Ciekawostki

10 faktów o Anne Rice

Nasi ulubieni pisarze towarzyszą nam na co dzień - dzięki swojej twórczości. Jednocześnie jednak naprawdę wiele jest rzeczy, których o nich nie wiemy, choć te bywają równie interesujące jak elementy ich fikcji. Dziś chciałbym przedstawić Wam 10 faktów o królowej wampirów Anne Rice.

1. Przyszła na świat jako Howard Allen O'Brien, ponieważ jej ojciec uparł się, by nazwać córkę własnym imieniem. Dziewczynka nienawidziła tego i przedstawiała się jako Anne, a gdy dorosła, zmieniła imię oficjalnie. Nazwisko Rice przejęła po mężu, Stanie Rice.

2. Pod pseudonimami Anne Rampling oraz A.N. Roquelaure Rice wydała powieści erotyczne, w tym trylogię o Śpiącej Królewnie.

3. W „Wywiadzie z wampirem” znajdują się dwa odbicia tragedii, która spotkała Anne i Stana Rice’ów: ich córeczka Michelle zmarła w wieku pięciu lat z powodu białaczki. To ona zainspirowała postać Claudii, czyli dziecka, które nigdy nie umrze, co wyrażone zostało ustami Madeleine.  Oprócz tego opis rozpaczy Louisa po stracie brata pozwolił jej na wyrażenie swoich emocji związanych z żałobą.

louis-kroniki-wampirze

4. Skomplikowane są relacje pisarki z katolicyzmem. Jako dziecko modliła się wiele i chciała zostać zakonnicą. Odeszła od kościoła jeszcze przed ukończeniem liceum, zaczytując się w książkach zabronionych w szkole katolickiej, a utwierdziła się w decyzji po stracie córki. Oficjalnie powróciła do katolicyzmu kilka miesięcy po Huraganie Katrina i oznajmiła, że skończyła z wampirzą twórczością, która była odwróceniem się od Boga. Poświęciła się powieściom o życiu Chrystusa. Odeszła z kościoła ponownie pięć lat później. Obecnie skupia się na walce o prawa dla osób LGBT – jej jedyny syn, Christopher Rice, jest wyautowanym homoseksualistą. Nadal deklaruje wiarę w Boga i uważa, że osoby LGBT powinny mieć dostęp do praktyk religijnych.

5. Huragan Katrina sprawił, że Rice musiała ewakuować się z Nowego Orleanu do San Diego, zastąpiła wówczas swoją stronę autorską informacjami o huraganie.

6. Postać Lestata oparta jest na Stanie Rice, czyli mężu pisarki.

lestat

7. Zaręczyny Anne i Stana były nietypowe – mężczyzna oświadczył się za pomocą telegramu.

8. Mimo iż pisarka przygotowała scenariusz do „Wywiadu z wampirem”, a film stał się kultowy, producent odmówił Rice udziału przy tworzeniu „Królowej potępionych” nawet w roli konsultantki.

krolowa-potepionych

9. Jako twórców mających na nią wpływ Rice wymienia następujące nazwiska: Charles Dickens, Virginia Woolf, John Milton, Ernest Hemingway, William Shakespeare, siostry Brontë, Jean-Paul Sartre oraz Henry James.

10. Z początku była bardzo sceptyczna wobec fanfiction i konsekwentnie domagała się kasowania twórczości fanowskiej, twierdząc, że chce mieć wyłączne prawo do swoich pomysłów, ale z czasem zaakceptowała fanfiki nawiązujące do jej powieści. Mimo to nie zamierza się z nimi zapoznawać.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy