W wieku 89 lat odeszła brytyjska aktorka Maggie Smith, laureatka dwóch Oscarów. Za wybitne zasługi została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego, a w 1990 roku otrzymała honorowy tytuł szlachecki. Choć za swój aktorski kunszt została doceniona dekady temu, to szeroka publika pokochała ją dzięki roli w filmach o Harrym Potterze.
Maggie Smith przyszła na świat jako Margaret Natalie Smith 28 grudnia 1934 roku w Ilfordzie będącym dzielnicą Londynu. Była córką lekarza i sekretarki. Ponieważ rodzina Smithów przeprowadziła się do Oksfordu, Maggie kształciła się w Oxford High School, ale przerwała naukę, by zacząć studiować aktorstwo. W 1952 roku zadebiutowała na Brodwayu, a w 1956 roku – na ekranie. W 1963 została dołączyła do The National Theatre.
Za rolę Desdemony w adaptacji „Otella” z 1965 roku, gdzie zagrała u boku Laurence’a Oliviera, Dereka Jacobiego i Michaela Gambona, otrzymała pierwszą nominację do Oscara. Nagrodę Akademii Filmowej otrzymała po raz pierwszy za rolę Jean Brodie w brytyjskim melodramacie „Pełnia życia panny Brodie” w reżyserii Ronalda Neame’a, będącej adaptacją powieści autorstwa Muriel Spark. Kolejną statuetkę dostała za rolę drugoplanową w Suicie kalifornijskiej w reżyserii Herberta Rossa – wcieliła się w rolę Diany Barrie, aktorki nominowanej do Oscara… której nie udało się go zdobyć.
Łącznie Maggie Smith zdobyła dwa Oscary i cztery kolejne nominacje. Trzy pozostałe przyniosły jej role Augusty Bertram w „Podróżach z moją ciotką” (1972) w reżyserii George’a Cukora na podstawie powieści autorstwa Grahama Greene’a, Charlotte Bartlett w „Pokoju z widokiem” (1986) w reżyserii Jamesa Ivory’ego na podstawie powieści E.M. Forstera oraz Constance, lady Trentham w „Gosford Park” (2001) w reżyserii Roberta Altmana.
W jej portfolio znalazły się także nagroda Tony, cztery nagrody Primetime Emmy, pięć nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i trzy Złote Globy, Order Imperium Brytyjskiego, tytuł szlachecki „Dame” oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Cambridge.
Niezwykłą popularność u szerokiej publiczności przyniosła Maggie Smith rola nauczycielki Harry’ego Pottera, profesor Minerwy McGonagall (2001–2011), a także Violet Crawley w serialu Downton Abbey (2010–2015). To właśnie ona miała zaproponować, by w rolę młodego czarodzieja wcielił się Daniel Radcliffe, co zmieniło życie młodego aktora.
Aktorka była dwukrotnie zamężna. W 1967 roku wzięła ślub z Robertem Stephensem, z którym doczekała się dwóch synów – Chrisa i Toby’ego. Rozwiodła się w 1974 roku. W 1975 roku Maggie Smith ponownie wyszła za mąż za Beverleya Crossa, pozostali małżeństwem aż do jego śmierci w 1998 roku.
Informację o śmierci aktorki podali jej synowie, Toby Stephens i Chris Larkin. Podkreślili, że ich matka odeszła w piątek rano w szpitalu, otoczona rodziną i przyjaciółmi. Maggie Smith zmarła 27 września 2024 w Londynie. „Pozostawiła dwóch synów i pięcioro kochających wnuków, którzy są zrozpaczeni utratą niezwykłej matki i babci” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez bliskich.
– Kiedy byłam młodsza, nie miałam pojęcia o legendzie Maggie – kobiety, z którą miałam szczęście dzielić przestrzeń. Dopiero kiedy dorosłam, doceniłam, że było mi dane dzielić ekran z prawdziwą definicją znakomitości. Była prawdziwa, szczera, zabawna i pełna szacunku do samej siebie. Maggie, było wielu profesorów płci męskiej, ale na Boga, ty dałaś radę. Dziękuję ci za całą twoją życzliwość. Będę tęsknić – napisała Emma Watson, odtwórczyni roli Hermiony Granger.
– Głęboko zasmucony obudziłem się z wiadomością o śmierci Maggie Smith. Nie było drugiej takiej osoby. Dziękuję ci, że opiekowałaś się nami od dosłownie pierwszego dnia. Dziękuję, że nie wyrzuciłaś mnie z planu, gdy nie mogłem przestać chichotać podczas twoich zajęć z transmutacji. Dziękuję, że wskazałaś nam drogę. Wznieście różdżki – napisał Tom Felton, odtwórca roli Dracona Malfoya, nawiązując do pożegnania profesora Dumbledore’a z filmu „Harry Potter i Książę Półkrwi”, gdzie zmarłemu dyrektorowi oddano hołd światłem z setek różdżek.
Choć liczne portale cytują posty z Instagrama Daniela Radcliffe’a, najprawdopodobniej powielają one fejki – aktor oficjalnie deklarował w 2020 roku, że nie ma kont w social mediach, ponieważ nie ma dość zasobów psychicznych, by prowadzić takie kanały. W przeszłości presja wiążąca się ze sławą doprowadziła go do uzależnień. Żaden profil Instagrama opatrzony jego nazwiskiem i zdjęciami nie ma znaczka potwierdzającego, że jest to profil zweryfikowany.
– W jej wspomnieniach, które czytałam lata temu, pisanych z tym samym ironicznym dystansem, który zawsze pobrzmiewał w jej głosie, znalazłam ustęp gdzie pisała, że w szkole nie dostawała zbyt wielu ról bo były inne ładniejsze i zamożniejsze dziewczynki, które grały w szkolnych przedstawieniach. Czy to nie klasyka, że na tyłach szkolnej akademii stoją prawdziwe talenty. Że aktorka, która nie jest oczywistą pięknością, potrafi potem przez lata stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy brytyjskiej kultury – napisała dziennikarka Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga „Zwierz popkulturalny”. – Nie mam dobrej puenty, można poza tą że kiedy odchodzi aktorka która ma 89 lat i jest nam tak przykro jakby była to kariera nagle urwana to chyba mówi wszystko.
Anna Tess Gołębiowska
Zdjęcie główne: Maggie Smith jako Violet Crawley w pierwszym sezonie „Downton Abbey” (2010–2015)