Ciekawostki

Wspominając wielkich: J.R.R. Tolkien był z Gdańska?

Ryszard Derdziński znany też jako Galadhorn już od 25 lat poświęca się badaniu twórczości i biografii J.R.R. Tolkiena i wpadł on na niezwykle interesujący trop. Otóż... w żyłach Tolkiena miałaby płynąć polska krew! A dokładniej jego przodkowie mieliby wywodzić się z Gdańska.

W Gdański jako ostatni miałby przyjść na świat Daniel Gottlieb Tolkien (ur. 1747, Gdańsk – zm. 1813, Londyn), brat Johna Benjamina Tolkiena (1753 - 1819), czyli prapradziadka pisarza.

W książkach adresowych z Dolnego Miasta z XVIII wieku widnieją Tolkienowie związani z cechem kuśnierzy - mieszkali oni zapewne na ulicy Tandeta lub Teatralnej. Najważniejszym zaś tropem był dokument z 1794 roku, czyli relacja z naturalizacji Daniela Gottlieba Tolkiena.

Warto też przy okazji tego, że niedawno świętowaliśmy 125. rocznicę urodzin J.R.R. Tolkiena, zaprezentować Wam fragment Hobbita czytany przez mistrza. I choć tego wybitnego twórcy nie ma już wśród nas, to wciąż możemy w pewien sposób obcować z jego obecnością. Mam na myśli oczywiście jego powieści - także nowe, wciąż wydawane przez Christophera Tolkiena, który poświęcił życie opracowywaniu niewydanej twórczości ojca, ale też... nagrania pisarza. Prezentowałem już wcześniej próbkę głosu Tolkiena. Tym razem odszukałem kolejne nagranie - na którym J.R.R. czyta fragmenty "Hobbita", czyli jednego ze swoich najbardziej rozpoznawalnych tekstów.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy