Na pewno nie uszło Waszej uwadze, że w zeszłym roku Akademia Szwedzka nie wyłoniła laureata Literackiej Nagrody Nobla. Powodem tego był skandal związany z oskarżeniami osoby blisko związanej z kapitułą o molestowanie seksualne, co naraziło na szwank dobre imię instytucji. W wyniku zaistniałej sytuacji wielu członków protestowało, uniemożliwiając jakiekolwiek obrady. Mówiło się wtedy, że prawdopodobnie w 2019 roku przyznane zostaną dwie nagrody. Teraz zostało to oficjalnie potwierdzone.
Jeśli o aferze nie słyszeliście, zachęcamy do przeczytania publikowanych u nas w zeszłym roku informacji. W skrócie Jean-Claude Arnault, mąż członkini akademii – Katariny Frostenson – został oskarżony o wielokrotne akty molestowania seksualnego. Ostatecznie skazano go na karę więzienia. Jeszcze zanim zapadł werdykt z akademii postanowiło odejść kilka osób, tak że jej stan spadłby poniżej dwunastu wymaganych członków. Niestety funkcje w akademii pełni się dożywotnio, więc żadna z tych osób nie mogła formalnie wystąpić z instytucji. Protestujący odmawiali więc brania udziału w posiedzeniach. Sprawę musiał rozwiązać król Szwecji, wydając specjalny dekret.
Pozostali członkowie akademii postanowili wykorzystać czas, żeby odbudować dobre imię. Przede wszystkim musieli zastanowić się nad wprowadzeniem zmian, które pozwoliłyby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Akademia Szwedzka rozważa przyznawanie członkom ograniczonych czasowo funkcji. Instytucja zadba również o to, żeby w jej szeregach nie znalazły się więcej osoby będące w konflikcie z prawem lub związane z takimi delikwentami.
Najbardziej znamienna zmiana postulowana przez Akademię Szwedzką dotyczy samego konkursu. Wcześniej to, w jaki sposób wybierany był laureat przez skład sędziowski było pilnie strzeżoną tajemnicą. I tu nadal będzie podobnie. Teraz jednak do obrad zostanie dopuszczonych pięciu niezwiązanych z akademią zewnętrznych ekspertów, co ma zapewnić o bezstronności członków Akademii Szwedzkiej. Pomysł bardzo spodobał się Fundacji Nobla, która publicznie pochwaliła decyzję.
Chociaż pełne odzyskanie zaufania wymaga czasu, warunki wstępne są już teraz dobre. Biorąc pod uwagę reformy, zarówno te wdrożone, jak i zaplanowane, Akademia Szwedzka ma szansę nie tylko zostawić miniony rok za sobą, ale również stać się lepiej funkcjonującą organizacją w przyszłości, oświadczyła Fundacja Nobla.
Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami jesienią poznamy nie jednego, a dwóch laureatów Nagrody Nobla.
źródło: theguardian.com
Przygotował Oskar Grzelak