George R. Martin jest w tym momencie jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy fantastycznych na świecie. Renomę zapewniła mu znakomita saga Pieśni lodu i ognia, której wzrost popularności zapewnił dodatkowo głośny serial telewizyjny produkcji HBO. Urósł więc Martin do roli celebryty. Biblioteka Publiczna w Nowym Jorku postanowiła wykorzystać pisarza jako influencera i zapytała o książki, które poleciłby fanom Gry o tron z nadzieją, że obok takiej rekomendacji nikt nie przejdzie obojętnie.
Jesteście ciekawi, jakie powieści kształtowały wyobraźnię George’a R. Martina? Dzięki którym tytułom możemy dziś z zapartym tchem śledzić losy Westeros? Oto pięć fantastycznych książek, które powinniście przeczytać, jeśli pokochaliście sagę Martina. O ile oczywiście jeszcze ich nie znacie.
Władca pierścieni, J.R.R. Tolkien
Władca Pierścieni to jedna z najbardziej niezwykłych książek w całej współczesnej literaturze. Ogromna, z epickim rozmachem napisana powieść wprowadza nas w wykreowany przez wyobraźnię autora świat – fantastyczny, lecz ukazany wszechstronnie i szczegółowo, równie pełny i bogaty jak świat realny.
W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Mroczny Władca, stworzył w tajemnicy Jedyny Pierścień, aby rządził pozostałymi. Ale Pierścień zniknął na wiele wieków w Śródziemiu, zanim trafił w ręce hobbita, którego przeznaczeniem stało się jego zniszczenie…
(źródło opisu: wydawca)
Wodnikowe wzgórze, Richard Adams
Nie jest łatwo opuścić swój dom. Stado kłapouchów pod wodzą dwóch niezłomnych braci – Piątka i Leszczynka – musi jednak wyruszyć w podróż w poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi. Tak rozpoczyna się królicza epopeja. Nie trzeba dodawać, że po drodze naszych bohaterów czeka mnóstwo przygód i jeszcze więcej niebezpieczeństw.
Wodnikowe Wzgórze to książka, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. Richard Adams stworzył dzieło uniwersalne, trafiające do serc wszystkich czytelników, bez względu na wiek. W świecie Adamsa króliki mają imiona, zorganizowaną społeczność, obyczaje, własną mitologię, język, a nawet poezję. Mają też coś absolutnie wyjątkowego – dar przewidywania przyszłości.
(źródło opisu: wydawca)
Był sobie raz na zawsze król, T.H. White
Był sobie raz na zawsze król to jedna z najpiękniejszych i najzabawniejszych baśni fantasy, jakie kiedykolwiek napisano. Klasyczna opowieść dla dzieci i dorosłych, a może raczej dla dziecka, które tkwi w każdym z nas. Całość składa się z 5 ksiąg.
Gramaria to kraina leżąca w średniowiecznej Anglii, gdzieś na skraju Puszczy Dzikiej, w której mieszkają jednorożce, gryfy i inne pradawne istoty, gdzie banitom przewodi Robin Wood, zwany czasem Hoodem. W zamku Sir Ectora żyją dwaj chłopcy, Kay i Art, zwany Wartem. Ich edukacją zajmuje się czarodziej Merlin, żyjący w odwrotną stronę czasu, a więc pamiętający czasy obecne i wciąż złorzeczący na brak elektryczności. Chłopcy jeszcze nie przewidują, że czeka ich niezwykła, pełna przygód przyszłość.
(źródło opisu: wydawca)
Pan Światła, Roger Zelazny
Wyznawcy nazywali go Mahasamatmanem i powtarzali, że jest bogiem. on sam wolał jednak pomijać maha- i ‑atman i nazywał siebie Samem. Nigdy nie twierdził, że jest bogiem. Nigdy też nie twierdził, że bogiem nie jest…
Wiele czasu minęło od porzucenia Ziemi. Grupa ludzi na skolonizowanej planecie opanowała środki techniczne. Dzięki nim uzyskali nieśmiertelność i boskie moce. Teraz władają światem jako bogowie z panteonu hindi. Kali – bogini Zniszczenia, Jama – Pan Śmierci, Kriszna – bóg Pożądania – im właśnie sprzeciwia się ten, który był Siddharthą, który jest teraz Mahasamatmanem, Poskromicielem Demonów, Panem Światła…
(źródło opisu: wydawca)
Czarnoksiężnik z Archipelagu, Ursula K. Le Guin
Ziemiomorze opisuje malowniczy świat pełen wysp, smoków i tajemnic, w którym najważniejsza jest równowaga między tworzącymi go siłami. Ged, którego Ziemiomorze na zawsze zapamięta jako Krogulca, zostaje wysłany na wyspę Roke, aby tam zgłębiać czarnoksięską sztukę. Jest obdarzony niezwykłymi magicznymi zdolnościami, więc po latach nauki zostaje Arcymagiem, który będzie musiał pomóc Najwyższej Kapłance Archipelagu – Tenar – uciec z labiryntu ciemności.
Niestety, wraz z upływem lat równowaga Ziemiomorza zacznie się chwiać coraz bardziej, a prawdziwa magia i pradawne zwyczaje coraz częściej wykorzystywane będą przez mroczne siły zła i śmierci…
(źródło opisu: wydawca)
Biblioteka poprosiła przy okazji, by George R. Martin podał również swoich pięć ulubionych książek, które niekoniecznie muszą należeć do gatunku fantastycznego. Na pierwszym miejscu nadal pozostają tolkienowskie opowieści ze Śródziemia. Co w dalszej kolejności wymieniał amerykański pisarz?
Wielki Gatsby, F. Scott Fitzgerald
Najsłynniejsza powieść F. Scotta Fitzgeralda w chwili ukazania się została uznana za najpełniejszy obraz „straconego pokolenia”, którego dojrzewanie do dorosłości przypadło na lata pierwszej wojny światowej.
Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dostępnym dla każdego to stereotypy, które przynoszą głównemu bohaterowi – Jayowi Gatsby’emu, parweniuszowi przedzierzgniętemu w bogacza – tragiczne rozczarowanie. Miłość zniszczył kult pieniądza, przyjaźń okazała się pustym słowem, a sukces finansowy nie wprowadził go tak naprawdę do „lepszej” sfery.
(źródło opisu: wydawca)
Paragraf 22, Joseph Heller
Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej. Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – przeżyć.
Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno Niemcy, jak i dowódcy jego jednostki, zmuszający go do udziału w coraz większej liczbie misji bojowych. Udaje wariata, by wykpić się od dalszych lotów. Tymczasem otaczają go sami wariaci.
(źródło opisu: wydawca)
Opowieść o dwóch miastach, Charles Dickens
„Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas zwątpienia, okres światła i okres mroków, wiosna pięknych nadziei i zima rozpaczy” – tak rozpoczyna swą niezwykłą Opowieść o dwóch miastach Charles Dickens.
Paryż i Londyn w przededniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W tym burzliwym okresie splatają się losy młodego francuskiego arystokraty, starego lekarza więzionego niesprawiedliwie przez osiemnaście lat w Bastylii, jego córki i angielskiego prawnika. Dramatyczna, przejmująca historia.
(źródło opisu: wydawca)
Książę przypływów, Pat Conroy
Mroczna, nasycona brutalnością kronika rodziny Wingo. Dziedzictwem wszystkich Wingo jest połów krewetek, bieda i dramatyczne wspomnienie pewnego wydarzenia, które jest powodem wewnętrznych problemów Toma Wingo oraz samobójczych prób jego siostry Savannach. Aby ją ratować, Tom decyduje się zmierzyć z przeszłością, w czym pomaga mu nowojorska lekarka Susan Lowenstein. W trakcie tego, jak Tom i Susan odsłaniają pełną goryczy historię dzieciństwa, otwiera się przed nami świat zaludniony przez barwne i niezapomniane postacie.
(źródło opisu: wydawca)
Przygotował Oskar Grzelak
Zdjęcie główne Henry Söderlund Wikipedia CC BY 4.0