Mówi się o tym już od wielu lat, projekty przeszły przez wiele instytucji. W ostatnich miesiącach ustawa o ujednoliconym podatku VAT na książki i prasę elektroniczną została zaaprobowana przez radę ministrów finansów państw Unii Europejskiej. W wyniku tego każdy kraj członkowski może obniżyć VAT na ebooki wedle własnego uznania, nawet do zera. Polscy politycy byli też od jakiegoś czasu przychylni pomysłowi, a 9 listopada został oficjalnie opublikowany projekt zmian w dotychczas funkcjonującej ustawie.
Projekt reguluje wysokość podatku VAT dla całego szeregu produktów i usług. Dla nas najbardziej interesujący jest artykuł 4 ustępy 1 i 2. To właśnie tych kilka linijek ustanawia nowe stawki dla książek i prasy elektronicznej. Dotychczas VAT na te produkty, traktowane jak usługi, wynosił 23%. Teraz zostanie obniżony do 5% dla książek i 8% dla prasy. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że zmiany mogą zostać wprowadzone w życie już 1 kwietnia.
Art. 4.
1. W okresie od dnia 1 kwietnia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 5% w odniesieniu do:
1) książek, gazet, obrazków i pozostałych wyrobów przemysłu poligraficznego, drukowanych; manuskryptów, maszynopisów i planów (CN ex 49) – wyłącznie towarów objętych następującymi CN:
a) książki, broszury, ulotki i podobne materiały, drukowane, nawet w pojedynczych arkuszach (CN 4901),
b) książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania (CN 4903),
c) nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione (CN 4904),
d) mapy i mapy hydrograficzne lub podobne mapy wszelkich rodzajów, włączając atlasy, mapy ścienne, plany topograficzne i globusy, drukowane (CN 4905);
2) publikacji w formie elektronicznej zawierających treści, o których mowa w pkt 1.
2. W okresie od dnia 1 kwietnia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 8% w odniesieniu do:
1) gazet, dzienników i czasopism, nawet ilustrowanych lub zawierających materiały reklamowe – z wyłączeniem materiałów, które w całości lub w przeważającej mierze służą celom reklamowym (CN 4902);
2) publikacji w formie elektronicznej zawierających treści, o których mowa w pkt 1.
Przypominamy jednak, że to dopiero projekt, który musi zostać zatwierdzony przez kolejne szczeble władzy ustawodawczej. W najbliższym czasie odbywać się będą konsultacje publiczne, a po tym jak poszczególne resorty dojdą do porozumienia, projekt trafi do sejmu. Jeszcze długa droga, ale powinno być dobrze.
Obniżony podatek VAT oczywiście wcale nie musi oznaczać dużych zmian w ostatecznych cenach publikacji elektronicznych. Wszystko będzie w końcowym rozrachunku zależeć od wydawców i dystrybutorów. Ci jednak, miejmy nadzieję, nie będą chcieli narażać się na słuszny gniew czytelników. Z zainteresowaniem śledzimy rozwój wypadków.
źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl
Przygotował Oskar Grzelak