Vladimir Nabokov napisał osiemnaście powieści, dwa dramaty i kilkadziesiąt opowiadań. Tworzył w języku rosyjskim, angielskim, zdarzało mu się pisywać po francusku. Uznawany jest za pisarza wybitnego, jego dzieła chętnie omawiane są przez literaturoznawców. Jednak szeroko znana jest właściwie jedna tylko jego powieść – wydana w 1955 roku Lolita. Nabokov często podkreślał, jak bardzo ważne jest dla niego rozróżnienie rzeczywistości fikcyjnej od życia toczącego się obok nas. Niemożliwa jednak jest całkowita ucieczka od inspiracji. Dlatego nadal badacze zastanawiają się, jaka była geneza jego najsłynniejszego dzieła i kto stanowi pierwowzór Lolity.
We wrześniu na rynku amerykańskim ukaże się książka dokumentalna The Real Lolita. Autorka – Sarah Weinman – skupiła się w niej na głośnej sprawie porwania jedenastoletniej Florence Sally Horner w 1948 roku. Wszystko zaczęło się, kiedy dziewczynka podjęła próbę bezprawnego przywłaszczenia sobie notatnika, na czym przyłapał ją pięćdziesięcioletni mechanik Frank La Salle. Mężczyzna podał się za agenta FBI, zagroził Sally, że trafi do miejsca dla dziewczynek takich jak ona, po czym wywiózł ją z Camden do Atlantic City. Był to zaledwie początek trwającego prawie dwa lata dramatu. La Salle przez 21 miesięcy podróżował z dziewczynką po różnych amerykańskich stanach, podając się za jej ojca. Dopiero po tym czasie udało jej się zbiec, a La Salle został osądzony i skazany na 35 lat więzienia. Biegli stwierdzili, że mężczyzna wielokrotnie dopuszczał się gwałtu na dziecku.
W 2005 roku krytyk Alexander Dolinin ukuł tezę, że Vladimir Nabokov pisząc Lolitę, inspirował się przypadkiem Sally Horner i Franka La Salle’a. Zresztą sam autor odwołał się w swojej powieści do sprawy, wkładając w usta Humberta następujące słowa:
Czy zrobiłem Lolicie to, co Frank Lasalle, pięćdziesięcioletni mechanik, zrobił jedenastoletniej Sally Horner w 1948 roku?
Warto przy tym wszystkim zwrócić uwagę, że pomysł na fabułę książki pojawił się na długo przed tym skandalem. Otóż o pedofilii wpisanej w podobny jak w Lolicie schemat fabularny Nabokov pisał również w Czarodzieju. I o ile utwór ukazał się drukiem dopiero w 1986 roku, to został napisany w 1939. Bohaterem książki jest mężczyzna, który żeni się z chorowitą kobietą, by zbliżyć się do jej córki. Kiedy kobieta umiera, mężczyzna zabiera dziewczynkę w podróż, podczas której dąży do gwałtu.
Tak więc wstępny pomysł Nabokov na Lolitę miał dużo wcześniej, natomiast niewykluczone, że wydarzenia z 1948 roku pchnęły go do spisania historii raz jeszcze. Świadczyć o tym może również zbieżność okresu, w którym powstawała Lolita z finałem sprawy Sally Horner.