Nagroda Literacka Europy Środkowej „Angelus” przyznawana jest od 2006 roku. Do konkursu książki zgłaszają wydawcy. Warunkiem jest to, by powieść ukazała się w języku polskim w poprzednim roku, a jej autor pochodził z Polski lub któregoś z pozostałych krajów środkowoeuropejskich: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy czy Węgier. W ciągu ostatnich dwunastu edycji nagrody laureatem ani razu nie został Polak. Aż do teraz. Trzynasty rok należy do Macieja Płazy.
Fundatorem Angelusa jest miasto Wrocław. Laureat podczas uroczystej gali otrzymuje 150 tysięcy złotych i statuetkę autorstwa Ewy Rossari.
Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda będzie przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur, czytamy na oficjalnej stronie nagrody.
Dziewięcioosobowy skład sędziowski ogłosił 6 września finalistów. Do tej najważniejszej siódemki zakwalifikowali się następujący autorzy:
Antonín Bajaja, Nad piękną, modrą Dřevnicą, tłum. Dorota Dobrew, Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Weronika Gogola, Po trochu, Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Péter Nádas, Pamięć, tłum. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie
Artur Nowaczewski, Hostel Nomadów, Wydawnictwo Iskry
Maciej Płaza, Robinson w Bolechowie, Wydawnictwo W.A.B.
Lutz Seiler, Kruso, tłum. Dorota Stroińska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Marian Sworzeń, Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa, Wydawnictwo Sic!
Uroczysta gala ogłoszenia laureata i wręczenia nagrody odbyła się 13 października w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Kapituła nagrody w tym roku laurem zwycięstwa uhonorowała Macieja Płazę, doktora humanistyki, tłumacza literatury anglojęzycznej oraz powieściopisarza w jednym. Pisarz w 2016 roku nominowany był Nagrody Literackiej Nike za książkę Skoruń.
Robinson w Bolechowie to opowiedziana zmysłowym, bogatym i sugestywnym językiem historia cenionego malarza, który po latach nieobecności wraca do Bolechowa, by roztrząsać swoją przeszłość i odsłaniać rodzinne tajemnice.
Pisząc tę książkę nie chciałem niczego ułatwiać czytelnikowi, roztaczałem demony zagmatwanej opowieści. Czytelnik przez tę książkę przedziera się jak przez ciemność. Pisałem tę książkę w poczuciu dużej wolności twórczej, nie stawiałem sobie ograniczeń, powiedział Maciej Płaza podczas konferencji prasowej.
Pisarz został również wybrany przez internautów laureatem Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej. To honorowe wyróżnienie przyznawane jest od 2013 roku na pamiątkę rosyjskiej poetki, która w przeszłości przewodniczyła jury Angelusa. Tu głos zwyczajowo mają czytelnicy, a swojego faworyta wybierają spośród siedmiu finalistów nagrody głównej.
Przygotował Oskar Grzelak