Zauważyliście, że ludzie sukcesu, te tęgie głowy, które zaskakują ludzkość coraz to nowymi ideami i wynalazkami, również sporo czytają? Bill Gates, Neil deGrasse Tyson, Elon Musk i wielu, wielu innych – wszyscy oni, mimo że raczej na nadmiar wolnego czasu nie mogą narzekać, to znajdują chwilę albo dwie by dać się pochłonąć lekturze. Dyrektor generalny SpaceX często podkreśla, że nie osiągnąłby sukcesu, gdyby nie książki. I wcale nie chodzi mu tylko o naukowe publikacje. Wśród tytułów, które rekomendowałby do przeczytania każdemu jest, np. Władca pierścieni. Zobaczcie, jakie książki według Elona Muska należy przeczytać.
Władca pierścieni, J.R.R. Tolkien
Kiedy młody Elon dorastał w Południowej Afryce, dzieciaki przezywały go piżmakiem. Był raczej samotnikiem, a tę samotność wynagradzały mu książki z gatunków fantasy i science fiction. Jedną z tych towarzyszek w trudnym okresie życia była trylogia J.R.R. Tolkiena.
Bohaterowie tych książek, które czytałem zawsze czuli obowiązek ratowania świata, powiedział w wywiadzie „The New Yorkerowi” w 2009 roku.
Można więc założyć, że gdyby nie stary dobry profesor i jego drużyna pierścienia, Elon Musk mógłby nie poczuć powołania do czynienia zastanej rzeczywistości lepszą.
Autostopem przez galaktykę, Douglas Adams
Kolejną książką z lat młodości Elona Muska jest Autostopem przez galaktykę. Wpłynęła w znaczącym stopniu na jego sposób myślenia. Hołd prozie Douglasa złożył Elon Musk przy okazji wystrzelenia w kosmos Teslę Roadstera w lutym. Na desce rozdzielczej samochodu na wyświetlaczu znajduje się napis „Don’t Panic!”, nawiązujący do okładek wczesnych wydań Autostopem przez galaktykę.
Jeśli jeszcze nie zabraliście się w podróż przez galaktykę, to czas najwyższy to nadrobić. Zwłaszcza, że zaraz powstanie hiperprzestrzenna obwodnica biegnąca dokładnie w miejscu, w którym znajduje się aktualnie Ziemia. Wiecie, jaki to rodzi problem… A i pamiętajcie, że cały sens życia zamyka się w liczbie 42.
Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia, Nick Bostrom
Elon Musk jest znany z nieufności wobec sztucznej inteligencji. Wielokrotnie przy różnych okazjach podkreślał, jakie niebezpieczeństwa na nas czyhają, kiedy ludzkość bawi się coraz to bardziej zaawansowanymi robotami.
Musimy być super ostrożni jeśli chodzi o SI. Jest potencjalnie bardziej niebezpieczna niż bomby atomowe, pisał na Twitterze.
W temacie sztucznej inteligencji i niebezpieczeństw związanych z jej rozwojem Musk zaleca lekturę książki Nicka Bostroma, zatytułowanej Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia. Autor, wybitny badacz sztucznej inteligencji i transhumanizmu, stara się jasno i klarownie przedstawić przyszłe konsekwencje coraz większego udziału maszyn w naszym życiu, opisuje możliwe komplikacje i strategie rozwiązania ewentualnych problemów. Lektura obowiązkowa!
Fundacja, Isaac Asimov
Elon Musk z wypiekami na twarzy zaczytywał się również w dziełach Isaaca Asimova, z których najbardziej upodobał sobie trylogię Fundacji. W 2013 roku w wywiadzie dla „The Guardian” powiedział:
Lekcje historii sugerują, że cywilizacje żyją w cyklach. Można to prześledzić od bardzo dawanych czasów: Babilończycy, Sumerowie, Egipcjanie, Rzymianie, Chińczycy. Najwyraźniej my znajdujemy się teraz na szczycie cyklu i możemy mieć nadzieję, że tak pozostanie. Ale może również stać się inaczej. Może pojawić się seria wydarzeń, które spowodują spadek poziomu technologicznego.
Upadek Imperium Galaktycznego odmalowany w książkach Asimova zwrócił uwagę Elona Muska na problem przemijania cywilizacji i w ogóle zapoczątkował w nim zainteresowanie fantastyka naukową.
Luna to surowa pani, Robert A. Heinlein
Wydana w 1966 roku powieść Heinleina opowiada o kolonii karnej na Księżycu zarządzanej przez superkomputer. Zdążyło się tam do roku 2075 ukształtować społeczeństwo działające podług zasad libertarianizmu, które dąży do wzniecenia rewolucji przeciwko ziemskiemu uciskowi.
Według Elona Muska to najlepsza książka Roberta A. Heinleina. Luna to surowa pani zyskała nagrodę Hugo, była również nominowana do Nebuli.
Przedstawione wyżej książki to oczywiście zaledwie część tytułów, które mogą pochwalić się „znaczkiem jakości Eloona Muska”. Skupiliśmy się tu na tych wydanych w Polsce. Jeśli nie przeszkadza Wam czytanie po angielsku, to tu znajdziecie listę z dodatkowymi sześcioma książkami znajdziecie TUTAJ.
Przygotował Oskar Grzelak
zdjęcie główne us air force domena publiczna wikipedia