Ciekawostki

Korespondencja Agathy Christie ujawnia prawdziwy temperament królowej kryminału

Agatha Christie to bodaj najbardziej znana autorka kryminałów. Tabloidy pisały o niej jako najbogatszej pisarce świata. Na swoim koncie ma dziewięćdziesiąt powieści i sztuk teatralnych. Dała życie kultowym postaciom: Herkulesowi Poirot czy Jane Marple. Wiele z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wielokrotnie, na podstawie jej twórczości powstawały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe. Mimo że Christie zmarła w 1976 roku, HarperCollins nadal wydaje kolejne jej książki (pośmiertnie ukazało się ich dziewięć w tym dwie autobiografie). W zeszłym miesiącu fani autorki dostali wspaniałą niespodziankę. Wydawca ujawnił bowiem trzymaną dotychczas w sekrecie korespondencję wymienianą między Agathą Christie a Williamem Collinsem.

Listy okazują się być nie lada gratką, a obraz legendarnej skądinąd pisarki nabiera dzięki nim głębi i ostrości. W oczy rzuca się przede wszystkim fakt, że Agatha Christie nie dawała sobie w kaszę dmuchać. Często krytykowała okładki prezentowane przez wydawcę. Nie spodobał jej się na przykład pekińczyk na Dwunastu pracach Herkulesa, miała także wątpliwości co do grafiki zdobiącej Wczesne sprawy Poirota, na której bohater wyglądał jakby wybierał się na pogrzeb. Zdarzało jej się również w niewybredny sposób zwracać uwagę wydawcy na różne kwestie. Kiedy jedna z jej powieści trafiła do sprzedaży i nikt o tym fakcie nie poinformował Agathy, ani nawet nie wysłał jej autorskich egzemplarzy, w liście do Williama podsumowała sprawę słowami: uważam, że to haniebne traktowanie autorów.

Mimo wszystko jednak Agatha z Williamem pozostawali w dobrych stosunkach. Zdarzało im się wymieniać przysługami. Christie miała przenocować znajomego Williama, on z kolei załatwiał jej piłki tenisowe, które były towarem deficytowym podczas wojny. Co więcej w ramach podzięki za owocną współpracę wydawca kupił autorce w 1953 roku nowy samochód, po tym jak zobaczył, czym dotychczas jeździła.

Zarówno listy jak i bogata kolekcja zdjęć zostały udostępnione do oglądania przez HarperCollins w ramach wystawy zorganizowanej na festiwalu kryminalnym Theakston Old Peculier, który odbył się w dniach 20-23 lipca w Harrogate. Następnie materiały trafiły do letniskowej posiadłości Agathy Christie w Devon. Dom jest otwarty dla zwiedzających niemal codziennie od 10:30 do 17:00.

Autor: Oskar Grzelak

Źródło: theguardian.com

 

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy