Ciekawostki

Książkowe propozycje na Dzień Dziecka

Miłość do literatury warto pielęgnować w dzieciakach już od najmłodszych lat. Wspólnie czytać na głos, śledzić losy ukochanych bohaterów, dzielić się wspomnieniami, czy badać nowe literackie ścieżki. A kiedy jak nie w Dzień Dziecka pojawia się idealna okazja, by podarować dorastającym czytelnikom, mniejszym i większym, kolejny tom pełen niezapomnianych przygód? Istnieje przecież spora szansa, że zostanie z nimi na zawsze i sprawi, że pokochają książki całym sercem. A to jest już miłość na całe życie.

Nie wiecie, co zachwyci dzieciaki? Szukacie inspiracji, pomysłu na prezent? Specjalnie dla Was mała ściąga z perełek literatury dziecięcej klasycznej i współczesnej:

Seria „Harry Potter 1-7” J.K. Rowling
Nowe pełne wydanie serii o najsłynniejszym czarodzieju świata z okładkami Jonny’ego Duddle’a. Chłopiec, Który Przeżył, Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać, Śmierciożercy, Hogwart, czy Ulica Pokątna, a to tylko kilka podstawowych nazw, które już na stałe przeszły do języka współczesnej popkultury. Pozycja obowiązkowa dla dzieci i dla dorosłych.


Opowieści z NarniiC.S. Lewis
Klasyka literatury dziecięcej, do której z przyjemnością powraca się nawet po wielu latach. Dzieje rodzeństwa Pevensie, którzy odkrywają tajemne przejście do innego świata – magicznej krainy Narnii, pełnej mówiących zwierząt, fantastycznych istot oraz baśniowych krajobrazów. To dopiero początek epickiej przygody i opowieści o walce dobra ze złem, o poświęceniu, miłości i wiecznej sile przyjaźni.


3. „Pippi PończoszankaAstrid Lindgren
Któż w dzieciństwie nie słyszał o Pippilotcie Wiktualii Firandelli Złotomonetcie Pończoszance? Znak rozpoznawczy to rude warkoczyki, które żyją własnym życiem, moc piegów i… siła kilku rosłych chłopa. Osierocona i osamotniona, ale mimo wszystko zawsze radosna, pełna werwy i nieskończonych opowieści. Z małpką na ramieniu, na grzbiecie ukochanego konia i workiem złotych monet sieje spustoszenie w małym miasteczku i rozbestwia okoliczne dzieciaki, obnażając hipokryzję dorosłych.


4. „Mikołajek Jean-Jacques Sempé & Réné Goscinny
Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz… To imiona najpopularniejszych francuskich łobuziaków w historii literatury dziecięcej, a ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku! Ból brzucha ze śmiechu gwarantowany w każdym wieku!


5. „Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i dla dzieci. Bez cenzuryPhilip Pullman
Dla starszych czytelników, młodzieży i miłośników baśni, a także dla amatorów zgłębiania niezmierzonego świata klasyki literatury. Wersja z opracowaniem Philipa Pullmana, w której słynne baśnie rysują się w nowej, odświeżonej odsłonie. Zostały poprawione pod względem językowym, tak, żeby były precyzyjne, zrozumiałe i uproszczone.


6. „Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze” Ks. Jan Twardowski
Pełna specjalnie dobranych wierszy dla młodszych i starszych książka, z pełnymi ciepła ilustracjami Marty Kurczewskiej, zawiera utwory poetyckie uczące szacunku dla innych istot, zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia.


7. Saga „Muminki” Księga Pierwsza i Księga Druga Tove Jansson
Zbiór wszystkich opowieści o uwielbianych na całym świecie trollach z Doliny Muminków. W pierwszym tomie znajdziemy „Małe trolle i duża powódź”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Lato Muminków” oraz „Zima Muminków”. W tomie drugim: „Pamiętniki Tatusia Maminka”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze” oraz „Dolina Muminków w listopadzie”. Każdy tom wypełniony jest również ilustracjami samej autorki.


8. „PaxSara Pennypacker
Chłopiec i jego lis. Dorastający młody mężczyzna i dzikie zwierzątko, które musi na nowo odnaleźć się w dziczy. Wzruszająca, ponadczasowa opowieść o tym, co nas kształtuje. Urzekająca historia o chłopcu i jego lisie porusza temat miłości, straty, wojny i wolności. Dla czytelników mniejszych i większych.


9. „Wielka Księga Kubusia PuchatkaA.A. Milne & David Benedictus
Któż nie zna opowieści ze Stumilowego Lasu? Misia o Małym Rozumku? Krzysia i jego uroczych przyjaciół? W tomie czekają: „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka” i „Powrót do Stumilowego Lasu”. A dla tych, którym wciąż mało po latach dodatkowo warto sięgną po „Nowe Przygody Kubusia Puchatka” Briana Sibleya, Kate Saunders, Jeane Willis i Paula Brughta.


10. „Rok w lesieEmilia Dziubak
Książka idealna dla małych, początkujących czytelników. Zawiera dwanaście rozkładówek z kolejnymi miesiącami jednego roku. Każdy miesiąc to ten sam szczegółowo rozrysowany kadr lasu z mieszkańcami pokazanymi w innych sytuacjach, warunkach pogodowych, w innej porze dnia lub nocy. Dwie dodatkowe rozkładówki zawierają prezentację bohaterów i interaktywną zabawę. Ta niezwykła książka pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę.


11. „Most do TerabithiiKatherine Paterson
Terabithia to sekretna kraina, do której można dostać się jedynie za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej dawno temu na drzewie rosnącym na brzegu rzeki. Władcami tej twierdzy w środku lasu są Jess i Leslie. Terabithia jest ich tajemnicą. Strzegą jej i walczą o nią. Jednak pewnego dnia wydarzy się coś, co wszystko zmieni… Opowieść o przyjaźni i potędze wyobraźni, o odwadze i walce o swoje miejsce w świecie, o przełamywaniu barier i o byciu sobą!


12. „Serafina i Czarny Płaszcz” Robert Beatty
Dla młodocianych wielbicieli historii strasznych i mrocznych. To piękna i unikatowa opowieść o dziewczynce, która jest istotą nocy. Pełna klasycznych nawiązań, zabawy folklorem i czystą wyobraźnią, dzięki której młodzi czytelnicy będą mieli szansę pokochać się bać, a każda kolejna książka gatunku grozy odkryje przed nimi swoje wspaniałe tajemnice. Lektura idealna dla początkujących w horrorze!


Olga Kowalska - twórczyni i operatorka bloga oraz vloga literackiego Wielki Buk utworzonego w 2012 roku. Z wykształcenia filolog i specjalistka od literatury francuskiej XVIII wieku. Pożeracz książek, filmów, gier i kultury w każdej postaci. Koneserka horroru, grozy i science fiction wiecznie na tropie idealnej opowieści.


Reklama

Może też zainteresują cię te tematy