Dzisiaj, 12 lipca, obchodzimy urodziny Sylwii Chutnik, znanej i charyzmatycznej polskiej pisarki, feministki, kulturoznawczyni, działaczki społecznej i laureatki Paszportu „Polityki”, która oprócz pisania oraz społecznego i kulturowego zaangażowania spełnia się także w roli basistki, twórczyni kolaży i matki. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy kilka ciekawostek na temat tej niebanalnej postaci polskiej literatury, którą zdecydowanie warto lepiej poznać.
Niebanalny debiut
Sylwia Chutnik zadebiutowała w 2008 roku wyjątkową książką „Kieszonkowy atlas kobiet”, za którą rok później otrzymała Paszport „Polityki”. W książce została przedstawiona swoista typologia kobiet – w jej ramach pojawiają się na przykład Królowe, Bazarówy, Kury, Polskie Matki, Gospodynie Domowe i Matki Gastronomiczne. „Kieszonkowy atlas kobiet” porusza bardzo ważne kwestie: kobiecości, tożsamości i roli w społeczeństwie. Jak większość dzieł autorki książka jest zakorzeniona w teoriach feministycznych i rozważaniach na temat płci kulturowej.
Barłóg Literacki
Sylwia Chutnik jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, posiada facebookowy funpage, na którym regularnie komentuje bieżące sprawy społeczne i kulturalne. Wszystkim, którzy szukają inspiracji na to, co czytać/słuchać, przychodzi z pomocą, proponując najciekawsze tytuły, a nawet udostępniając swoje playlisty na Spotify.
Pisarka prowadzi również wraz z Mateuszem Kubikiem i Karoliną Sulej świetny kanał na YouTubie – „Barłóg Literacki”. Panie przez jakiś czas dyskutowały o książkach na łamach „Wysokich Obcasów”, jednak po (jak same określają) „brutalnym rozdzieleniu” przeniosły się na YouTube i zaczęły na nowo rozmawiać o książkach – w łóżku, na luzie i z dystansem. Jako bardzo interesujący i warty uwagi blog w kreatywny sposób promujący czytelnictwo w Polsce “Barłóg Literacki” został wybrany w czerwcu 2017 roku Blogiem Miesiąca przej redakcję Czytaj PL.
PMS
PMS to zespół, ale nie taki, który jako pierwszy przychodzi wam na myśl, a zespół muzyczny złożony z samych kobiet. PMS jest krakowską inicjatywą powstałą przed trzema laty. Projekt nazywał się „Pograjmy Może Sobie”, a teraz to „Projekt Muzyczno-Słowny”. Dziewczyny z zespołu mają mocne rockowo-punkowe brzmienie. Podobno kiedy któraś z nich nie może dotrzeć na koncert, wycinają jej kartonowy odpowiednik i grają koncert w pełnym składzie. Do zespołu należą Sylwia Chuntik, Awa Drozd, Zaofka, Anna Żukowska i Mirka.
Kobieta orkiestra
Sylwia Chutnik jest nie tylko pisarką i szeroko pojętą działaczką społeczną czy feministką. Pisarka działa na wielu różnych płaszczyznach oraz sprawdza się w często skrajnie różnych rolach. Pracuje na uczelni, jest przewodniczącą klubu książki, tworzy kolaże, wykleja laurki, gra w zespole, wychowuje dziecko, jest członkinią Związku Literatów Polskich, prowadzi wspomniany już wcześniej „Barłóg Literacki”, zajmuje się publicystyką, prowadzi spotkania z pisarzami i pisarkami, bierze czynny udział w dyskusjach tematycznych, ma wiele spotkań autorskich, jako przewodniczka oprowadza po Warszawie swoimi autorskimi trasami śladami ważnych kobiet i wiele więcej. Ponadto jest na bieżąco z nowinkami ze świata teatru, kina, muzyki i literatury, a przy tym wszystkim ma jeszcze czas na życie prywatne.
Fundacja MaMa
Wkład Sylwii Chutnik w prawa kobiet to nie tylko słowa, ale także idące za nimi decyzje i czyny. W czerwcu 2006 roku w Warszawie Chutnik (wraz z Julią Kubisą i Anną Pietruszką-Dróżdż) założyła Fundację MaMa, która jest feministyczną organizacją pozarządową skupioną na działaniach w sprawie praw matek w Polsce. Organizacja ma na celu walkę z dyskryminacją matek zarówno na rynku pracy, jak i w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym. W 2009 roku fundacja osiągnęła status organizacji pożytku publicznego.
Nagrody i nominacje
Sylwia Chutnik jest między innymi laureatką Paszportu „Polityki” (oczywiście w kategorii Literatura), a także była trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike – po raz pierwszy w 2009 roku za „Kieszonkowy atlas kobiet”, drugi w 2013 roku za „Cwaniary” i trzeci za „W krainie czarów” w 2015 roku. Chutnik jest także laureatką konkursu „Dama Warszawy”, stypendystką Homines Urbani oraz Społecznego Nobla Ashoki.
Młoda gniewna
W młodości Chutnik była zbuntowaną dziewczyną zafascynowaną punk rockiem. Już jako nastolatka działała w ruchach feministycznych i anarchofeministycznych, brała udział w organizowaniu manifestacji i uczestniczyła w happeningach.
Kobiece inspiracje
Młodą Sylwię Chutnik inspirowało wiele bardzo różnych kobiet. Jej idolkami były ostre dziewczyny z kapel rockowych, a książkowymi bohaterkami do dzisiaj pozostały Mała Mi i Pippi Langstrumpf. Wśród tego grona znalazła się także między innymi Madonna ze swoją piosenką „Express yourself”. Obecnie docenia odważne kobiety, które potrafią się kreować, jak Dita von Teese, gwiazda burleski.
Chutnik Na F/Aktach
W znacznej części swojej prozy Sylwia Chutnik skupia się na aktualnych problemach społecznych, kobiecości i jej roli czy tożsamości płciowej (warto tu zaznaczyć, że w żaden sposób nie ujmuje to literackości jej książek). Jako że pisarka nie boi się wyzwań, podjęła się napisania książki w serii Na F/Aktach. „Smutek cinkciarza” to opowieść o sprawie morderstwa sopockiego cinkciarza, w której głównym podejrzanym był syn zamordowanego. Chutnik przeniosła akcję do Warszawy i (tradycyjnie dla całej serii) przedstawiła własną wizję zdarzeń. „Smutek cinkciarza” pokazuje literacki kunszt autorki oraz jej literacką wszechstronność.
Boks
Dyscypliną spotu, w jakiej odnajduje się Sylwia Chutnik, która mówi o sobie, że nie jest typem sportowca, jest boks. Wybór pozornie nieoczywisty, ale jak w jednym z wywiadów mówiła sama autorka, boks i inne sporty walki są dla kobiet przestrzenią, w której mogą być sobą – mogą się pocić, bić, kopać, wyżyć się, krzyczeć i za nic nie przepraszać.
Sylwia Chutnik na tegorocznym Festiwalu Conrada
Na tegorocznej edycji Festiwalu Conrada w dniu 23 października Sylwia Chutnik będzie rozmawiała o buncie, jego znaczeniu oraz przyczynach z autorem powieści „Beatles” Larsem Saabye Christensenem. Książka jest historią czwórki chłopaków z Oslo, którzy naśladują legendarną grupę.
Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas ciekawostki przybliżyły wam postać tej niesamowitej kobiety. Wszystkich, którzy nie mieli wcześniej okazji przeczytać książek Chutnik, zachęcamy do lektury, a solenizantce życzymy wszystkiego najlepszego oraz wielu literackich sukcesów.
CzytajPL