Zima przyszła na całego! Śnieg za oknami wskazuje na to, że ta pora roku jest z nami już od jakiegoś czasu, ale to właśnie dzisiaj, 21 grudnia, rozpoczyna się astronomiczna zima. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was listę książek, w których mróz i śnieg odgrywają ważną role lub są niezastąpionym tłem dla wydarzeń. Zapraszamy do lektury!
Strach, Jozef Karika
„Strach” to klaustrofobiczny thrillero-horror z atmosferą tak gęstą, że można ją kroić nożem. Wszystko zaczyna się od końca wieloletniego związku Jożo Karsky’ego i przeprowadzki mężczyzny do rodzinnego domu w Rużomberku. Jego powrót zbiega się w czasie z najgorszą zimą od lat. Niedługo później w okolicy zaczynają ginąć dzieci. Wśród śnieżnej zamieci na Jożo czeka nierozwikłana tajemnica sprzed lat ukryta głęboko w pokrytym śniegiem lesie. „Strach” to jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat – ta powieść naprawdę przeraża.
Szczelina, Jozef Karika
Jeśli po lekturze „Strachu” nie dość wam mrocznych i nie całkiem fikcyjnych zdarzeń, których tłem jest mroźna zima, sięgnijcie po kolejną książkę tego autora pod tytułem „Szczelina”. Nie zawiedziecie się. Podczas tej lektury wielokrotnie będziecie się zastanawiać, czy opisane w niej sytuacje zdarzyły się naprawdę, czy to tylko legenda bądź przemyślana mistyfikacja. Karika w „Szczelinie” opisuje serię tajemniczych zniknięć w Trybeczu, górskim paśmie na Słowacji. Od lat krążą o nim przerażające legendy, a to wszystko z powodu ginących w tamtym rejonie ludzi. Część z nich nigdy się już nie odnajduje, część zostaje znaleziona martwa, ale są też przypadki, że zaginiony wraca, ale okazuje się zupełnie niezdolny do życia. Czy młodemu Igorowi, który w starym budynku znajduje nagrania człowieka, który błąkał się przez wiele tygodni po górach Trybecza, uda się rozwikłać zagadkę i nie popaść w szaleństwo?
Zima Muminków, Tove Jansson
Zima to bardzo specyficzny czas dla niektórych żyjątek ‚w tym dla Muminków, które z konieczności zapadają w długi sen zimowy. Jednak tej zimy jeden z sympatycznych trolli budzi się i nie zamierza wracać do spania. To Muminek, który będzie miał szansę zobaczyć zimową Dolinę. Podczas swoich przygód spotka Too-tiki i inne stworzonka, które o tej porze roku opuszczają swoje schronienia. W odkrywaniu śnieżnych zabaw pomaga Muminkowi Mała Mi. „Zima Muminków” jest jedną z najbardziej melancholijnych części serii Jansson o uroczych trollach. To idealna lektura na zimne, pogrążone w mroku wieczory.
Klaśnięcie jednej dłoni, Richard Flanagan
Mamy tu Tasmanię, owianą tajemnicą rozległą krainę, i osadę Butlers Gorege, nawiedzoną pewnej nocy 1954 roku przez wyjątkową śnieżycę, podczas której czarne chmury przysłoniły blask gwiazd. Maria Buloh bez słowa wyjaśnienia zostawiła trzyletnie dziecko i męża – nigdy nie wróciła, zniknęła bez śladu. Gdzie i czemu poszła? Słoweński imigrant Bojan szuka ucieczki w butelce, jednak zamiast zapomnienia znajdzie w niej dawne demony, a smutek po śmierci żony odciśnie się piętnem na małej dziewczynce. Po latach dorosła już Sonia odwiedza ojca. Wizyta będzie szansą na przebaczenie i podjęcie najważniejszej decyzji w jej życiu.
Śnieg, Orhan Pamuk
Po wielu latach spędzonych poza krajem poeta Ka postanawia powrócić do ojczystej Turcji. Udaje się w podróż do położonego przy samej granicy odległego miasta, aby napisać tekst o serii tajemniczych samobójstw młodych kobiet. Kiedy tam dociera, rozpoczyna się wielka śnieżna wichura, która odcina Ka od reszty świata.
„Śnieg” to powieść trudna i angażująca. Autor opowiada w niej zarówno o miłości oraz literaturze, jak i o polityce czy religii – połączenie takich a nie innych tematów sprawia, że od powieści nie można się oderwać. Pamukowi udało się połączyć orientalizm z postmodernizmem i napisać jedną z ważniejszych współczesnych opowieści.
Lud. Z grenlandzkiej wyspy, Ilona Wiśniewska
Pisząc o książkach, w których zima gra pierwsze skrzypce, nie można nie wspomnieć o Ilonie Wiśniewskiej, która doskonale odnajduje się w mroźnych klimatach Północy. Opisała już historię Spitsbergenu w książce „Białe” i przedstawiła śnieżną północ Norwegii w „Hen”. W swojej kolejnej publikacji odwiedza Grenlandię. Jej reportaż „Lud. Z grenlandzkiej wyspy” skupia się przede wszystkim na mieszkańcach małego miasta położonego na jednej z wysp usytuowanych na zachodnim brzegu Grenlandii, Uummannaq. Ilona Wiśniewska opisuje warunki życia na wyspie i przybliża specyfikę życia Grenlandczyków.
Lód, Jacek Dukaj
„Lód” Jacka Dukaja to fantastyczna, obszerna historia pełna genialnych zwrotów akcji, przejmujących intryg kryminalnych, wątków miłosnych, politycznych i metafizycznych. Akcja tej powieści rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której nigdy nie doszło do wybuchu I wojny światowej, a Królestwo Polskie nadal znajduje się pod władzą cara. Warszawa jest skuta lodem, a w samym środku lata śnieżne burze zasypują drogi. Anioły mrozu przechadzają się ulicami, zamrażając prawdę i fałsz. Pewien zdolny matematyk o zamiłowaniu do hazardu, Benedykt Gierosławski, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje oddelegowany do pokrytego lodem Irkucka – właśnie stamtąd ma wyruszyć na poszukiwania swojego ojca, który podobno posiada zdolność porozumiewania się z aniołami mrozu. Ta podróż okaże się dla matematyka czymś, co bezpowrotnie odmieni jego życie.
Biały kruk, Andrzej Stasiuk
„Biały kruk” Stasiuka to powieść, za którą autor otrzymał nagrody Fundacji Kultury oraz Fundacji im. Kościelskich. Odnajdziemy tutaj wyludnione, pokryte śniegiem Bieszczady i przyjaciół zajętych wspominaniem dawnych czasów podczas pieszej wędrówki przez zaspy. Zimowa wyprawa przez bezludne szlaki ma być szansą na odpoczynek od szarej codzienności. Jednak zachowanie jednego z mężczyzn poprowadzi historię do niespodziewanego finału.
Zimowe dzieci, Jennifer McMahon
„Zimowe dzieci” to niezwykle klimatyczna zimowa opowieść łącząca w idealnych proporcjach dramat i horror. Pewnego dnia matka dwóch dziewczynek znika niespodziewanie, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Dzięki kartkom, które ocalały z dziennika kobiety odpowiedzialnej za wskrzeszenie przed laty własnej córki, możemy poznać tło tych wydarzeń. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, a wszystkie pozory są złudne. Z powieści wieje grozą, a czytelnik ma możliwość zabawienia się w detektywa i podjęcia próby dotarcia do samego sedna zatrważającej historii.
Dopóki nie zgasną gwiazdy, Piotr Patykiewicz
Po Upadku już nic nie wygląda tak jak dawniej. Śnieg i lód spowiły cały świat, a ziemię przemierzają głodne bestie. Miasta opustoszały – wędrują do nich wyłącznie złomiarze szukający drogocennych artefaktów. Pokryte śniegiem pustkowia i lasy odwiedzają myśliwi próbujący zdobyć pożywienie. Żyjący jeszcze ludzie wynieśli się wysoko w góry. W takim świecie żyje Kacper, który jeszcze nie przypuszcza, jakie piekło zgotował mu los. W poczuciu obowiązku wobec najbliższych opuszcza znaną okolicę i rozpoczyna niebezpieczną podróż w nieznane.
Pierwszy dzień zimy najlepiej świętuje się w domowym zaciszu z dobrą książką i ciepłym napojem. Mamy nadzieję, że nasze propozycje pozwoliły wam wczuć się w mroźny klimat bez konieczności wychodzenia spod koca.
Martyna Gancarczyk
Czytaj PL