Do 7 listopada zbierane są od polskich internautów propozycje słów i wyrażeń, które powalczą w tegorocznej edycji plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski. Zwycięskie propozycje poznamy na początku grudnia. Tymczasem podobny konkurs został przeprowadzony w Niemczech. Z inicjatywy wydawnictwa Langenscheidt wyłonione zostało niemieckie Młodzieżowe Słowo Roku 2021.
Najwięcej głosów od internautów w plebiscycie otrzymało słowo cringe, które użyte w mowie potocznej oznaczać ma coś żenującego, wstydliwego lub nieprzyjemnego. Tę opcję wskazało aż 42% głosujących.
Drugie miejsce w konkursie, z 32-procentowym poparciem, zajęło słowo sus, tłumaczone na podejrzany lub rzucający się w oczy. Podium zamknęło słowo sheesh, wyrażające zdumienie lub niedowierzanie. Na tę opcję głosowało 26% internautów.
Warto tu jeszcze wspomnieć, że plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku cieszy się w Niemczech dużą popularnością. W tegorocznej edycji głosy oddało około 1,2 miliona internautów. Konkurs organizowany jest przez wydawnictwo Langenscheidt od 2008 roku.
Przypominamy, że polska edycja plebiscytu wciąż jest na etapie przyjmowania propozycji słów. Te można zgłaszać wraz wyjaśnieniem ich znaczeń oraz przykładami użycia za pośrednictwem formularza na stronie https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Plebiscyt-PWN-Mlodziezowe-Slowo-Roku;202298.html.
W drugiej połowie listopada rozpocznie się właściwa część plebiscytu, w której internauci będą mogli głosować na słowa wybrane przez sędziów do finału.
źródło dziennik