Złodziejka książek z 2005 roku, piąta powieść Markusa Zusaka, w której autor poruszył tematykę drugiej wojny światowej bardzo szybko trafiła na listy najlepiej sprzedających się książek młodzieżowych. Tytuł przeżył drugą młodość w 2013, kiedy na ekrany kin trafiła jej ekranizacja w reżyserii Briana Percivala. Markus Zusak wyrósł na międzynarodową gwiazdę, dlatego z tym większą niecierpliwością czytelnicy wyczekiwali kolejnego jego dzieła. W końcu, po 13 latach od premiery Złodziejki książek, 9 października wydana została powieść pod tytułem Bridge of Clay.
W odróżnieniu od poprzedniego tytułu Markusa Zusaka, bieżąca powieść została napisana z myślą o dorosłych. O tym fakcie zapewniał już sam wydawca, również recenzenci potwierdzają tę opinię.
Na całym świecie Bridge of Clay jest wydawana jako powieść dla dorosłych, ale w Stanach Zjednoczonych ukazała się w Knopf Books for Young Readers, co mnie zastanowiło. (…) To, jak książki są kategoryzowane, opakowane i promowane ma znaczenie i mam nadzieję, że ta dojrzała powieść nie skończy jako źródło nudy dla nastolatków, nie znalazłszy drogi do starszych czytelników, którzy by ją pokochali, napisał Ron Charles w recenzji dla „The Washington Post”.
Bridge of Clay opowiada o losach pięciu braci, którzy zostawieni sami sobie, żyją według własnych zasad. Zmagają się z trudnościami codziennego życia, uczą się w twardy sposób dorosłej rzeczywistości. I w tym wszystkim odkrywają tajemnicę zniknięcia ich ojca. Pozostaje pytanie, czy przeszłość da się naprawić. Centralną postacią powieści jest Clay, jeden z braci, który chyba jako jedyny przejawia zainteresowanie zespoleniem na nowo rodziny, wybudowaniem mostu, który by ich wszystkich ponownie połączył.
O polskim wydaniu jak na razie nic nie wiadomo, choć można się spodziewać, że ktoś już po ten łakomy kąsek sięgnął. Czekamy więc z niecierpliwością na informacje, licząc, że Bridge of Clay zawędruje do nas jak najszybciej.
13