Nas – niestatystycznych Polaków – nikt do czytania nie musi przekonywać, sami przecież chętnie sięgamy po książki. Jednocześnie wiadomo, że sytuacja w kraju jest opłakana i statystycznie lekturze w Polsce czasu się nie poświęca. Dlatego tak ważne są wszelkiego rodzaju akcje, które problem nagłaśniają, a jeszcze ważniejsze są te, które starają się zapobiegać pogarszaniu się stanu rzeczy. W grudniu startuje inicjatywa Instytutu Książki Mała książka – wielki człowiek, która z założenia ma nakłonić rodziców do czytania pociechom… już od kołyski.
Pomysłodawcy akcji wskazują na pozytywne skutki czytania dzieciom, przy czym zwracają uwagę, że proces powinien rozpocząć się już w okresie niemowlęcym. Ważny jest tu oczywiście odpowiedni dobór książek, ale czytanie niemowlakom z korzyścią wpływa na ich rozwój umysłowy i emocjonalny. W ten sposób dzieci również szybciej uczą się języka. Poza tym wspólne spędzanie czasu z książką to świetna okazja do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.
Instytut Książki wraz z partnerami akcji przygotował broszurę zatytułowaną Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka. Ta w jasny sposób wyjaśnia, po co czytać dzieciom, jak to robić i jak dobierać teksty.
Jeśli dziecko będzie obcowało z pięknymi książkami, takimi, które porywają i zachwycają, które kuszą oryginalnością szaty graficznej, z książkami kunsztownie wydanymi i skłaniającymi do refleksji, wówczas będzie wzrastało w żywiole prawdy, piękna i dobra, bogate wewnętrznie, otwarte, szczęśliwe, zdolne do rozumienia siebie i innych, do wzięcia odpowiedzialności za własne życie i pokierowania nim na miarę rozbudzonych marzeń, pragnień, tęsknot i nadziei, pisze profesor Grzegorz Leszczyński.
Autorzy na każdym kroku podkreślają, jak istotny jest wybór odpowiednich książek. Dziecko w zależności od wieku potrzebuje czegoś innego, jest wrażliwsze na inne bodźce. W broszurze znalazło się miejsce na mini poradnik wyszukiwania odpowiednich tytułów. Autorzy podjęli się również zarekomendowania dwudziestu czterech książek dla najmłodszych. Broszura jest dostępna w wersji elektronicznej tutaj.
Doktor Małgorzata Cackowska z Uniwersytetu Gdańskiego przede wszystkim poleca dzieciom lekturę wierszy, oczywiście polskich poetów, bo czemu przy okazji nie wesprzeć naszego dorobku kulturalnego.
Naszym zaproszeniem w świat literacki jest wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka(…) Wiersze najlepszych polskich poetek i poetów w mistrzowskiej interpretacji małżeństwa artystów. Ofiarowane i czytane nowo narodzonemu dziecku, staną się budulcem jego wyobraźni, otworzą mu bramę do bogatego świata słów i obrazów, pozwolą dostrzegać piękno i wartość życia.
Zapraszamy na stronę akcji: http://wielki-czlowiek.pl/