Fundacja Nagrody Bookera postanowiła w szczególny sposób świętować pięćdziesięciolecie działalności. W tym celu ustanowiony został Złoty Booker. Ten trafić miał do autora najlepszej książki ostatnich pięciu dekad. Jury i czytelnicy zdecydowali, że laur należy się Michaelowi Ondaatje za Angielskiego pacjenta.
W konkursie uwzględniono wszystkich pięćdziesięciu jeden dotychczasowych finalistów Nagrody Bookera, których książki nadal znajdują się w druku. Składająca się z pięciu osób kapituła podzieliła się dekadami – każdy z sędziów miał przeczytać wszystkie książki z dziesięciolecia, za które odpowiadał i wybrać jedną, jego zdaniem najlepszą – taką która wytrzymała próbę czasu i nadal pozostaje ważna dla czytelników. Do Złotej Piątki dostały się następujące tytuły: W wolnym kraju (V.S. Naipaul), Moon Tiger (Penelope Lively), Angielski pacjent (Michael Ondaatje), W komnatach Wolf Hall (Hilary Mantel) i Lincoln w Bardo (George Saunders).
Decyzję co do tego, komu należy się wyróżnienie pozostawiono czytelnikom. Chętni mogli głosować na swój typ do 25 czerwca. Wyniki podano do wiadomości 8 lipca. Złota Nagroda Bookera trafiła do Michaela Ondaatje za Angielskiego pacjenta.
Angielski pacjent jest tą rzadką powieścią, która wnika pod twoją skórę i zmusza cię, byś do niej wracał od czasu do czasu, za każdym razem zapewniając nową niespodziankę lub rozkosz. Porusza się płynnie między epickością a intymnością – w jednej chwili spoglądasz na rozległą pustynię, a w następnej widzisz, jak pielęgniarka umieszcza kawałek śliwki w ustach pacjenta. Ten ruch odbija się również na twoich myślach: podczas czytania, przemieszczają się od ważkich tematów – wojny, lojalności, miłości – do drobnych zmian w relacjach między postaciami, wyjaśniła Kamila Shamsie, która wybrała powieść Michaela Ondaatje najlepszą książką lat dziewięćdziesiątych.
Nawet przez sekundę nie wierzyłem, że jest to najlepsza książka na liście, zwłaszcza gdy została postawiona obok dzieła V.S. Naipaula, mistrza naszych czasów lub tak ważnej pracy, jak W komnatach Wolf Hall. Podejrzewam i wiem, bardziej niż ktokolwiek inny, że Angielski pacjent jest nieco mętny i zawiera błędy w tempie akcji, skomentował wybór Michael Ondaatje.
Angielski pacjent
Utkana z niedomówień i nastrojów poetycka opowieść, która zaczyna się pod koniec drugiej wojny światowej, w zrujnowanym pałacu na południu Włoch. Kanadyjska pielęgniarka, Hana, opiekuje się bezimiennym pacjentem, którego płonący samolot rozbił się na Saharze. Ciężko poparzonego uratowali Beduini i przetransportowali do szpitala. Hana otacza go troskliwą opieką, czyta mu książkę, która może być kluczem do poznania jego przeszłości. Pamięć niezwykłego pacjenta stopniowo powraca i odkrywa jego mroczną tajemnicę. Hana towarzyszy mu w ostatnich dniach próbując zapomnieć o swoich bolesnych przeżyciach. Angielski pacjent jest historią miłości uwikłanej w okrucieństwa wojny, uczucia niespełnionego, z góry skazanego na przegraną.
Przygotował Oskar Grzelak