Twórczość Isaaca Asimova, w szczególności zaś właśnie cykl Fundacji, miała ogromny wpływ na wielu sławnych dziś ludzi. Paul Krugman, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, przyznał, że to właśnie ta seria skierowała jego uwagę w stronę tej nauki. Również Elon Musk często podkreślał, jakie znaczenie ma dla niego seria – dlatego też powieści Asimova dostąpiły zaszczytu bycia wysłanymi w kosmos przy okazji testowania rakiet Falcon Heavy. Być może gdyby nie Fundacja również nie powstałyby nigdy Gwiezdne Wojny, których ojciec, George Lucas, mocno inspirował się serią. Można się więc domyślać, jak wielki ciężar odpowiedzialności ciąży na każdym, kto w jakiś sposób chciałby serię zaadaptować na inne medium. Dotychczas nikt tego brzemienia nie udźwignął. Teraz z tym zadaniem zmierzy się Apple i Skydance Television.
W kwietniu informowaliśmy, że plany zekranizowania cyklu Fundacji przewijały się przez rynek filmowy od wielu lat. Z tematem mierzyli się już Fox, Warner Bros. czy Sony, ale za każdym razem produkcja nie wychodziła poza wstępną fazę. W ostatnim czasie prawa trafiły do studia Skydance Television (Altered Carbon, Dietland, Jack Ryan). Do zespołu dołączył się technologiczny gigant, firma Apple.
Można powiedzieć, że maszyna produkcyjna ruszyła. Apple zamówiło właśnie dziesięcioodcinkowy sezon. Teraz David S. Goyer (Mroczny rycerz, Batman: Początek) i Josh Friedman (Wojna światów, Terminator: Kroniki Sary Connor) będą mieli ręce pełne roboty. To właśnie ich zadaniem będzie przełożenie cyklu na język serialu, tak żeby nic nie stracił ze swojej treści. W produkcję zaangażowana jest również córka Isaaca Asimova, Robyn.
Czy tym razem uda się doprowadzić produkcję do końca? W przeciągu pewnie dwóch, trzech lat przekonamy się.
Przygotował Oskar Grzelak
źródło:Deadline