10 stycznia 1892 roku urodził się Melchior Wańkowicz, jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy i reportażystów XX wieku. Bogata biografia pisarza bardzo mocno wpłynęła na jego różnorodną twórczość literacką. Oto kilka faktów z życia Wańkowicza, które koniecznie musicie poznać.
Wychowany przez babcię
Melchior Wańkowicz urodził się w Kałużycach, gdy Polska była jeszcze pod zaborami. Dziś to miasto leży na terenie Białorusi. Przyszły dziennikarz bardzo wcześnie stracił rodziców – jego matka zmarła kilka miesięcy po jego narodzinach, zaś ojciec, gdy Melchior miał zaledwie dwa lata. Obowiązki wychowawcze przejęła babcia.
Studia i konspiracja
Babcia zadbała o dobrą edukację chłopca. Wańkowicz miał szansę na naukę w gimnazjum w Warszawie, ponieważ pochodził z ziemiańskiej rodziny (herbu Lis). Na studia przeniósł się do Krakowa – studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też rozpoczęła się jego działalność konspiracyjna.
Wczesny debiut
Wańkowicz bardzo wcześnie ujawnił talent pisarski. Pierwsze próby literackie podejmował, gdy miał zaledwie 14 lat – wtedy czasopismo „Osa” opublikowało jego zagadkę literacką. 3 lata później zaliczył poważny debiut, gdy włączył się w wydawanie konspiracyjnego pisma „Wici”.
Koordynowanie pism
Z uwagi na działalność wydawniczą w konspiracji po zakończeniu I wojny światowej Wańkowicz został mianowany kierownikiem Działu Prasy i Propagandy Towarzystwa Straży Kresowej. Pod jego skrzydłami wydawano 24 pisma, jego zadaniem było także koordynowanie pracy kilku drukarni.
Wojna polsko-bolszewicka
Wańkowicz brał czynny udział w wojnie polsko-radzieckiej. Za swoje poświęcenie został wyróżniony Krzyżem Walecznych. Doświadczeniom z walki na froncie poświęcił książkę „Szpital w Cichiniczach”.
Podróże
W połowie lat 20. XX wieku na dobre rozpoczęła się jego praca dziennikarska. W 1926 roku odbył podróż do Meksyku, gdzie przebywał trzy miesiące. Reportaże stamtąd były drukowane między innymi w „Kurierze Warszawskim”. Skutkiem podróży była też książka – zbiór „W kościołach Meksyku”, którą śmiało można uznać za pierwszą w pełni reporterską publikację Wańkowicza.
„Cukier krzepi”
W bardzo bogatym życiorysie Wańkowicza znalazł się też epizod pracy w reklamie. To jemu zawdzięczamy takie hasła jak „Cukier krzepi” czy „LOTem bliżej”.
II wojna światowa
Po wybuchu wojny Wańkowicz został wezwany do służby w armii. Niestety przez bombardowania nie udało mu się odnaleźć oddziału, do którego został przydzielony. Pod wpływem niemieckiej nagonki musiał uciekać z kraju – pod koniec września 1939 roku wpław przepłynął Dniestr i uciekł do Rumunii. Przez lata wojny przebywał między innymi nad Morzem Czarnym, na Cyprze, a po dołączeniu do armii generała Andersa przebył z nią Irak, Iran, Syrię i Liban. Następnie przez Egipt dostał się do Włoch. Podczas wojny miał okazję rozmawiać z najważniejszymi postaciami polskiej polityki i wojskowości, m.in. z marszałkiem Edwardem Śmigłym-Rydzem, generałem Andersem i byłym ministrem spraw zagranicznych, Józefem Beckiem.
Różnorodna bibliografia
W związku z licznymi podróżami oraz doświadczeniami z dwóch wojen światowych i konfliktu polsko-radzieckiego Wańkowicz miał mnóstwo tematów do opisania. Zostawił po sobie zarówno reportaże, relacje, wywiady czy felietony, jak i powieści obyczajowe. Współcześnie uchodzi za jednego z najbardziej różnorodnych pisarzy ubiegłego wieku.
Melchior Wańkowicz zmarł 10 września 1974 roku.
Kuba Krasny