Audiobooki to najlepszy sposób na „lekturę” książek wtedy, gdy nie mamy czasu ani możliwości na to, aby czytać je w tradycyjny sposób. Audiobooki okazują się niezastąpione w czasie uprawiania sportów, prowadzenia samochodu, spacerowania, robienia domowych porządków, podróżowania w zatłoczonej komunikacji miejskiej i w wielu innych codziennych sytuacjach. Nie dość, że umilamy sobie czas chociażby w sklepowych kolejkach czy korkach to przede wszystkim poznajemy kolejne ciekawe, a czasem wybitne, dzieła.
Aby ułatwić Wasz wybór pierwszego, lub kolejnego, audiobooka, przygotowaliśmy listę 10 tytułów, po jakie warto sięgnąć tej jesieni. Co więcej, wymienione tytuły są aktualnie objęte promocją (niektóre nawet w wysokości – 55%!).
1. „Bieguni”, Olga Tokarczuk
W zeszłym tygodniu Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji warto zapoznać się (lub odświeżyć sobie) jej prozę. Naszą propozycją jest książka „Bieguni” z 2007 roku. To jedna z najważniejszych powieści w dorobku pisarki. Właśnie za nią Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nike. W tłumaczeniu Jennifer Croft książka ta została uhonorowana nagrodą Man Booker International Prize. Olga Tokarczuk porusza w „Biegunach” tematykę egzystencjalnych oraz metafizycznych podróży. Tytuł składa się z kilkunastu epizodów o podróżnikach z różnych z różnych epok i części świata.
2. „Nie ma”, Mariusz Szczygieł
To właśnie za tę książkę autor otrzymał Nagrodę Literacką Nike 2019. „Nie ma” jest określane mianem wielogłosowej reporterskiej rozprawy o ludziach, a także o takich zagadnieniach jak brak, nieobecność i strata. Szczygieł rozmawia z ukraińskim żołnierzem, polską księgową, czeską poetką, albańskim malarzem, izraelską pisarkę, a także… z ojcem.
3. „Zjazd absolwentów”, Guillaume Musso
Najnowsza powieść Guillaume Musso.
Rok 1992, zima na francuskiej Riwierze. W jedną z mroźnych nocy Vinca Rockwell, dziewiętnastoletnia, bardzo zdolna uczennica ucieka z nauczycielem filozofii, z którym łączy ją romans. Od tej nocy już nikt nigdy nie zobaczy dziewczyny.
Wiosna 2017 roku, francuska Riviera. Przyjaciele zaginionej Vinci spotykają się na zjeździe absolwentów. Lata temu wszyscy troje zostali uwikłani w makabryczne morderstwo popełnione w sali gimnastycznej. W planach jest rozbiórka budynku, aby na jego miejscu mogła stanąć inna budowla. Oznacza to, że niebezpieczna prawda może wyjść na jaw.
4. „Wampir”, Wojciech Chmielarz
„Wampir” Chmielarza to wciągający i zaskakujący kryminał otwierający gliwicki cykl autora.
Mateusz, dwudziestoletni student, nie miał żadnego powodu, by nie chcieć żyć. Miał plany i marzenia. Chciał zwiedzić świat, podróżować. Jego śmierć była dla wszystkich szokiem i zaskoczeniem. Chłopak pewnej nocy wszedł na dach wieżowca i skoczył. Nie pozostawił żadnej wiadomości czy listu. Nie było również żadnego świadka tego zdarzenia. Prywatny detektyw Dawid Wolski na zlecenie matki Mateusza rozpoczyna śledztwo. Odkrywa bezwzględny świat młodzieży, a sekrety zaczną łączyć się z wirtualną rzeczywistością. Wolski będzie musiał za wszelką cenę poznać tajemnice Mateusza i jego rodziny.
5. „Rewizja”, Remigiusz Mróz
Elektryzująca kontynuacja bestsellerowych powieści Remigiusza Mroza „Kasacja” i „Zaginięcie”.
Córka i żona pewnego robotnika z Ursynowa giną w tajemniczych okolicznościach. Ich polisa jest tak ogromna, że towarzystwo ubezpieczeniowe zwleka z jej zrealizowaniem. Ogarnięty rozpaczą mężczyzna spodziewa się problemów, jednak to, co go spotyka, przechodzi wszelkie pojęcie. Ubezpieczyciel twierdzi, że to robotnik zabił swoją żonę i córkę. W związku z tym odmawia mu wypłaty polisy. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy prokurator stawia mężczyźnie zarzuty. Robotnik musi podjąć walkę o swój własny honor i o uniewinnienie. Pomaga mu w tym prawniczka, której kariera wisi na włosku.
6. „W imię natury”, Jędrzej Pasierski
Mateusz Chabrowski sądzi, że ma w życiu wszystko. Realizuje się jako ojciec i mąż, pracuje jako prawnik w swojej fundacji zajmującej się ochroną środowiska. Jednak pewnego dnia do siedziby fundacji Mateusza ktoś przynosi zdjęcie martwego mężczyzny leżącego na śniegu. Od tego momentu życie Chabrowskiego wywraca się o 180 stopni – znika jego żona, a policja nie jest przekonana do jego wersji wydarzeń. Mężczyzna rozpoczyna własne śledztwo. Wszystkie ślady prowadzą do pewnej farmy wiatrowej i jeziora ukrytego w lasach. Nad jeziorem przed laty wydarzyła się tragedia. Sieć tajemnic gęstnieje coraz bardziej a losem żony Chabrowskiego zaczyna interesować się coraz więcej osób.
7. „Wyspa potępionych”, Stacy Horn
Przerażająca, smutna i przede wszystkim prawdziwa historia wyspy Blackwell, czyli jednego z eksperymentów społecznych w USA, które do dzisiaj budzą największe kontrowersje. Na wyspie Blackwell zbudowano szpital i przytułek dla ubogich, sierot, niedołężnych, chorych psychicznie oraz przestępców. Głównym założeniem było udzielanie pomocy potrzebującym. W rzeczywistości jednak „pacjenci” tej instytucji trafili do piekła na ziemi. Prawdę o wyspie ujawniła Nellie Bly, odważna reporterka, która dobrowolnie spędziła na wyspie 10 dni – aby dostać się do owianego złą sławą szpitala, udawała chorą psychicznie. To, co opisała, przeraża. Pacjentów poddawano diabelskim eksperymentom – wstrzykiwano mleko do żył w celu leczenia gruźlicy, nie dbano o ogrzewanie budynku czy jego wentylacje. Relacja kobiety postawiła pod wielkim znakiem zapytania moralność władz, które zgodziły się na powstanie ośrodka.
8. „Plotka”, Lesley Kara
„Plotka” to rasowy thriller oparty na prawdziwej historii. Przeprowadzka z Londynu do położonego nad morzem Flinstead miała być dla Joanny i małego Alfiego nowym początkiem. Pewnego dnia podczas rozmów z innymi matkami kobieta dowiaduje się, że podobno w miasteczku, pod zmienionym nazwiskiem, mieszka dzieciobójczyni. Joanna na początku bagatelizuje tę informację, jednak plotka nie daje jej spokoju i kobieta przekazuje ją dalej. Wiadomość zaczyna żyć własnym życiem, a na Twitterze Joanny pojawia się wiadomość, że „plotki potrafią zabijać”. Kilka dni później na tablicy ogłoszeń w szkole pojawia się zdjęcie, na którym w piersi jej syna Alfiego tkwi nóż. Czy chłopiec jest w niebezpieczeństwie? Kim jest owa dzieciobójczyni, o której szepczą w mieście?
9. „Chrobot”, Tomek Michniewicz
„Chrobot” jest najnowszym tytułem Tomka Michniewicza, cenionego i nagradzanego reportażysty. W „Chrobocie” pokazuje jak wygląda świat widziany z różnych perspektyw – oczami mieszkańców USA, Japonii, Zimbabwe, Kolumbii, Ugandy i Finlandii. Tomek Michniewicz przedstawił swojej książce siedem pozornie zupełnie różnych historii o ludziach, ich życiu, problemach, radościach, wyzwaniach, smutkach i klęskach. Każdy z bohaterów „Chrobotu” urodził się w podobnym czasie, jednak w całkowicie innym miejscu. „Chrobot” pozwala spojrzeć z bliska na współczesne problemy, jakie można znaleźć w społeczeństwie.
10. „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, Yuval Noah Harari
To ogólnoświatowy hit, który zapoczątkował międzynarodową karierę Harariego. Autor przedstawił w „Sapiens” kompleksową historię człowieka zaczynając od życia w jaskiniach, przez kosmiczne podróże, po inżynierię genetyczną. Tysiące lat temu człowiek był zmuszony do walki o przetrwanie z naturą i ze zwierzętami. Teraz, w XXI wieku, ludzie opanowali świat i stali się zagrożeniem dla planety. „Sapiens” jest połączeniem biologicznej, kulturoznawczej i historycznej perspektywy, która pozwala spojrzeć na ludzkość w nowy, świeży sposób.
Te i wiele więcej audiobooków znajdziecie na Woblinku – w promocji sięgającej aż do ‑55%. Wszystkie tytuły objęte promocją znajdziecie TUTAJ. Radzimy pospieszyć się z zakupami, bo akcja trwa tylko do 23 października.
Udanych łowów!
Artykuł sponsorowany