Jest piękna bezchmurna noc. Ciemne niebo upstrzone jest jasnymi gwiazdami. Te układają się w konstelacje. Oczami wyobraźni możemy łączyć świetliste punkty, wyrysowując kontury znaków zodiaku czy postaci pochodzących ze starożytnych mitologii. Coraz rzadziej spoglądamy jednak w nocne niebo w poszukiwaniu tych kształtów. Dzieci praktycznie w ogóle tego nie robią. Bo po co? Dlaczego miałyby szukać śladów choćby Cefeusza i Kasjopei – mitycznej pary królewskiej Etiopii. Dlatego właśnie z inicjatywy The Big Bang Fair ustanowione zostały nowe konstelacje, a wśród nich na przykład okulary Harry’ego Pottera.
Na zlecenie The Bing Bang Fair, jednych z najważniejszych i największych targów naukowych dla młodzieży w Wielkiej Brytanii, przeprowadzono badanie, z którego wynika, że 72% dzieci w wieku od 7 do 19 lat nigdy nie szukało żadnej konstelacji na nocnym niebie. Co więcej 29% ankietowanych przyznało, że nie byłoby w stanie nazwać wskazanego gwiazdozbioru. Badaczom nasunął się wniosek, że być może ustanowione przed laty konstelacje oparte na znakach zodiaku i mitologii nie są dla młodzieży czymś na tyle atrakcyjnym, żeby miało je to interesować.
Z inicjatywy targów we współpracy z astronomami z University of Birmingham powołano projekt Look Up To The Stars, w ramach którego ustanowiono osiem nowych konstelacji reprezentujących ikony współczesnego świata sportu, rozrywki i nauki. Projekt z założenia ma zachęcić dzieci do spoglądania w nocy na niebo i szukania układów, które będą kojarzyć im się z czymś bliskim, bardziej namacalnym, bardziej z nimi związanym. A wiadomo przecież, że od patrzenia w gwiazdy zaczyna się zainteresowanie wszechświatem.
Swoje konstelacje dostali J.K. Rowling w postaci okularów Harry’ego Pottera oraz sir Michael Bond w postaci pary kaloszy Misia Paddingtona. Poza nimi do patrzenia w kosmos inspirować mają Usain Bolt, Malala Yousafza, sir David Attenborough, Tim Peake, sir Mo Farah i Serena Williams.
To był zaszczyt pracować ramię w ramię z The Bing Bang Fair przy ustanawianiu nowego zestawu konstelacji pasujących do współczesnych czasów w celu zachęcenia dzieci do patrzenia w gwiazdy. Naprawdę mamy nadzieję, że nowe gwiazdozbiory skłonią ludzi w każdym wieku do rozwijania zainteresowań kosmosem i astronomią, zainspirują nowe pokolenie astronomów do dalszych badań na tym polu, powiedziała Emma Willett, szefowa projektu z ramienia uniwersytetu w Birmingham.
Autor Oskar Grzelak