Śmierć na Nilu, powieść Agathy Christie opowiadająca o kolejnej sprawie słynnego detektywa Herkulesa Poirota, wydana została w 1937. Do napisania książki brytyjską autorkę popularnych kryminałów zainspirowała podróż luksusowym statkiem wycieczkowym po wodach Nilu w 1933. Co ciekawe, zabytkowy wycieczkowiec o nazwie Sudan nadal pływa i stanowi wielką atrakcję w okolicach Egiptu.
W 1933 Agatha Christie wybrała się w rejs po Nilu statkiem Sudan ze swoim drugim mężem, archeologiem Maxem Mallowanem. Niepowtarzalny klimat rzecznej podróży, blichtr, jaki temu wówczas towarzyszył sprawiły, że w umyśle pisarki narodził się pomysł na nową powieść. Już cztery lata później Śmierć na Nilu ukazała się na księgarnianych półkach.
Akcja powieści rozgrywa się na pokładzie luksusowego statku wycieczkowego, który tu nosi nazwę Karnak, a nie Sudan. Podczas rejsu po Nilu dochodzi do morderstwa popełnionego na żonie Simona Doyla, młodej milionerce Linnet. Na szczęście statkiem płynie Herkules Poirot, który postanawia odkryć tożsamość ukrywającego się wśród pasażerów mordercy.
Teraz jest znakomity moment, żeby sobie odświeżyć Śmierć na Nilu bądź zanurzyć się w lekturę powieści po raz pierwszy, ponieważ zbliża się premiera kasowej ekranizacji w reżyserii Kennetha Branagha. Film powinniśmy móc zobaczyć pod koniec 2021.
Tymczasem Sudan, pierwowzór powieściowego wycieczkowca Karnak nadal pływa po Nilu. Parowiec został zbudowany dla egipskiej rodziny królewskiej w 1885, w 1921 przekształcono go w statek wycieczkowy. Po drugiej wojnie światowej niszczał aż do 1991, kiedy postanowiono go uratować. Odrestaurowany ponownie służył jako luksusowy statek wycieczkowy. W 2000 zmodernizowano go i teraz pływa zasilany olejem napędowym i energią słoneczną zamiast węgla.
Największą popularnością wśród pasażerów zawsze cieszy się pokój, w którym Agatha Christie odbyła statkiem rejs prawie dziewięćdziesiąt lat temu.
źródło onet
zdjęcie wikipedia Fig wright na licencji CC BY-SA 3.0