Ponad siedemdziesiąt milionów sprzedanych książek na całym świecie, przetłumaczonych na czterdzieści trzy języki. Nieprzemijający numer jeden światowych list bestsellerów, w tym utrzymujący się od lat na pierwszej pozycji na liście New York Timesa. Zdobywca wielu prestiżowych nagród gatunkowych, w tym tzw. kryminalnej trójcy – Nagrody im. Edgara Allana Poe, Nagrody Anthony oraz Nagrody Shamus. Nie przez przypadek uznawany za mistrza współczesnych kryminałów i thrillerów. Powtarza, że w pracy pisarza motywuje go jedno – aby każda kolejna książka była lepsza od poprzednich. Autor trzydziestu powieści, licznych scenariuszy filmowych i serialowych – Harlan Coben.
Pisarskie początki
W odróżnieniu od wielu popularnych pisarzy, którzy o pisaniu marzą od najmłodszych lat i nie rozstają się z piórem, Harlan Coben poczuł pisarski zew dopiero na ostatnim roku studiów. Być może miało to coś wspólnego z jego znajomym z bractwa Psi Upsilon… Danem Brownem? Jedno jest pewne – zanim o talencie kryminalnym Cobena przekonał się cały świat, to ten pracował jako pilot wycieczek w agencji podróżniczej swojego dziadka. Co więcej, jego pierwszą napisaną książką była, jak sam powiedział w jednym z wywiadów: typowa pretensjonalna, zaabsorbowana, pompatyczna pierwsza powieść: naprawdę fajny, cudowny, inteligentny, dowcipny przewodnik i jego staroświeccy klienci. Powieść nigdy nie została opublikowana.
Harlan Coben zadebiutował natomiast „Mistyfikacją” (ang. „Play Dead”) w 1990 roku, która z miejsca podbiła serca czytelników, by całkowicie przekonać ich do siebie w 1995 roku pierwszym tomem serii o jednym z najbardziej uwielbianych bohaterach wszech czasów, wizualnym alter ego samego pisarza – Myronie Bolitarze.
Metoda pisarska
Harlan Coben sam nałożył sobie swoisty reżim pisarski. Każdą kolejną książkę zaczyna pisać wraz z nastaniem nowego roku kalendarzowego – w styczniu, najpóźniej w lutym, by prace ukończyć w październiku lub listopadzie. Każdą kolejną fabułę zaczyna znając już zakończenie, porównując swoje działania do tego, jak opisał proces pisarski E.L. Doctorow, tzn. do jazdy po ciemku, we mgle, widząc jedynie malutki odcinek przed sobą. Coben zna jedynie cel tej podróży, a to co w trakcie wyłania się już z czasem.
Co ciekawe, ze względu na liczną rodzinę i różnorodne domowe rozkojarzenia, sporadycznie pisze w domu, wybierając raczej miejscowe kawiarnie rozsiane po całym New Jersey. Obecnie stara się unikać social mediów, kierując się zasadami swojej przyjaciółki i autorki bestsellerowej „Zaginionej Dziewczyny”, czyli Gillian Flynn, która Twittera unika jak ognia.
I jak sam powtarza – ma najlepszą robotę pod słońcem.
Od czego zacząć?
Do wyboru, do koloru. Powieści Harlana Cobena to brutalne thrillery, przejmujące kryminały, które często powracają do zbrodni przeszłości. Część z nich stanowi samodzielną, integralną całość, którą można poznawać niechronologicznie, od końca, od środka, od początku, czyli jak się komu żywnie podoba. Natomiast druga część to powieści należące do cyklu z Myronem Bolitarem. Jeśli jednak szukacie inspiracji, pomysłów, czy podpowiedzi, to przygodę z tym bestsellerowym autorem można rozpocząć od:
„Mistyfikacja” – debiut pisarki Harlana Cobena, którym można rozpocząć chronologiczną lekturę jego książek.
„Bez skrupułów” – pierwszy tom serii o Myronie Bolitarze, kontynuowany przez „Krótką piłkę”.
„Nie mów nikomu” – okrutna zbrodnia z przeszłości, żałoba, tęsknota i wreszcie nadzieja, gdy po ośmiu latach być może żyje ktoś, kto żyć już nie powinien.
„W głębi lasu” – letni obóz w sercu lasu, dwoje nastolatków brutalnie zamordowanych i dwoje, których zniknęło bez śladu. Powracają tajemnice z przeszłości, martwi wstają z grobu…
„Nieznajomy” – jeden z najnowszych tytułów pisarza; przejmujący thriller o małżeńskim sekrecie z przeszłości, o pozorności wirtualnego świata i o rozpadzie rodziny.
________________________
Wszystkie powyższe powieści i wiele innych znajdziecie w nowej kolekcji dwudziestu ośmiu książek Harlana Cobena zatytułowanej W LABIRYNCIE KŁAMSTW (o samej serii znajdziecie informacje TUTAJ), która daje możliwość skompletowania wszystkich wydanych w Polsce do końca 2017 roku powieści w wyjątkowej, ujednoliconej szacie graficznej, stworzonej specjalnie na potrzeby serii.
Olga Kowalska – twórczyni i operatorka bloga oraz vloga literackiego Wielki Buk utworzonego w 2012 roku. Z wykształcenia filolog i specjalistka od literatury francuskiej XVIII wieku. Pożeracz książek, filmów, gier i kultury w każdej postaci. Koneserka horroru, grozy i science fiction wiecznie na tropie idealnej opowieści.