowani odrywaniem się od zabawy.
Mamy nadzieję, że drugie półrocze przyniesie nam równie wiele ciekawych premier. Na wakacje życzymy wam jak najwięcej czasu wolnego na nadrabianie tegorocznych zaległości.
Artykuł sponsorowany