Zapowiedzi

Mark Twain po 107 latach wraca z nową książką

W styczniu wydawnictwo Random House Children's Books ogłosiło, że odnalazły się zapiski Marka Twaina opowiadające niesamowitą historię dla dzieci. Philip i Erin Steadowie, autorzy uznanej książki A Sick Day for Amos McGee wzięli na warsztat notatki Twaina, uzupełnili oryginalną opowieść i stworzyli The Purloining of Prince Oleomargarine. 26 września dzieło niezwykłej kooperacji ujrzało światło dzienne.

Dwa lata temu powiedziano nam o zaginionej bajce, której Mark Twain nigdy nie ukończył. Zostałem poproszony o napisanie jej do końca. Pojawiło się pytanie: jak można współpracować z kimś, kogo nie ma wśród nas od ponad stu lat, wspominał Philip Stead.

Myślę, że pozwoliliśmy sobie na panikę przez jakieś trzydzieści sekund i wtedy zaczęliśmy po prostu tworzyć, dodała jego małżonka, Erin Stead.

Książka opowiada historię Johnny’ego, małego chłopca mającego za przyjaciela jedynie kurczaka. Dziecko podejmuje się zadania odnalezienia zaginionego księcia Oleomargarine. Pomóc mają mu magiczne nasiona ofiarowane przez starą kobietę. Za ich sprawą Johnny zyskuje umiejętność rozmawiania ze zwierzętami.

Historia powstała w 1879 roku w jednym z paryskich hoteli. Tam córeczka Twaina miała go ubłagać o bajkę. Pisarz zainspirowany zdjęciem w magazynie opowiedział o Johnnym, jego niezwykłym talencie i pełnej przygód podróży. Później stworzył szereg notatek. Z szesnastu stron zapisków Marka Twaina Philip i Erin stworzyli przepięknie ilustrowaną książkę! Dzieło jest wspaniałym hołdem dla Twaina. Philip i Erin udanie naśladują styl, humor i satyryczną swawolę pisarza. Stworzyli historię, która znakomicie wpasowuje się w klasykę gatunku.

Ta bajka mówi o tym, co to znaczy być człowiekiem. Podczas swej podróży Johnny poznaje wartość bycia częścią wspólnoty, uczy się, czym jest życzliwość i jak należy żyć współczując. Nie urodziliśmy się doskonali, ale dążymy do tego by być bardziej doskonałymi. I Mark Twain jest tego dobrym przykładem, a my chcieliśmy, żeby właśnie ten duch zamieszkał w The Purloining of Prince Oleomargarine, powiedział Philip Stead.

Autor: Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy