„Nieznane więzi natury” to trzecia z kolei książka, która wyszła spod pióra Petera Wohllebena, autora bestsellerowych i niezwykle ważnych pozycji takich jak „Sekretne życie drzew” i „Duchowe życie zwierząt”. Książki ukazały się na polskim rynku nakładem Wydawnictwa Otwartego. W kolejnej odsłonie przyrodniczego cyklu autor chce pokazać i uświadomić zwykłym ludziom, jakie relacje zachodzą każdego dnia w zadziwiającym świecie flory i fauny.
W XXI wieku temat ochrony środowiska i wpływu człowieka na zatrważające zmiany zachodzące na Ziemi jest coraz częściej omawiany. W celu uświadomienia ludziom stanu środowiska i destrukcyjnego wpływu człowieka na nie powstają przeróżne kampanie społeczne, filmy czy książki. Stopniowo zmienia się świadomość przeciętnego człowieka, czego przykładem może być fakt, że obecnie weganie i wegetarianie stanowią coraz większą część społeczeństwa na całym świecie. Ludzie coraz częściej podejmują świadome wybory z uwzględnieniem dobra otaczającej ich przyrody. Swój wkład w propagowanie innego, bardziej otwartego i empatycznego postrzegania świata roślin i zwierząt ma również Peter Wohlleben. Jego baczne obserwacje leśnego ekosystemu połączone z pasją przyrodnika uświadamiają milionom czytelników wagę świadomej więzi z naturą i jej pielęgnacji.
Autor „Nieznanych więzi natury” jest niemieckim leśnikiem (najprawdopodobniej jednym z najsławniejszych na świecie), który po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako leśny strażnik. Im dłużej pracował w lesie i poszerzał swoją wiedzę o nim, tym bardziej był rozczarowany wieloma nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w leśnictwie. Powodem odczuwanego przez niego zawodu były szkody wyrządzane w lesie przez stosowane w nim technologie. Dlatego zachęcony pochlebnymi komentarzami ze strony rodziny i przyjaciół rozpoczął swoją przygodę z budowaniem ludzkiej świadomości na temat zwierząt i roślin poprzez pisanie książek. W pierwszej z nich („Sekretne życie drzew”) pokazuje, jak zdumiewające i zachwycające rzeczy dzieją się lesie. Przybliża wiedzę o drzewach, sposobach ich porozumiewania się ze sobą i trosce o potomstwo. Druga z książek („Duchowe życie zwierząt”) dotyczy tematu zwierząt i ich uczuć, emocji, zachowań – tak bardzo podobnych do tych znanych nam z ludzkiej rzeczywistości. Z jakimi mitami na temat zwierząt i roślin rozprawia się autor w trzeciej części swojej poświęconej przyrodzie trylogii?
„Wilki to tylko i wyłącznie groźne dla ludzi i zwierząt hodowlanych drapieżniki, a korniki to niszczące lasy szkodniki”. Jeśli ktokolwiek z was tak uważa, to powinien szybko zweryfikować swoją wiedzę dotyczącą otaczającego go świata, najlepiej przy pomocy leśnika Petera Wohllebena.
„Nieznane więzi natury” dają wszystkim niepowtarzalną szansę na zapoznanie się z całą masą niezwykłych faktów i zadziwiających ciekawostek dotyczących więzi ustanowionych w przyrodzie. Wszystkie gatunki, zaczynając od malutkich bakterii i mikrobów niewidocznych gołym okiem, przez wilki czy niedźwiedzie, na prastarych drzewach kończąc tworzą złożony i fascynujący ekosystem. Każde jego ogniwo jest dla danego ekosystemu niezwykle ważne i warunkuje bezpośrednio jego działanie. Nawet najbardziej niepozorna jego część odgrywa tam ważną rolę. Dla laika, obserwatora z zewnątrz więzi natury są niewidoczne, ale dzięki Peterowi Wohllebenowi każdy z nas będzie już świadomy procesów zachodzących na przykład w lasach. Tak jak i w poprzednich częściach autor przybliża trudną wiedzę w lekki, przyjemny i bardzo ciekawy sposób. Świeżo zdobyte wiadomości same wchodzą do głowy, a dzięki towarzyszącym im anegdotom pozostają w niej na długo.
Najciekawszym i najbardziej dla mnie zaskakującym przykładem niezwykłej więzi występującej w przyrodzie była przyjazna komitywa zawiązana między krukami i wilkami. Więź ta jest tak silna, że małe wilczki wesoło bawią się z ptasimi przyjaciółmi, by pozytywne relacje kształtować już od maleńkości. O co dokładnie chodzi w wilczo-kruczej przyjaźni wam nie zdradzę, gdyż nie chce psuć radości z samodzielnego poznawania niesamowitego świata przyrody.
Autor pisze prosto – przekazywane przez niego trudne, fachowe informacje są zrozumiałe i klarowne, a jednocześnie interesujące. Wart podkreślenia jest również fakt, że cała trylogia przybliża czytelnikom przede wszystkim doskonale nam znane środkowoeuropejskie lasy. Po lekturze każdego kolejnego tomu autorstwa Wohllebena poznajemy otaczający nas świat coraz lepiej. Nikt, kto przeczytał którąś z jego książek (a zwłaszcza wszystkie), nie spojrzy już tak samo na mieszkańców lasu. Uczłowieczenie drzew i zwierząt pozwoli nawet obojętnym dotychczas osobom nabrać empatii i troski o nie.
Dzięki „Nieznanym więziom natury” mamy możliwość zagłębienia się w królestwie natury wszystkimi zmysłami. Odkrywanie kolejnych tajemnic buków, wilków czy saren będzie sprawiać nam nieopisaną radość, a różnorodna sieć powiązań natury pozwoli patrzeć na las podczas niedzielnych spacerów w zupełnie inny sposób. Pod tym względem najnowsza książka leśnika jest absolutnie fantastyczna.
Petera Wohllebena doceniam zwłaszcza za świetny styl snucia przez niego opowieści nasuwający na myśl gawędziarskie historie opowiadane wieczorną porą przy ognisku. Z każdym słowem wiadomo, że to człowiek kochający i szanujący przyrodę oraz pragnący ją chronić.
Jestem pod ogromnym wrażeniem wkładu, jaki wnosi w ochronę przyrody i poważne jej traktowanie. Całe szczęście jest coraz więcej ludzi pokroju tego fantastycznego leśnika tłumaczącego zawiłe relacje sprawiające, że cały las może żyć w spokoju i równowadze. Wtedy my możemy cieszyć się jego pięknem i obecnością na wyciągnięcie ręki. Jednak w tym miejscy należy podkreślić, że przyszłość wszystkich tych pięknych i złożonych ekosystemów zależy w dużej mierze od nas.
„Nieznane więzi natury”, podobnie jak poprzednie książki autora, przeczytał dla słuchaczy Stanisław Biczysko, którego fenomenalny, głęboki, hipnotyzujący głos pozwala jeszcze głębiej zanurzyć się w niesamowite tajemnice świata przyrody. Lektor czyta mocnym, pełnym emocji i ciepła głosem. Słychać w nim powagę i szacunek wobec ważnego tematu, jaki podejmują książki, przy jednoczesnym zachowaniu humorystycznych akcentów anegdot i opowiastek. Dla przyjemności płynącej ze słuchania tak rewelacyjnego głosu warto przedłożyć audiobooka nad wersję papierową (przynajmniej w tym wypadku). Mało tego, lektor sprawdza się tak dobrze, że nie wyobrażam sobie by Peter Wohlleben w swoich książkach mówił innym głosem niż Stanisława Biczyska.
„Nieznane więzi natury” w wersji audiobookowej sprawdzają się wprost doskonale z jeszcze jednego względu. Mianowicie słuchacz ma możliwość jednoczesnego słuchania książki i spacerowania po lasach i polanach, by od razu przyswajać i weryfikować nowo zdobytą wiedzę. Można na żywo tworzyć własne ilustracje obrazujące to, co dzieje się na kartach powieści, czy są to mrówcze kopce w lesie, młodziutkie buki czy wilcze tropy.
„Nieznane więzi natury” to kolejna pozycja obowiązkowa dla tych, którzy troszczą się o otaczający nas świat, a także dla wszystkich, którzy chcieliby dopiero rozpocząć magiczną podróż po królestwie roślin i zwierząt.
Martyna Gancarczyk
CzytajPL