Ze zdziwieniem przyjęłam, że w sieci pojawiają się pytania, w jakiej kolejności powinno się czytać teksty o wiedźminie. Sprawa wydawała mi się naprawdę prosta, ale skoro wciąż pojawiają się osoby poszukujące takiej informacji, to uznałam, że warto spisać te fakty.
Powiedzmy to wprost – ten artykuł skupia się na podstawie podstaw, a więc przeznaczony jest dla osób, które o Geralcie z Rivii słyszały, ale nie czytały jeszcze opowiadań i powieści Andrzeja Sapkowskiego (ewentualnie czytały je dawno i niespecjalnie pamiętają). Fani książek nie znajdą tu nic dla siebie… chyba że po prostu lubią czytać o wiedźminie, nawet jeśli wszystko to już wiedzą.
Mówiąc najprościej: opowiadania i powieści o Geralcie z Rivii najlepiej czytać w kolejności ich ukazywania się.
Ostatnie życzenie
To nietypowy zbiór opowiadań, skonstruowany jak powieść szkatułkowa. Klamrę konstrukcyjną stanowi opowiadanie “Głos rozsądku”, jest ono podzielone na siedem części. Poszczególne części przeplatane są innymi opowiadaniami, uzupełniającymi historię wiedźmina. Pozostałe opowiadania w tomie to “Wiedźmin”, “Ziarno prawdy”, “Mniejsze zło”, “Kwestia ceny”, “Kraniec świata” i “Ostatnie życzenie”.
Miecz przeznaczenia
To już klasyczny zbiór opowiadań, na który składają się teksty “Granica możliwości”, “Okruch lodu”, “Wieczny ogień”, “Trochę poświęcenia”, “Miecz przeznaczenia” i “Coś więcej”. Powracają Geralt, Jaskier i Yennefer, poznajemy też nowych bohaterów, przede wszystkim Ciri, wokół której będzie toczyć się fabuła powieści.
Krew elfów
Powieść, pierwsza część tzw. “Sagi o wiedźminie”. Okazuje się, że Ciri jest poszukiwana. Geralt próbuje odkryć, dlaczego, jednocześnie zapewniając jej odpowiednią opiekę.
Czas pogardy
Powieść, druga część tzw. “Sagi o wiedźminie”. Geralt towarzyszy Yennefer na zjeździe magów na Wyspie Thanedd. Ciri zostaje zmuszona do ucieczki, a na horyzoncie pojawia się łudząco podobna do niej dziewczynka.
Chrzest ognia
Powieść, trzecia część tzw. “Sagi o wiedźminie”. Geralt poszukuje Ciri wraz z drużyną przyjaciół. Okazuje się, że dziewczyny szuka też świeżo zawiązana Loża Czarodziejek.
Wieża Jaskółki
Powieść, czwarta część tzw. “Sagi o wiedźminie”. Tu śledzimy przede wszystkim Ciri. Ciężkie przeżycia sprawiają, że dziewczyna jest zmuszona dorosnąć o wiele szybciej. Kompania Geralta pakuje się w kłopoty.
Pani Jeziora
Powieść, piąta część tzw. “Sagi o wiedźminie”. Zwieńczenie całej historii. Poznajemy finał opowieści o Ciri oraz finał historii Geralta. Choć zakończenie powieści jest otwarte, Andrzej Sapkowski zadeklarował, że nie powstanie kontynuacja.
Sezon burz
To najnowsza powieść o Geralcie, niepowiązana z głównym cyklem. Jej fabuła rozgrywa się po “Ostatnim życzeniu”, a przed “Wiedźminem”, ale epilog rozgrywa się już po “Pani Jeziora”. Z tego powodu można ją czytać zarówno przed sagą, jak o po niej.
Jeśli dla kogoś tych osiem książek to za mało, może jeszcze sięgnąć po dwa dodatkowe opowiadania. “Droga, z której się nie wraca” to prequel wszystkich opowieści o wiedźminie. Choć powstało jako zupełnie odmienna historia, z czasem Andrzej Sapkowski postanowił, że bohaterowie opowiadania to rodzice Geralta z Rivii, łącząc tym samym opowiadanie z cyklem. Z kolei “Coś się kończy, coś się zaczyna” to opowiadanie-żart. Gdyby próbować ustawić je chronologicznie na osi czasu, byłoby alternatywnym zakończeniem sagi, ale autor podkreśla, że nie stanowi ono części kanonu, a powstało w prezencie ślubnym dla zaprzyjaźnionej pary. Tak czy inaczej – powracają w nim bohaterowie sagi i opowiadań, więc warto sięgnąć po nie jako po ciekawostkę.
Tocząc rozważania o kolejności, możemy się oczywiście pokusić o próbę ułożenia samych opowieści chronologicznie. W zbiorze “Ostatnie życzenie” opowiadania nie są ułożone chronologicznie.
Droga, z której się nie wraca (opowiadanie)
Ponieważ opowiadanie opowiada o rodzicach Geralta, siłą rzeczy na osi czasu znajdzie się jako pierwsze.
Ziarno prawdy
Uwagę Geralta przykuwają martwe ciała: płatnerza i jego córki. Próbując wyjaśnić śmierć tych ludzi, wiedźmin zbacza ze szlaku i odkrywa dziwne domostwo.
Mniejsze zło
Jest to wyjaśnienie, jak Geralt dorobił się pseudonimu “rzeźnik z Blaviken”. Mag Stregobor prosi wiedźmina, aby zabił Renfri, tymczasem Renfri prosi go, by zamordował Stregobora. Geralt znajduje się w sytuacji bez wyjścia i musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie mniejszym złem.
Kraniec świata (opowiadanie)
To w tym opowiadaniu Geralt poznaje barda Jaskra, swojego późniejszego wiernego kompana. We dwóch trafiają do Dol Blathanna, czyli na kraniec zamieszkanego przez ludzi świata. Ważną rolę w opowiadaniy odkrywają elfy.
Ostatnie życzenie
Podróż Geralta i Jaskra trwa. Bard ładuje się w kłopoty, a Geralt, próbując go uratować, poznaje czarodziejkę Yennefer, miłość swojego życia.
Sezon burz
Choć Geralt pokochał Yennefer całym sercem, to wiedźmin niejednokrotnie pokazał, że jest skory do romansów. W “Sezonie burz” romansował z inną czarodziejką, Koral. W powieści powracają też Jaskier i Yennefer. Sam epilog rozgrywa się już po “Pani Jeziora”, a więc jest najpóźniejszą częścią historii.
Kwestia ceny
To bardzo ważny moment w historii Geralta. Zlecenie dla wiedźmina ma Calanthe, królowa Cintry. W tym opowiadaniu dowiadujemy się, jak działa Prawo Niespodzianki.
Wiedźmin
Geralt postanawia odczarować córkę króla Foltesta, która została przemieniona w strzygę. To pierwsze opowiadanie, które ukazało się na łamach miesięcznika “Fantastyka” w 1986 roku. Uważny czytelnik wychwyci, że pewne szczegóły historii wyglądają inaczej niż w późniejszych częściach.
Głos rozsądku
W świątyni Melitele Geralt próbuje odzyskać zdrowie po walce ze strzygą. Opowiada o swojej przeszłości (w co wplecione zostały pozostałe opowiadania ze zbioru “Ostatnie życzenie”).
Od tego momentu opowiadania oraz powieści z tzw. “Sagi o wiedźminie” publikowane były zgodnie z chronologią historii. Kolejno rozgrywają się więc:
10) Granica możliwości (opowiadanie)
11) Okruch lodu (opowiadanie)
12) Wieczny ogień (opowiadanie)
13) Trochę poświęcenia (opowiadanie)
14) Miecz przeznaczenia (opowiadanie)
15) Coś więcej (opowiadanie)
16) Krew elfów (powieść)
17) Czas pogardy (powieść)
18) Chrzest ognia (powieść)
19) Wieża Jaskółki (powieść)
20) Pani Jeziora (powieść)
21) Coś się kończy, coś się zaczyna (opowiadanie – nie jest częścią kanonu)
22) Sezon burz – epilog
I to już wszystko. A jeśli dla kogoś to wciąż za mało… Na rynku dostępne są jeszcze “Wiedźmin. Szpony i kły”, czyli zbiór opowiadań napisanych przez polskich fanów, kontynuujący lub reinterpretujący historię Andrzeja Sapkowskiego, oraz “Opowieści ze świata Wiedźmina” autorstwa rosyjskich i ukraińskich autorów.
Przygotowała Anna Tess Gołębiewska.
Reklama
Dla fanów książek zakładki magnetyczne i papierowe na Molom.pl